کانال تلگرام ایران جیب
بلو بانکبلو بانکبررسی اعلام یارانه 1 میلیون و 350 هزار تومانی


کدخبر:۸۷۵۳۳جمعه، ۲ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۰:۲۲۹۳۹۶ بازدید

معاون وزیر اقتصاد روز گذشته از یـــارانه پنهـــان 50 میلیارد تومانی خبر داد که رقمی بالغ بر 1400 هزار میلیارد تومان را هر ساله به دولت ...
بررسی اعلام یارانه 1 میلیون و 350 هزار تومانی

آرمان‌ملی: معاون وزیر اقتصاد روز گذشته از یـــارانه پنهـــان 50 میلیارد تومانی خبر داد که رقمی بالغ بر 1400 هزار میلیارد تومان را هر ساله به دولت تحمیل می‌کند و از این میزان سهم هر ایرانی روزانه حدود 45 هزار تومانی یعنی معادل یارانه نقدی هر ماهه بوده که در هر ماه بالغ بر یک‌میلیون 350 هزار تومان را شامل می‌شود.

در واقع اعلام میزان یارانه پنهان در حالی در چند روز اخیر از سوی مسئولان دولتی و حتی متولیان بخش خصوصی اعلام می‌شود که با نزدیک‌شدن به نیمه‌دوم سال دولت باید نسبت به الزام بودجه مجلس مبنی بر حذف ارزترجیحی 4200 تومانی و جایگزینی آن با ارز 17100 تومانی پیشنهادی تصمیم‌گیری کند، موضوعی که اگرچه کارشناسان متفق‌القول بر لزوم حذف این ارز و جلوگیری از رانتی که در نتیجه آن به عده‌ای خاص تعلق می‌گیرد تاکید دارند و معتقدند اصلاح اقتصادی از مسیر تجارت آزاد می‌گذرد اما آنچه باعث می‌شود تا دولت‌ها همچنان پرداخت یارانه به کالاهای اساسی را در شرایطی که عمده کالاهای مصرفی بر مبنای ارز آزاد محاسبه می‌شود در اولویت برنامه‌های خود قرار دهند و حتی در مبارزات انتخاباتی از آن به‌عنوان ابزاری در جذب رای استفاده کنند تاثیری است که تغییر مبنای ارزی در نرخ کالاهای اساسی خواهد گذاشت که به اعتقاد تحلیلگران در حالیکه اکثر کالاها به نوعی بر مبنای ارز آزاد قیمت‌گذاری می‌شوند گرانی حذف ارز ترجیحی بیش از هر چیزی از جوروانی تبعیت می‌کند فارغ از نگرانی‌هایی که در زمینه گرانی کالاها وجود دارد بسیاری از کارشناسان اقتصادی معتقدند بهترین راهکار دولت برای جلوگیری از التهابات بازار و همچنین کمک به اقشار ضعیف جامعه پرداخت یارانه‌های هدفدار است موضوعی که به‌نظر می‌رسد با طرح میزان یارانه افراد وزارت اقتصاد نیز برنامه پرداخت این میزان یارانه ماهانه را آن هم به دهک‌های پایین جامعه در دستور کار قرار داده است. حال باید منتظر شد و دید آیا با این طرح احتمالی و اجرای تجارت آزاد آیا ساختار اقتصادی کشور به‌سمت اصلاح خواهد رفت؟


 یارانه پنهان روزانه 45 هزار تومان

در این رابطه ‌هادی قوامی‌معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه یارانه پنهان مابه‌التفاوت قیمت‌گذاری با قیمت واقعی در اقتصاد کشور است، می‌گوید: کسری بودجه دولت‌ها که به تورم می‌انجامد فشار مضاعفی به دهک‌های پایین جامعه است و کسانی‌که از یارانه‌ بهره‌مند می‌شوند دهک‌های بالای جامعه هستند. رقم یارانه پنهان در اقتصاد ایران حدود ۵۰ میلیارد دلار معادل ۱۴۰۰ هزار میلیارد تومان است؛ که سهم هر ایرانی از این یارانه روزانه ۴۵ هزار تومان است. یعنی یک روز یارانه پنهان هر فرد معادل یکماه یارانه نقدی است. مجموع ماهانه یارانه پنهان ماهانه برای هر فرد یک‌میلیون و ۳۵۰ هزار تومان است. قوامی ‌براساس آمار توزیع یارانه بنزین در سال ۹۹ ادامه داد: یارانه پنهان مستقیم را دهک دهم جامعه حدود ۲۸ هزار میلیارد تومان از یارانه بنزین استفاده کرده‌اند و کسانیکه در دهک اول قرار دارند یکهزار و ۶۵۰ میلیارد تومان بهره برده‌اند.


  تورم ناشی از اجرای نادرست یارانه‌ها 

 همچنین رحیم زارع، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی ‌نیز در این رابطه می‌گوید: هدفمندی یارانه‌ها به توزیع عدالت در جامعه کمکی نکرده است. یارانه‌های پنهان و آشکار بیش از بودجه عمومی ‌کشور و معادل ۱۴۰۰ هزار میلیارد تومان در کشور است. وی افزود: یارانه انرژی که به دهک‌های درآمدی دهم داده می‌شود ۲۳ برابر یارانه انرژی است که به دهک درآمدی اول داده می‌شود.

زارع با بیان اینکه از آغاز اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها، نزدیک ۱۱ سال می‌گذرد، اظهارکرد: بیش از ۷۱ میلیون نفر در کشور یارانه می‌گیرند تقریبا همه گروه‌های درآمدی از پرداخت یارانه نقدی (یارانه آشکار) برخوردار می‌شوند و این مغایر با ارتقای عدالت اجتماعی است و شناسایی‌نشدن دقیق دهک‌های پایین یکی از مشکلات برخورداری از یارانه‌های نقدی است. وی با بیان اینکه روزی 3هزار میلیاردتومان افزایش نقدینگی و تورمی‌ است، گفت: یکی از دلایل این تورم اجرای نادرست قانون هدفمندی یارانه‌هاست. بیش از 10میلیون نفر از سه دهک پردرآمد جامعه نباید یارانه نقدی بگیرند.قاصدک 24قاصدک 24
اخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها