کانال تلگرام ایران جیب
بلو بانکبلو بانکاستقبال کشاورزان از قیمت 7500 تومانی خرید تضمینی گندم


کدخبر:۸۷۱۷۱سه شنبه، ۲۳ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۴:۱۶۳۴۰۵ بازدید

رییس بنیاد ملی گندمکاران کشور قیمت تعیین شده 7500 تومانی برای خرید تضمینی گندم را با توجه به نرخ فعلی تورم ...
استقبال کشاورزان از قیمت 7500 تومانی خرید تضمینی گندم

رییس بنیاد ملی گندمکاران کشور قیمت تعیین شده 7500 تومانی برای خرید تضمینی گندم را با توجه به نرخ فعلی تورم «مناسب» توصیف کرد و گفت: این نرخ مورد استقبال کشاورزان قرار گرفته است.

«عطاالله هاشمی» در گفت‌وگو با ایرنا درباره قیمت جدید خرید تضمینی گندم افزود: بنیاد ملی گندمکاران با وجود شرکت در جلسات شورای قیمت گذاری در سال‌جاری، دو سالی است که وارد اجرای کشت قراردادی در مزارع دیم گندم دوروم شده است.

 رییس بنیاد ملی گندمکاران کشور با بیان اینکه امسال ۸۰ هزارتن کشت قراردادی با کارخانجات ماکارونی تفاهم شده است، اظهار داشت: سال گذشته کشت قراردادی دیم گندم دوروم به میزان ۵۰ هزار تن بوده است.

وی تصریح کرد: این قرارداد با انجمن صنفی کارخانجات ماکارونی در راستای کشت قراردادی بسته شد و این گندم ۱۰ درصد بالاتر از نرخ خرید تضمینی کارخانجات از کشاورزان خریداری شده و پول آن نیز ظرف مدت ۴۸ ساعت به طور نقدی پرداخت شد.

هاشمی گفت: با تلاش هایی که مجموعه بنیاد ملی گندمکاران و تشکل های عضو ملی شورا داشتند، برای قیمت گذاری تمام محصولات کشاورزی به ویژه گندم، امسال به قیمت مطلوب ۷هزار و ۵۰۰ تومان برای هر کیلوگرم بر مبنای هزینه های تولید و سود متعارف رسیدیم.

وی اضافه کرد: امسال با توجه به نرخ تورم موجود و نهاده ها و وضعیت آب و هوایی امیدواریم تولید خوبی نسبت به سال های گذشته داشته باشیم.

عضو شورای قیمت گذاری محصولات کشاورزی گفت: نرخ گندم در سال زارعی جاری موجب رغبت کشاورزان شده و به نظر می رسد امسال کشت گندم خوبی داشته باشیم.

وی درباره خرید تضمینی گندم سال زراعی گذشته اظهار داشت: بحث میزان تولید و خرید تضمینی دولت دو موضوع متفاوت است زیرا در سال زراعی گذشته، با مشکل جدی کمبود بارندگی در مزارع دیم روبرو بودیم که خسارت زیادی به این بخش وارد کرد و موجب کاهش تولید محصول شد.

هاشمی اضافه کرد: همچنین سال گذشته با وجود بالا بودن نرخ نهاده های تولید، قیمت خرید تضمینی مورد رضایت کشاورزان نبود، بنابراین بخشی از نهاده ها در انبارها ماند، بخشی قاچاق شد و بخشی هم به عنوان خوراک دام مورد استفاده قرار گرفت که همین موضوع در کاهش خرید تضمینی گندم توسط دولت موثر بود.

وی اظهارامیدواری کرد: به نظر می‌رسد امسال با توجه به قیمت مناسب تعیین شده و اعلام به موقع نرخ، برنامه ریزی خوبی برای تولید انجام شود.

رییس بنیاد ملی گندمکاران گفت: بنابراین امسال قرار است در بحث کشت قراردادی با کارخانجات آردسازی در حد دو میلیون تن گندم کشت قراردادی را به امضا برسانیم که می تواند سال خوبی برای گندمکاران باشد.قاصدک 24قاصدک 24
اخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها