کانال تلگرام ایران جیب
بلو بانکبلو بانکپاییز 1400؛ خشک، بی بارش همراه با خاموشی!


کدخبر:۸۷۰۷۷یکشنبه، ۲۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۰:۱۹۸۱۹۵ بازدید

در تابستان امسال وضعیت تامین برق با مشکلات جدی‌ای روبه‌رو شد به شکلی که قطعی برق در کشور به سه نوبت در روز رسید و ...
پاییز 1400؛ خشک، بی بارش همراه با خاموشی!

آرمان ملی: در تابستان امسال وضعیت تامین برق با مشکلات جدی‌ای روبه‌رو شد به شکلی که قطعی برق در کشور به سه نوبت در روز رسید و بسیاری از صنایع هم از این محل متضرر شدند. این اتفاق با کم آبی و قطعی آب هم همراه بود که باعث شد تا نگرانی‌ها از مدیریت منابع آبی و برقی افزایش یابد.

در حوزه برق این دولت‌ها هستند که با عدم اجرای وظایف محوله و قانونی در توسعه تولید برق حاشیه امن را ایجاد نکردند و با قیمت گذاری دستوری بخش خصوصی را هم از این حوزه فراری دادند. در حوزه مدیریت آب نیز وضعیت چندان فرقی ندارد سوءمدیریت منابع آبی سطحی و زیرزمینی و حتی آب‌های ژرف به حدی با مشکل مواجه است که خوزستان پر آب‌ترین استان کشور به خشکی کامل رسیده است! در کنار این سوءمدیریت‌ها باید تغییر اقلیم و کاهش بارندگی و افزایش خشکسالی را هم اضافه کرد که البته این مشکلات در ایران بیشتر از سایر کشورها نمود دارد.

در کشور امارات روزانه میلیاردها لیتر آب دریا شیرین و به مصرف خانگی و صنعتی می‌رسد ولی اینجا آب شیرین را با ریختن فاضلات مسموم می‌کنند! حالا امیدها از بارندگی در پاییز هم پرکشیده و به گفته معاون راهبری و نظارت بهره برداری شرکت مهندسی آب وفاضلاب کشور با بیان اینکه «پاییزی خشک تر از تابستان در راه است». حمیدرضا کشفی گفت: برنامه ریزی‌های ما برای شهرهای بزرگ، بر مبنای حالت های بدبینانه در حال انجام است. در تابستان سال جاری 303 شهر دارای تنش آبی بودند. تقریبا پیک مصرف آب تابستانه را در شهرهای کشور پشت سر گذاشتیم و اگر در جایی قطعی آب ممکن است داشته باشیم، به‌خاطر مشکلات سامانه‌ها و به صورت برنامه ریزی شده اعمال می‌شود.

او با بیان اینکه در حال برنامه ریزی برای تأمین آب پاییز هستیم، گفت: پاییز امسال خشک تر از تابستان است. پیش بینی‌ها حاکی از این است که میزان بارش‌های پاییزی امسال زیر نرمال است. معاون راهبری و نظارت بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در پاسخ به اینکه «آیا احتمال افزایش تنش آبی در پاییز نسبت به تابستان وجود دارد؟»، گفت: از آنجایی که هوا در پاییز خنک تر از تابستان است و هوا عنصر تعیین کننده‌ای در مصرف آب هست، یک مقدار وضعیت تأمین آب از حیث میزان مصرف، نسبت به تابستان بهتر می‌شود؛ اما پاییز امسال، پاییز خشکی است و برنامه‌ریزی های ما برای شهرهای بزرگ، بر مبنای حالت های بدبینانه در حال انجام است.

او افزود: تعداد روستاهایی که نیاز به آبرسانی سیار داشتند در تابستان امسال به 8000 روستا رسید و تابستان امسال آبرسانی سیار و تانکری به 8000 روستا انجام شد. کشفی با بیان اینکه «برخی از این روستاها منابع آبی خود را به خاطر خشکسالی و کم بارشی از دست داده‌اند»، گفت: در پاییز امسال نیز با توجه به کم بارشی پاییز، ممکن است تعداد روستاهایی که نیاز به آبرسانی سیار دارند در همین حدود 8000 روستا باقی بماند. معاون راهبری و نظارت بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور تصریح کرد: اگر سال آبی جدید که از ابتدای پاییز آغاز می‌شود، سال آبی کم بارش و خشکی باشد، قطعا تابستان 1401 شرایطی سخت‌تر از تابستان 1400 در تأمین آب خواهیم داشت.

اگر نتوانیم منابع آبی سطحی و زیرسطحی که در سال گذشته از دست دادیم را جبران کنیم، تابستان آینده تابستان بسیار سختی خواهد بود. او با بیان اینکه «برنامه‌های مدیریت تنش آبی برای سال 1401 دیده شده»، گفت: پیشنهاداتی را به مجلس و دولت ارائه کردیم تا بتوانیم با انجام اقداماتی، شرایط تنش آبی در سال 1401 را مدیریت کنیم. اقداماتی از قبیل اجرای پروژه‌های ذخیره سازی آب از طریق احداث مخازن جدید، حفر چاه‌های جدید و ایجاد رینگ بین مخازن شهرها که بتوانیم آب را به نحو مطلوبی توزیع کنیم؛ اجرای این طرح‌ها می‌تواند به مدیریت توزیع، افزایش تاب آوری شهرها و کاهش تنش آبی کمک کند. معاون راهبری و نظارت بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با اشاره به اینکه این برنامه‌ها هم به دولت سیزدهم و هم به مجلس ارائه شده، گفت: اجرای این پروژه‌ها نیازمند اعتبارات است و پیشنهادات ارائه شده در دولت و مجلس درحال بررسی است.قاصدک 24قاصدک 24
اخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها