کانال تلگرام ایران جیب
بلو بانکبلو بانکمشایی در زندان است یا هنوز در شمال؟


کدخبر:۸۷۰۲۸شنبه، ۲۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۳:۱۳۱۱۱۹ بازدید

این روزها که بحث مرخصی زندانیان مطرح است، یک سوال در اذهان شکل گرفته که چرا نمایندگان مجلس و برخی دیگر از دلواپسان تنها در مورد ...

آرمان ملی: این روزها که بحث مرخصی زندانیان مطرح است، یک سوال در اذهان شکل گرفته که چرا نمایندگان مجلس و برخی دیگر از دلواپسان تنها در مورد مرخصی مهدی هاشمی و حسین فریدون صجبت می‌کنند و به سوالات دیگر در اذهان در باره وضعیت زندانیان دیگر پاسخی داده نمی‌شود. بر اساس قانون متهم با اثبات جرمش باید مدت محکومیتش را در زندان بگذراند و در مواقعی با موافقت مسئولان به مرخصی دارای مدت مشخص می‌رود.در طی سالهای دو زندانی بودند که بعضا شایعات درباره آنها زیاد بود و پاسخ مشخصی به ابهامات داده نشد. این زندانیان اسفندیار رحیم مشایی و حمید بقایی هستند.

 احکام سنگین برای دو بال احمدی‌نژاد

اتهامات بقایی به گفته سخنگوی قوه قضائیه وقت، «تصرف غيرمجاز، اختلاس و تباني در معاملات دولتي» بود. اتهاماتي كه درنهايت 15 سال حبس و جزاي نقدي، نتيجه‌ بخش نخست يعني تصرف غيرقانوني در اموال دولتي بود و 15 سال حبس و جزاي نقدي و انفصال دايم از خدمات دولتي و البته رد مال در حق دولت، نتيجه اثبات اختلاس و تباني او در معاملات دولتي. نهايتا بقايي درحالي ۲۲ اسفندماه 96 به زندان معرفي شد كه چندي بعد، در ۱۱ شهريورماه ۹۷ به اتهام توهين در شعبه ۱۰۵۹ دادگاه كيفري دو ويژه رسيدگي به جرايم كاركنان دولت نيز محاكمه و درنهايت به 6 ماه حبس تعزيري ديگر محكوم شد. مشایی هم وضعیت خوبی نداشت چنانکه سخنگوي قوه قضاييه شهريورماه ۹۷ اعلام كرد كه او به اتهام اجتماع و تباني براي ارتكاب جرم عليه امنيت ملي مطابق ماده ۶۱۰ قانون مجازات اسلامي به ۵ سال حبس و در رابطه با تبليغ عليه نظام به استناد ماده ۵۰۰ قانون مجازات اسلامي به تحمل يك سال حبس و نيز به اتهام توهين به مقامات قضايي به‌سبب انجام وظيفه به ۶ ماه حبس محكوم شده است؛ به بيان ديگر مشايي در دادگاه بدوي مجموعا به 6 سال و 6 ماه حبس محكوم شد كه ۵ سال آن اجرايي بود؛ حكمي كه آذرماه ۹۷ عينا در دادگاه تجديدنظر تاييد شد.

 بقایی بستری است؟

بارها خبر مرخصی مشایی و بقایی منتشر شد اما رسانه‌ها چندان پیگیر مدت این مرخصی ها و زمان بازگشت آنها به زندان نبودند. بیشتری اخباری که درباره مرخصی بقایی منتشر شد به بیماری اعصاب و روان او اشاره داشت و همین موضوع مرخصی های بلند مدت او را توجیه میکرد مانند روز گذشته که یکی از چهره‌های رسانه‌ای نزدیک به احمدی‌نژاد از بستری مجدد حمید بقایی در بیمارستان اعصاب و روان خبر داد. سید یاسر زواره ای، در توئیتی نوشت: آقای بقایی مدتی است که به دلیل وضعیت بد جسمی و روحی ناشی از فشار زندان و اعتصاب غذا در بیمارستان اعصاب و روان بستری شده است. از خداوند متعال خواستار شفای همه بیماران به ویژه ایشان هستیم.

 مشایی کجاست؟

اما مشایی کجاست؟ به نظر نمی‌رسد او بستری باشد. 10 مهرماه ۹۸، برخی سایت‌های خبری با انتشار عکسی از مشایی در یک کافی شاپ مجلل در شمال تهران، از آزاد بودن او خبر دادند! برنا نوشت:« اسفندیار رحیم مشایی که گفته می‌شود در زندان و در حال گذراندن دوران حبس خود است در کافی شاپ مجللی در شمال شهر تهران رویت شد.» به فاصله یک سال بعد یعنی در مهرماه ۹۹ یک سایت خبری نوشت: «شنیده شده که اتاق محل اقامت آقای اسفندیار رحیم‌مشایی معاون و مشاور رئیس‌جمهور سابق در زندان اوین را به آقای‌محمدعلی‌نجفی داده‌اند. کانال تلگرامی دولت بهار؛ منتسب به هواداران احمدی‌نژاد در خبری مـدعی انتقال محمدعلی نجفی (شهردار سابق تهران) به اتــاق مشایی (رئیس دفتر رئیس‌جمهور سابق) در بند چهار زندان اوین شد.

این کانال تلگرامی در ادامه نوشت: اتاق محـل اقامت آقای اسفندیار رحیم‌مشایی معاون و مشاور رئیس‌جمهور سابق در زندان اوین را به آقای محـمدعلی نجفی داده‌اند و ایشان را به اتاق دیگری منتقل کرده‌اند که امکانات چندان مناسبی ندارد!» نکته قابل تامل آن است که احمدی‌نژاد خارج زندان بودن مشایی را لو داد. او در 5 خرداد گفت:« برادر دیگرم آقای مشایی را آنقدر تحت فشار قرار دادند که امروز در نقطه نامعلومی در شمال کشور خود را از جامعه کنار کشیده و به تنهایی زندگی می‌کند» بنابراین احمدی‌نژاد اعتراف کرد مشایی به‌جای زندان در شمال کشور روزگار خود را می‌گذراند و نشانی از بیماری یا دلیل دیگری که باعث مرخصی بلند مدت او شده باشد، ارایه نشد. نباید از اظهارات سردار خورشیدی در فروردین سال جاری براحتی عبور کرد که گفته بود «حمید بقایی و اسفندیار رحیم مشایی روند عفوشان در دوره ریاست ابراهیم رئیسی در قوه قضائیه طی شده و دیگر به زندان برنمی‌گردند. این را هم بگویم ارتباط آقای مشایی با آقای رئیسی یک ارتباطی فراتر از دوستی عادی است.» . 2 اردیبهشت ایلنا نوشت؛« یک منبع آگاه در قوه‌قضائیه از تمدید مرخصی آقایان بقایی و رحیم مشایی به‌دلیل ادامه داشتن روند درمان خبر داد. یک منبع آگاه در قوه‌قضائیه با اشاره به انتشار اخبار و شایعاتی درمورد عفو حمید بقایی و اسفندیار رحیم‌مشایی اظهار کرد: هیچ عفوی درمورد این دو محکوم قضائی صورت نگرفته است. وی تا‌کید کرد: برابر مقررات و طبق قانون به این افراد مدتی پیش مرخصی داده شده است که با توجه به گواهی معتبر پزشکی و‌ شرایط جسمانی بقایی و مشایی، مرخصی آنها به‌دلیل ادامه داشتن روند درمان تمدید شده است.»

 ابهامات درباره وضعیت مشایی

مشخص نیست چرا اعضای کمیسیون اصـــل 90 مجلس در گــــزارشی که پس از بازدیدشان از زندان اوین ارایــه کردند، اشاره‌ای به وضعیت مشایی و بقایــی نکردند و تمام توجه خود را به مهدی هاشمی در زندان معطوف کردند. آیا همه زندانیان با هم برابر نیستند و نباید دوران محکومیت خود را جز در مواردی که با حکم قاضی به مرخصی می‌روند، در زندان بگذرانـــند. حضور در کافی شاپ و زندگی در شمال کشور از جمله سوالاتی است که در مورد مشایی وجود دارد.قاصدک 24قاصدک 24
اخبار مرتبط

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها