کانال تلگرام ایران جیب
بلو بانکبلو بانکاگر مذاکرات وین شکست بخورد، چه خواهد شد؟


کدخبر:۸۴۴۶۳پنجشنبه، ۱۰ تیر ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۲:۳۰۱۰۲۸۰ بازدید

رضا نصری، تحلیلگر و حقوقدان بین‌الملل، در یادداشتی با عنوان «تیم برجام جزء غیرقابل تفکیکی از راه‌حل خواهد بود» به بررسی مذاکرات احیای ...
اگر مذاکرات وین شکست بخورد، چه خواهد شد؟

رضا نصری، تحلیلگر و حقوقدان بین‌الملل، در یادداشتی با عنوان «تیم برجام جزء غیرقابل تفکیکی از راه‌حل خواهد بود» به بررسی مذاکرات احیای برجام در وین پرداخت.

به گزارش انتخاب، رضا نصری در این یادداشت نوشت:

۱- اگر برجام در وین احیا شود، در دولت اول رئیسی پرونده ایران از شورای‌امنیت خارج می‌شود، سازوکار موسوم به «ماشه» منحل می‌‌‌شود و برخی از مهم‌ترین و تنش‌آفرین‌ترین محدودیت‌ها (از جمله محدودیت‌های برنامه موشکی) برچیده می‌شود.

۲- در چنین شرایطی مهم‌ترین کار دولت رئیسی حفظ وضع موجود برجام و احیانا آغاز مذاکره با کشورهای منطقه خواهد بود که- به تخمین راب مالی- دست‌کم تا پایان دوره دوم بایدن به طول خواهد انجامید. مذاکراتی که ایران می‌تواند بدون سایه سیاه تحریم در چارچوب طرحی مانند طرح صلح هرمز پیش ببرد.

۳- اگر مذاکرات وین شکست بخورد، دولت رئیسی مجبور است تحت شرایط بسیار سخت اقتصادی و اجتماعی کشور را زیر سایه سنگین شورای امنیت- با تمام تبعات حقوقی و امنیتی آن- اداره کند و احیانا از موضعی به مراتب دشوارتر از قبل وارد دور جدیدی از مذاکرات شود.

۴- مذاکراتی که تا آن زمان مشمول شرایط و قید و بندهای جدیدی خواهد شد که کنگره در این حدفاصل به دولت بایدن (و دولت بعدی) تحمیل خواهد کرد.

۵- لازم است تیم سیاست خارجی دولت رئیسی برای هر دو سناریو مجهز و آماده باشد؛ یعنی متشکل از افرادی باشد که هم دارای اعتبار بین‌المللی باشند، هم اعتقاد و توان و تسلط لازم برای مدیریت برجام را داشته باشند، هم بتوانند برای خنثی‌‌کردن اجماع‌‌سازی، امنیتی‌سازی و ایران‌هراسی از ابزار دیپلماسی، رسانه‌های بین‌المللی و شبکه‌های اجتماعی بهره‌برداری کنند و هم قادر به پیشبرد مذاکرات طولانی و پیچیده منطقه‌ای باشند.

۶- به‌رغم تمام ملاحظات سیاسی و جناحی، تیم مذاکره‌کننده برجام جزء تفکیک‌ناپذیری از «راه‌حل» خواهد بود.قاصدک 24قاصدک 24
اخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها