کانال تلگرام ایران جیب
بلو بانکبلو بانکهمه گمانه زنی ها درباره کابینه اقتصادی دولت سیزدهم


کدخبر:۸۴۴۱۷چهارشنبه، ۹ تیر ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۴:۱۸۸۲۲۴ بازدید

روز به روز به مراسم تحلیف و تنفیذ ابراهیم رئیسی نزدیک میشویم. اصلاح طلبان و نیروهای مستقل کشور نگرانند که چهره های تندرو در بعضی ...
همه گمانه زنی ها درباره کابینه اقتصادی دولت سیزدهم

روز به روز به مراسم تحلیف و تنفیذ ابراهیم رئیسی نزدیک میشویم. اصلاح طلبان و نیروهای مستقل کشور نگرانند که چهره های تندرو در بعضی مدیریت های کشور قرار بگیرند و فضای فعالیت محدودتر شود. این نگرانیها بیشتر در حوزه هایی مثل وزارت علوم (به خاطر فعالیتهای دانشجویان) وزارت ارشاد (به خاطر مجوز کتاب و فیلم و نشریات) و وزارت ارتباطات (به خاطر قویتر شدن دست کمیته فیلترینگ) دیده میشود.

اما جناح اصولگرا گویا فعال دنبال وزارتخانه های سیاسی و فرهنگی نیست و قصد دارد اول به اقتصاد سامان دهند. البته رقیب اصلاح طلب آنها را متهم میکنند که به خاطر منافع مادی، وزارتخانه های ثروتمند در اولویت قرار گرفته اند.

طی دو روز گذشته برخی چهره های اصولگرا، اسامی بعضی چهره های اقتصادی کابینه ابراهیم رئیسی را اعلام کردند. در این فهرست، چند نام معتبر حضور داشتند و چند اسم نیز غایب بودند. محمدرضا فاطمی امین، مهدی دوستی، فرهاد رهبر، مسعود میرکاظمی، حجت عبدالملکی و یاسر جبرائیلی به عنوان چهره های اصلی اقتصادی کابینه ابراهیم رئیسی معرفی شده اند.

جریان شناسی چهره های اقتصادی

قبلا هم پیش بینی میشد که تیم آستان قدس، نقش مهمی در کابینه ابراهیم رئیسی داشته باشد. فرهاد رهبر (مشاور اقتصادی و دبیر کارگروه اقتصادی آستان قدس) و محمدرضا فاطمی امین قائم مقام آستان قدس چهره های مهمی هستند که از آستان قدس تا امروز کنار ابراهیم رئیسی بوده اند و در تیم اقتصادی او هم نقش آفرینی میکنند. فرهاد رهبر البته یکی از مدیران ارشد دولت محمود احمدی نژاد هم بوده است و در کنار مسعود میرکاظمی، میتواند در تحقق رویای دولت سوم احمدی نژاد منهای احمدی نژاد، آنها را یاری کند. علی نیکزاد از دیگر چهره های نزدیک به محمود احمدی نژاد است که ریاست ستاد رئیسی را هم بر عهده داشته است. نیکزاد برای رسیدن به جایگاه معاون اولی تلاش میکند. برخی اخبار تایید نشده نیز از تحرکاتی برای تصدی او به شهرداری تهران نیز حکایت میکند. 

ائتلاف ابراهیم رئیسی با سعید محمد

چهره دیگری که حضورش در این سطح قابل توجه است، مهدی دوستی است. مهدی دوستی از چهره های اصلی حامی سعید محمد بود. محمد پس از رد صلاحیت در ایام انتخابات، برای حمایت از رئیسی به سفر انتخاباتی رفت و از همان زمان میشد پیش بینی کرد که سعید محمد و نیروهای نزدیک به او در کابینه رئیسی حضور جدی خواهند داشت. گفته میشود مهدی دوستی گزینه اول وزارت نفت دولت رئیسی است، اما نکته مهمتر و مستتر این است که فعال صحبتی از نزدیکان محسن رضایی، رستم قاسمی و سعید جلیلی، در کابینه ابراهیم رئیسی نشده است.

درصورتی که این افراد هم مدعی داشت برنامه های مفصل اقتصادی برای اداره کشور بودند. اگرچه مهدی دوستی نیروی نزدیک به سعید محمد شناخته میشود، اما او از معدود نیروهایی است که نه به خاطر ارتباطات سیاسی، بلکه به خاطر توانایی فنی اش و شناخت خوبش به کابینه معرفی شده است. دوستی مجری طرح پالایشگاه ستاره خلیج فارس بوده است. 

سهمیه محسن رضایی در کابینه رئیسی

چنانچه گفته شد حامیان رستم قاسمی و محسن رضایی بیکار ننشسته اند؛ چه آنکه یاسر جبرائیلی هم در میان اعضای تیم اقتصادی ابراهیم رئیسی قرار دارد. یاسر جبرائیلی متولد ۶۳ است و اکنون رئیس مرکز ارزیابی و نظارت راهبردی اجرای سیاستهای کلی نظام در مجمع تشخیص مصلحت نظام است و شاید بتوان او را تا حدی به محسن رضایی نزدیک دانست. او مدتی از مدیران ارشد خبرگزاری فارس بوده، اما امسال در یک برنامه تلویزیونی به شدت به سعید جلیلی حمله کرد و گفت »این آقا که مدام میگوید برنامه دارد، هیچ برنامه مدونی ندارد و فقط شعار میدهد و عکس انداختن با این و آن، به منزله برنامه داشتن نیست!« جبرائیلی یک چهره اقتصادی نیست و فقط یک کتاب درباره رهبر انقلاب نوشته است و اگر در مسئولیتی اقتصادی به کار گمارده شود، اولین تجربه او در این زمینه خواهد بود.

حجت عبدالملکی دیگر مهره اصلی کابینه اقتصادی ابراهیم رئیسی است. او که در دولت احمدی نژاد با فوق لیسانس اقتصاد از دانشگاه امام صادق، مشاور وزیر اقتصاد بوده، حالا میخواهد یکی از چهره های اصلی دولت ابراهیم رئیسی باشد. عبدالملکی از چهره های نزدیک به پرویز فتاح است و به نظر میرسد حضور او، نشان میدهد که تیم ابراهیم رئیسی، با تیم پرویز فتاح هم هماهنگ است. البته تا معرفی کابینه زمان زیادی مانده است، اما نکته ای که ممکن است در روزهای آینده، اصولگرایان را دچار چالش کند، وجه اشتراک این چهره هاست.

سعید محمد به عنوان چهره ای منتقد فسادهای شهرداری قبل از سال ۹۶ شناخته میشد که با قالیباف اختلافات جدی داشت و حالا قرار است در کابینه رئیسی حضور جدی داشته باشد. این موضوع شاید به مذاق قالیباف خوش نیاید. البته رئیسی این توانایی را دارد که بتواند کدورت دیرینه قالیباف و محمد را رفع کند. تیم پرویز فتاح هم تنها مجموعه میان اصولگرایان بود که از حداد عادل انتقاد کرده بود.

در نهایت تیم احمدی نژاد هم سر سازگاری با پدرخوانده های اصولگرا را نداشت. آیا ابراهیم رئیسی میخواهد فساد را از نطفه خفه کند و به جنگ رهبران ثروتمند و گلوگاه های رانت در میان اصولگرایان برود؟ برای پاسخ به این سوال فعال باید صبر کرد. / ابتکارقاصدک 24قاصدک 24
اخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها