کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

اعلام جرم قاچاق برای 350 خودرو


کد خبر : ۸۲۸۲۰شنبه، ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۸:۱۲:۳۱۳۱۳۳ بازدید

معاون فنی گمرک ایران از اعلام جرم قاچاق برای 350 خودروی گذر موقت خبر داد.
اعلام جرم قاچاق برای 350 خودرواعلام جرم قاچاق برای 350 خودرو

معاون فنی گمرک ایران از اعلام جرم قاچاق برای 350 خودروی گذر موقت خبر داد.

به گزارش ایران جیب از ایسنا، در اواخر شهریور ۱۳۹۹ بود که گمرک ایران اعلام کرد: با توجه به مسدود بودن برخی از مرزها در شرایط کرونایی موجود، صاحبان خودروهای ورود موقتی که مهلت اعتبار پروانه‌های آنها به پایان رسیده و امکان خروج ندارند باید طی حداکثر ۱۰ روز به گمرک مراجعه و نسبت به تعیین تکلیف موضوع اقدام کنند که در صورت عدم تعیین تکلیف در این مهلت، طبق قانون، این خودروها قاچاق محسوب خواهد شد.

این در حالی است که تازه ترین اعلام مهرداد جمال ارونقی - معاون فنی گمرک ایران- از تعیین تکلیف خودروهای گذر موقت و مشمولیت تعداد بالایی از آنها به جرم قاچاق حکایت دارد.

شرایط خودروهای ورود موقت در ایران

معاون فنی گمرک ایران با اشاره به اینکه حساسیت و اهمیت موضوع گذرموقت خودروهای سواری به دفعات در قالب بخشنامه های مختلف به دفاتر ستادی، حوزه های نظارت و کلیه گمرکات اجرایی کشور ابلاغ و تاکید شده است، توضیح داد: طبق ماده ۱۴۲ آئین نامه اجرایی قانون امور گمرکی و تبصره ۲ آن، مسافران غیرمقیم ایران که با وسایل نقلیۀ شخصی خود وارد کشور می شوند، هرگاه جواز عبور (کارنه دوپاساژ، تریپتیک یا دیپتیک) از کانون های جهانگردی کشورهای ملحق به قرارداد گمرکی ورود موقت وسایل نقلیه شخصی، در دست داشته و به گمرک ورودی ارایه دهند، می توانند تا سه ماه با توجه به مدت اعتبار جواز بدون الزام به تسلیم اظهارنامه یا تادیه وجه ضمانت به گمرک، از وسیله نقلیه خود در کشور استفاده کنند.

وی افزود: این امکان وجود دارد که خودروهای گذر موقت در این مدت چندین بار از راه های مجاز وارد و خارج شوند.

ارونقی با بیان اینکه گمرک ایران می تواند به درخواست متقاضی، درصورت داشتن عذر موجه، مدت استفاده از وسیله نقلیه در داخل کشور را حداکثر تا پایان مدت اعتبار جواز تمدید کند گفت که ایرانیان مقیم خارج از کشور به شرطی می توانند از
مقررات این ماده استفاده کنند که قبل از ورود به ایران حداقل سه ماه متوالی درخارج اقامت داشته باشند.

برندها و تعداد خودروهایی که قاچاق شد

این مقام مسئول در گمرک ایران با اشاره به بخشنامه ابلاغی به کلیه حوزه های نظارت و گمرکات اجرایی کشور در سوم اردیبهشت امسال با موضوع اعلام گزارش خودرو های ورود موقت و آمار دریافتی از  ۴۱ گمرک اجرایی گفت: بر اساس این گزارش، از سال ۱۳۹۷ تاکنون برای بیش از ۳۵۰ دستگاه خودروی سواری گذرموقت به دلیل عدم تحویل خودروی سواری به گمرک اجرایی، گزارش وقوع جرم« قاچاق» تنظیم و به مراجع ذی صلاح از جمله سازمان تعزیرات حکومتی منعکس شده است.

وی ادامه داد: از خودروهایی که دارای پرونده قضایی به دلیل جرم قاچاق در محاکم رسیدگی کننده هستند، می توان به حدود ۱۶۰ دستگاه انواع بنز، ۴۰ دستگاه بی ام دبلیو، ۴۰ دستگاه لکسوس، ۲۵  لندکروز، ۲۰ دستگاه انواع تویوتا، ۱۰ دستگاه رنجرور، هشت دستگاه آئودی و پنج دستگاه نیسان اشاره کرد.

بیشترین پرونده قاچاق خودرو در کدام گمرکات است؟

ارونقی یادآور شد که گمرک آستارا و بیله سوار هر کدام با ۹۷ فقره پرونده، دوغارون ۶۴ و بازرگان با ۲۷ فقره بیشترین پرونده قاچاق را برای خودروهای گذر موقت از سال ۱۳۹۷ تا اردیبهشت سال جاری داشته اند.

 ۳۳۰ دستگاه در حال تردد در کشور

بر اساس گزارش اعلامی معاون فنی گمرک ایران، درحال حاضر بیش از ۳۳۰ دستگاه خودروی سواری، به صورت ورود موقت (با پلاک گذرموقت) در کشور و به طور قانونی درحال تردد هستند.

۳۶۰ دستگاه تحویل گمرک شد

وی همچنین با اشاره به خودروهای ورود موقتی که تحویل گمرک شده است، یادآور شد: ۳۶۰ دستگاه خودروی سواری به دلیل پایان یافتن مهلت مجاز تردد در کشور و عدم امکان خروج با توجه به بسته بودن برخی از مرزهای زمینی به دلیل شرایط کرونا، تحویل مراجع تحویل گیرنده در گمرکات شده و برای آنها قبض انبار صادر شده است.

این مقام مسئول در گمرک ایران این را هم گفت که هرگونه خرید و فروش خودروهای دارای پلاک گذر موقت ممنوع بوده و در صورت احراز، مشمول مقررات قاچاق خواهد شد.اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
لاماری