کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

ورودیِ آب سدها نگران‌کننده است


کد خبر : ۸۲۷۸۱پنجشنبه، ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۴:۰۰۳۰۵۳ بازدید

مدیر دفتر بهره‌برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برق‌آبی شرکت آب منطقه‌ای تهران کاهش 58 درصدی میزان ورودی آب به سدها در ...
ورودیِ آب سدها نگران‌کننده استورودیِ آب سدها نگران‌کننده است

مدیر دفتر بهره‌برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برق‌آبی شرکت آب منطقه‌ای تهران کاهش 58 درصدی میزان ورودی آب به سدها در بازه 20 روزه اردیبشهت‌ماه را نگران‌کننده دانست و گفت: علت اصلی این کاهش ورودی نبود ذخیره برفی در حوضه‌ آبریز سدها است.

محمد شهریاری در گفت‌وگو با ایلنا، درباره وضعیت ذخایر آب سدهای پنج‌گانه استان تهران اظهار داشت: در حال حاضر حجم ذخیره سدهای تامین‌کننده آب شرب تهران 809 میلیون متر مکعب است، در حالی که در روز مشابه سال گذشته این حجم 1001 میلیون متر مکعب بود.

سال گذشته در چنین روزی یک میلیارد متر مکعب ذخیره آب داشتیم

وی با بیان اینکه سال گذشته در چنین روزی در سدهای استان یک میلیارد متر مکعب ذخیره آب داشتیم، افزود: متاسفانه اکنون 192 میلیون متر مکعب کاهش حجم ذخیره سدهای تهران را نسبت به مدت مشابه سال قبل شاهد هستیم.

مدیر دفتر بهره‌برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برق‌آبی شرکت آب منطقه‌ای تهران تصریح کرد: متاسفانه علیرغم بارندگی‌های رگباری روزهای اخیر روند ورودی آب به سدهای تهران همچنان کاهشی است به‌طوری‌که از ابتدای اردیبهشت ماه تاکنون 182 میلیون متر مکعب ورودی آب به دریاچه سدهای تهران داشتیم، در حالی که در همین مدت 20 روز ابتدایی اردیبهشت سال گذشته 432 میلیون متر مکعب آب وارد سدها شده بود. 

کاهش 58 درصدی ورودیِ سدها نگران‌کننده است

وی کاهش 58 درصدی میزان ورودی آب به سدها در بازه 20 روزه اردیبشهت‌ماه را نگران‌کننده دانست و گفت: علت اصلی این کاهش ورودی نبود ذخیره برفی در حوضه‌ آبریز سدها است.

شهریاری بیان داشت: از ابتدای سال آبی جاری تاکنون 279 میلی‌متر بارش در حوزه عملکرد استان تهران ثبت شده است که در مقایسه با بارش 435 میلی‌متری مدت مشابه سال قبل همچنان با کاهش 36 درصدی مواجهیم.

تاکید بر لزوم صرفه‌جوییِ تهرانی‌ها برای تامین آب پایدار تابستان

وی ابراز امیدواری کرد که با همراهی و همکاری شهروندان در صرفه‌جویی و مدیریت مصرف بهینه بتوانیم در پیک مصرف تابستان با کمترین مشکل، تامین آب مطمئن و پایدار را در سطح استان داشته باشیم. 

آیا تهران وارد لیست شهرهای دارای تنش می‌شود؟

این مقام مسئول در شرکت آب منطقه‌ای تهران درباره احتمال تنش‌زا شدن اوضاع آب در تهران گفت:  بر اساس برنامه منابع و مصارف تدوین شده جهت بهره‌برداری از سدهای پنج‌گانه تهران شرایط به نحوی است که تا انتهای شهریور چالش جدی نخواهیم داشت، اما درصورت تداوم وضعیت فعلی منابع، مصارف و تشدید شرایط خشکسالی مطمئنا در فصل پاییز و سال آبی آتی (1401_ 1400) با مشکلات بیشتری مواجه خواهیم شد.

مراقب بارش‌های رگباری آخر هفته باشیم

وی در ادامه و در پاسخ به پیش‌بینی وقوع بارش‌های شدید در اواخر هفته جاری و آمادگی سدهای تهران گفت: در حال حاضر سدها به لحاظ کنترل و مهار سیلاب‌های احتمالی آمادگی لازم را دارند و مشکلی از این بابت نداریم. 

شهریاری با اشاره به وضعیت رودخانه‌های استان تهران و پایین‌دست سدها و با توجه به رگباری بودن بارش‌ها در این فصل و محتمل بودن بروز سیلاب‌های شدید، بر لزوم عدم توقف و اتراق شهروندان، گردشگران و مسافران عبوری در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها جهت پیشگیری از حوادث ناگوار تاکید کرد.اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
لاماری