کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

نرم افزار حسابداری پارمیسنرم افزار حسابداری پارمیس

توضیحات ظریف درباره فایل صوتی جنجال‌برانگیز


کد خبر : ۸۲۷۱۴دوشنبه، ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۰:۴۳۱۷۹۶ بازدید

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت که وزیر امور خارجه در جلسه این کمیسیون تاکید داشت که با ایده دوقطبی کردن میدان و ...

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت که وزیر امور خارجه در جلسه این کمیسیون تاکید داشت که با ایده دوقطبی کردن میدان و دیپلماسی موافق نیست و به هیچ عنوان این موضوع را دنبال نمی‌کند و معتقد است میدان و دیپلماسی در کنار هم می‌تواند منجر به تامین دقیق منافع ملی شود.

ابوالفضل عمویی اظهار کرد: کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس امروز (دیروز) در محل کمیسیون تلفیق جلسه فوق‌العاده‌ای را با حضور وزیر خارجه برگزار کرد که بخش عمده‌ای از جلسه به موضوع فایل منتشر شده از او اختصاص داشت. این جلسه انتقادی و چالشی بود. وی توضیح داد: در این جلسه ۱۲ نماینده از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سایر کمیسیون‌ها به طرح دیدگاه‌ها و ‌نظرات و انتقاداتشان پرداختند که از جمله محورهای آن بحث انتشار فایل صوتی بود که باعث ایجاد دوقطبی میدان و دیپلماسی در اذهان جامعه شده است. وی افزود: همچنین نمایندگان از عدم‌دقت در انجام این مصاحبه انتقاد کرده و آثار منفی انتشار آن در امنیت ملی از جمله روابط با برخی کشورهای دوست و همسایه را مورد اشاره قرار دادند.

آنها با اشاره به جایگاه والای شهید سلیمانی به‌عنوان قهرمان ملی در انظار عمومی به موضوع لزوم تامین منافع ملی تاکید داشتند. سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با اشاره به اظهارات وزیر خارجه گفت: وزیر خارجه با اشاره به روند طراحی این مصاحبه توضیح داد که در دولت تصمیم گرفته شد برای انتقال تجربیات وزرا و افرادی که در آینده مسوولیت می‌پذیرند مصاحبه‌هایی صورت گیرد تا مباحث به نفرات بعدی به‌عنوان تجربه منتقل شود؛ در این چارچوب قرار شد حداکثر ۶۰ تا ۹۰ دقیقه از این مصاحبه عمومی شود و این کار برعهده مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری بود. از طرف مصاحبه‌شونده امضا گرفته شد که بدون رضایت او مباحث منتشر نشود، ولی در نهایت این روند رعایت نشده و فایل در اختیار رسانه‌های خارجی قرار گرفت.

وی افزود: آقای ظریف تاکید داشت بیانات رهبری را پایانی بر بحث‌های کارشناسی در این باره می‌داند. او با اشاره به سابقه همکاری و رفاقتش با شهید سلیمانی بیان کرد که شهید سلیمانی برای او بیشتر از یک فرمانده بود و به هیچ وجه به دنبال تخطئه جایگاه سردار سلیمانی نبوده است.

عمویی اضافه کرد: طبق توضیحات وزیر خارجه او با ایده دوقطبی شدن میدان و دیپلماسی موافق نیست و شخصا این موضوع را دنبال نمی‌کند. وزیر خارجه معتقد است که میدان و دیپلماسی در کنار هم می‌تواند منجر به تامین دقیق منافع ملی شود.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین اظهار کرد: دستور دیگر جلسه کمیسیون بررسی سه درخواست تحقیق و تفحص از مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری بود. این درخواست‌ها توسط حاجی‌دلیگانی نماینده شاهین‌شهر، امیرآبادی نماینده قم و من(عمویی) مطرح شد. کمیسیون با تجمیع این درخواست‌ها موافقت کرد؛ بنابراین مصوبه کمیسیون برای تصمیم‌گیری نمایندگان به صحن علنی ارائه شد. بازه تحقیق و تفحص دوره هشت ساله اخیر و در دو محور عملکرد مرکز بررسی‌های راهبردی در سال‌های گذشته و روند منجر به تهیه و انتشار فایل صوتی وزیر امور خارجه است.

عمویی افزود: همچنین در این جلسه تعدادی از نمایندگان سوالاتی از وزیر خارجه درباره موضوعات مختلف مطرح کردند. از جمله آنها خانم محمدبیگی نماینده قزوین بود که درباره علت تاخیر در روند افتتاح کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در حلب سوال کرد. وزیر خارجه ضمن ارائه توضیحاتی درباره روند پیگیری امور تاکید کرد که موضوع در دست پیگیری است و سرکنسول‌های جمهوری اسلامی در حلب و لاذقیه تعیین شده و در اسرع وقت موضوع دنبال می‌شود. با توجه به این موضوع، سوال در جریان است و نماینده سوال‌کننده یک ماه برای اعلام نظر فرصت خواست.

وی ادامه داد: سوال دیگر را سلیمی نماینده محلات درباره پیگیری خسارت وارد شده به جمهوری اسلامی ایران در اثر عدم‌پایبندی طرف مقابل به تعهدات خود در برجام مطرح کرد که وزیر خارجه با اشاره به مباحث طرح شده درباره خسارت وارد شده و پیگیری‌های انجام شده توضیح داد و تاکید کرد این موضوع همچنان در دستور کار است. به‌رغم توضیحات داده شده نماینده سوال‌کننده قانع نشد و سوال به صحن علنی ارجاع شد.اخبار مرتبط

مالتینا

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
مالتینا