کانال تلگرام ایران جیب

عرضه بدون محدودیت شکر در بازار

کدخبر:۸۲۴۹۶یکشنبه، ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۲:۰۰۲۱۳۰ بازدید

قائم‌مقام وزیر صمت با بیان این‌که باید نرخ شکر در بخش صنف و صنعت جدا شود گفت: در بخش خانوار نرخ 8700 تومان است و در زمان حاضر اعمال می‌شود.

قائم‌مقام وزیر صمت با بیان این‌که باید نرخ شکر در بخش صنف و صنعت جدا شود گفت: در بخش خانوار نرخ 8700 تومان است و در زمان حاضر اعمال می‌شود.

قائم‌مقام وزیر صمت در امور بازرگانی، محمدصادق مفتح با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شنبه‌شب شبکه دو سیما ابراز کرد: منسجم‌ترین شبکه توزیع، فروشگاه‌های زنجیره‌ای است که بدون هیچ محدودیت شکر در آنجا عرضه می‌شود البته به این معنا نیست که در صنف توزیع نمی‌شود بلکه در صنف لبنیات و خواروبار هم شکر توزیع می‌شود، ولی شبکه‌ای که تنظیم و تعادل بازار را انجام می‌دهد در فروشگاه‌های زنجیره‌ای اعمال می‌شود.

وی افزود: شکر با قیمت 6هزار و 300 تومان درب انبار به‌صورت فله می‌باشد که به‌خاطر کنترل بازار مقرر شده در بسته‌های یک‌کیلویی با قیمت 8هزار و 700 تومان تحویل خانوار شود.

وی ادامه داد: قیمت صنف و صنعت شکر هم 11هزار و 500 تومان است.

مفتح گفت: توزیع شکر بدون محدودیت انجام می‌شود.

وی اضافه کرد: یکی از اقلامی که در ایام عید و ماه مبارک رمضان پیک مصرف دارد شکر است و بر اساس گزارشات تا امروز مشکلی در توزیع نیست.

قائم‌مقام وزیر صمت در امور بازرگانی تصریح کرد: در بازار شکر کمبود عرضه وجود ندارد و زمانی که شکر به واحد بسته‌بندی می‌رسد هزینه بسته‌بندی آن محاسبه می‌شود و قیمت دوم پیدا می‌کند.


دولت در بازار شکر نظارت داشته باشد ولی دخالت نکند

دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی گفت: دولت اجازه دهد تاجر شکر را وارد کند و نظارت کند؛ بزرگترین و بهترین پلیس رقابت است و زمانی که رقابت باشد قیمت‌ها کاهش می‌یابد.

قاسمعلی حسنی متذکر شد: نرخ‌های امروز بازار شکر 6هزار و 650 تومان، هشت‌هزار و 700 تومان، 11هزار و 500 تومان، 13هزار و 500 تومان و 15هزار تومان است که شکر با قیمت هشت‌هزار و 700 تومان در برخی فروشگاه‌ها نیست.

وی گفت: بنکداران حق انتخاب قیمت ندارند و در 42 سال گذشته تمام قیمت‌گذاری‌ها محکوم به شکست بوده است و هیچ‌وقت رعایت نشده و جوابگو نبوده است و همیشه مردم کالایی را که با نرخ دولتی وارد شده است با نرخ آزاد مصرف کرده‌اند.

حسنی درباره نظام توزیع در فروشگاه‌های زنجیره‌ای هم گفت: برخی فروشگاه‌های زنجیره‌ای در این شرایط کرونایی تنها دو بسته شکر می‌دهند که باید توزیع به‌صورت گسترده‌تر انجام شود.

دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی خاطرنشان کرد: در زمان حاضر بنکداران شکر را با قیمت 11هزار و 500 تومان خریداری می‌کنند که این قیمت هم برای تمام بنکداران میسر نمی‌شود و مجبورند با قیمت بالاتر تهیه کنند و الآن با قیمت 13هزار و 500 تومان توسط بنکداران به فروش می‌رسد که با قیمت 15 تا 16 هزار تومان به دست مصرف‌کننده می‌رسد.

وی گفت: تا 15 آبان پیک مصرف شکر وجود دارد و بر اساس فصل پیشِ‌رو آبمیوه‌فروشی‌ها و نوشیدنی‌ها و غیره به این شرایط اضافه می‌شوند.

حسنی افزود: مصرف‌کننده در زمان حاضر شکر را با دلار 45هزار تومان مصرف می‌کند چرا که هر تن شکر 384 دلار است که با دلار 23هزار تومان قیمت شکر 7 هزار و 350 تومان می‌شود وقتی این قیمت به 16هزار تومان می‌رسد یعنی با دلار 40 تا 45 هزار تومان به دست مصرف‌کننده می‌رسد.

دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی گفت: در یک‌هزار و 100 شهر شکر زیر 15هزار تومان در بخش آزاد به دست مصرف‌کننده نمی‌رسد.

وی ادامه داد: در بازار شکر گران‌فروشی و سودجویی اتفاق می‌افتد.

حسنی تصریح کرد: دولت باید کار را به کاردان بسپارد و اجازه دهد تاجر شکر را وارد کند و دولت نظارت کند؛ بزرگترین و بهترین پلیس رقابت است و زمانی که رقابت باشد قیمت‌ها پایین می‌آید.

دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی گفت: در سه سال گذشته هفت بار قیمت‌ها تغییر پیدا کرده است و از دولت درخواست می‌کنیم نظارت داشته باشد ولی دخالت نکند.
البته پیام‌های مخاطبین به برنامه حاکی از گلایه از وضع شکر در بازار بود.

 پیمان حصادی مجری طرح چغندرقند وزارت جهاد کشاورزی در ارتباط تصویری با این برنامه گفت: در سال 99 در کشور مجموعاً یک‌میلیون و پانصد و هفتاد هزار تن شکر تولید شده است ولی در سال 98 تولید شکر به‌میزان نهصد و هشتاد و هفت هزار تن بوده است.

وی با بیان اینکه با توجه به نیاز کشور، شکر وارد شده است ادامه داد: در سال 99 تقریباً یک‌میلیون و 117هزار تن و در سال 98 یک‌میلیون و هشتصد هزار تن شکر وارد کشور شده است.
آقای حصادی اضافه کرد: مصرف سرانه شکر بر مبنای 27 کیلوگرم است که نیاز سالانه ما حدود دومیلیون و 250هزار تن است و ماهانه هم 185 هزار تن نیاز کشور است.


تغییری در نرخ شکر انجام نمی‌شود

مفتح گفت: تغییری در نرخ شکر انجام نمی‌شود چون هیچ‌کدام از عوامل تعیین‌کننده نرخ، تغییر نکرده است و توزیع هم به‌شکل گسترده ادامه خواهد داشت و مشکلی وجود ندارد.

وی تصریح کرد: پیک مصرف شکر در ایام عید و ماه رمضان است که عمده تولیدکنندگان قبل از ماه رمضان و ایام عید سهمیه را دریافت می‌کنند و شکر جزو کالاهایی است که در توزیع آن مشکلی وجود ندارد.

قائم‌مقام وزیر صمت در امور بازرگانی اضافه کرد: قیمت اعلام‌شده و پنج نرخ برای شکر صحیح نیست و محدودیتی در توزیع شکر وجود ندارد.

وی ادامه داد: مازاد شکر به ذخایر استراتژیک افزوده شده است و لزوماً جمع واردات و تولید داخلی، مصرف نیست بلکه بخشی از آن ذخایر استراتژیک کشور است که در همه کالاها اعمال می‌شود.

قائم‌مقام وزیر صمت در امور بازرگانی افزود: میانگین مصرف شکر در کشور حدود یک‌میلیون و 700هزار تن است.

وی تصریح کرد: باید نرخ شکر در بخش صنف و صنعت جدا شود ولی در بخش خانوار نرخ هشت‌هزار و 700 تومان است و در زمان حاضر اعمال می‌شود.

مفتح اضافه کرد: شکر تولید داخل و وارداتی با نرخ بازرگانی دولتی توزیع می‌شود و بخش عمده تولید داخل به بازرگانی دولتی فروخته می‌شود.

قائم‌مقام وزیر صمت در امور بازرگانی گفت: اگر کرایه حمل، هزینه‌های بانکی، خرده‌فروشی و عمده‌فروشی را در نظر بگیریم نرخ شکر اعلام‌شده صحیح است.

وی همچنین گفت: شکر با قیمت 6هزار و 300 تومان به واحدهای بسته‌بندی می‌رسد که این واحدها با در نظر گرفتن هزینه مالی، بسته‌بندی و غیره به‌قیمت هشت‌هزار و 700 تومان به دست مصرف‌کننده می‌رسانند و شکر با قیمت 11 هزار و 500 تومان هم برای صنف و صنعت است.

مفتح ادامه داد: پنج نرخ برای شکر صحیح نیست بلکه مبنای آن متفاوت است.

قائم‌مقام وزیر صمت در امور بازرگانی درباره برنامه‌ریزی برای بازار شکر گفت: برنامه‌ریزی بر اساس روال سابق است البته در ابتدای فصل برداشت نیشکر و چغندر بهاره در خوزستان هستیم و در پایان تابستان چغندری‌ها به بازار می‌آیند و الآن در فصل برداشت هستیم البته موجودی خوبی هم داریم با توجه به اینکه خریدهای خوبی هم انجام شده است و کمبود حدود یک تا یک و نیم میلیون تن از بازارهای خارجی خریداری شده که بخشی از آن ترخیص شده و بخش دیگر در حال ترخیص یا حمل به کشور است.

وی افزود: افق بازار شکر، روشن است و مشکلی در این بازار نخواهیم داشت.

مفتح ادامه داد: تغییری در نرخ شکر انجام نمی‌شود چون هیچ‌کدام از عوامل تعیین‌کننده نرخ، تغییر نکرده است و توزیع هم به‌شکل گسترده ادامه خواهد داشت و مشکلی وجود ندارد.

قائم‌مقام وزیر صمت در امور بازرگانی گفت: واردات برای بخش خصوصی در حال انجام است که با ارز نیما می‌توانند وارد کنند.

قاصدک 24قاصدک 24
اخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها