کانال تلگرام ایران جیب

کاهش 3799 واحدی شاخص بورس تهران امروز سه‌شنبه

کدخبر:۸۱۵۴۵سه شنبه، ۱۰ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۴:۴۰۳۹۰۹ بازدید

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با کاهش 37 99 واحد روبرو شد، ولی ارزش معاملات دو بازار از 6 هزار میلیارد تومان فراتر رفت.
کاهش 3799 واحدی شاخص بورس تهران امروز سه‌شنبه

بورس اوراق بهادار تهران امروز بعد از تعطیلات باز شده و از ابتدای روز با کاهش شاخص همراه شد، به گونه‌ای که در پایان معاملات شاخص کل با عقب نشینی 3799 واحد به رقم یک میلیون و 303 هزار و 89 واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هموزن 276 واحد افزایش یافته و به رقم 442 هزار و 828 واحد رسید. ارزش بازار در بورس تهران بیش از 5 میلیون و 204 هزار میلیارد تومان شد و اگر ارزش بازار فرابورس را هم در نظر بگیریم ارزش روز دو بازار بورس و فرابورس به بیش از 6 میلیون و 400 هزار میلیارد تومان رسیده است.

امروز معامله گران در بورس تهران بیش از 3.8 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب 510 هزار نوبت معامله و به ارزش 3910 میلیارد تومان داد و ستد کردند. همچنین در فرابورس ایران ارزش معاملات به بیش از 2 هزار و 544 میلیارد تومان رسید که با این حساب ارزش معاملات روزانه بورس و فرابورس امروز به بیش از 6 هزار و 97 میلیارد تومان رسیده است.

امروز شاخص کل و شاخص قیمت در بورس با معیار وزنی ـ ارزشی 29 صدم درصد کاهش یافته است، اما این دو شاخص با معیار هموزن 6 صدم درصد رشد کردند. شاخص آزاد شناور 24 صدم درصد افت کرد، شاخص بازار اول بورس 4 دهم درصد کاهش یافت و شاخص بازار دوم 15 صدم درصد کاهش یافت.

امروز نمادهای فولاد مبارکه، پالایش نفت تهران و اپال کانی پارس، بیشترین اثر تقویتی بر شاخص بورس را داشتند و در سوی دیگر نمادهای پتروشیمی خلیج فارس، ملی مس، هلدینگ نفت و گاز پتروشیمی تأمین و ایران خودرو بیشترین اثر کاهشی بر شاخص بورس را داشته‌اند.

نمادهای پرتراکنش در بورس تهران شامل پالایش نفت اصفهان، سرمایه گذاری تأمین اجتماعی، پالایش نفت تهران، معدنی اوپال کانی پارس، ملی مس ایران، فولاد مبارکه و ایران ترانسفو بودند.

امروز در فرابورس ایران هم در پایان معاملات شاخص کل با افزایش 34 واحد به رقم 18 هزار و 81 واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 238 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله گران امروز در فرابورس ایران بیش از یک میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب 253 هزار نوبت معامله و به ارزش 2544 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

ارزش هر واحد صندوق سرمایه‌گذاری پالایش یکم که به 10 هزار تومان به مردم فروخته شد،‌امروز به 8130 تومان رسید که خریداران آن با زیان همراه هستند،‌در حالی که مقامات دولت قول داده بودند،‌با در نظر گرفتن تخفیف، خریداران پالایشی سود خواهند کرد.

امروز نمادهای هلدینگ معدنی خاورمیانه، پتروشیمی تندگویان، سرمایه گذاری میراث فرهنگی و آریاساسول بیشترین اثر افزایشی بر شاخص فرابورس را داشتند و در سوی دیگر پتروشیمی زاگرس، اعتباری ملل و نیروی برق دماوند بیشترین اثر کاهشی بر شاخص فرابورس را بازی کرده‌اند.

نمادهای پرتراکنش در فرابورس شامل دامپروری ملارد شیر، پتروشیمی ارومیه، رایان هم‌افزا، پتروشیمی تندگویان، ذغال سنگ پروده طبس، ذوب‌آهن اصفهان و صنعت روی زنگان بودند.

به گزارش فارس، با توجه به افزایش تعداد معامله گران در بورس به  حدود 60 میلیون نفر و سهامداران خرد که تعداد اندک و پراکنده‌ای از سهام شرکت‌ها یا سهام عدالت را در اختیار دارند لازم است سود مجامع این شرکت‌ها به صورت متمرکز و از طریق سجام واریز شود که در این زمینه فریبا اخوان معاون عملیات شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اعلام کرد سود 130 شرکت بورسی و فرابورسی به صورت متمرکز از طریق سجام واریز شده است که به این روش 97 درصد از ذی نفعان توانسته‌اند سود خود را دریافت کند.

در حالی که در روش‌های سنتی و مراجعه به بانک برخی از سهامداران خرد متوجه زمان واریز یا پرداخت نمی‌شدند و یا به خاطر اندک بودن سود از مراجعه به بانک خودداری می‌کردند که در آن روش معمولا حدود 50 درصد از سود به دست ذی نفعان می‌رسید.

قاصدک 24قاصدک 24

کارگزاری فارابیاخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:


آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها