کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

نرم افزار حسابداری پارمیسنرم افزار حسابداری پارمیس

عقبگرد 7 هزار واحدی شاخص بورس تهران


کد خبر : ۸۰۵۵۸دوشنبه، ۲۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۳:۲۵۳۹۴۵ بازدید

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با عقب‌گرد 7306 واحد رو به رو شد.
عقبگرد 7 هزار واحدی شاخص بورس تهرانعقبگرد 7 هزار واحدی شاخص بورس تهران

بورس اوراق بهادار تهران امروز گر چه رو به ریزشی بود، اما ارزش معاملات دو بازار بورس و فرابورس نشان می‌دهد، بازار ارزنده شده و اکثر سهام به قیمت کف رسیده و شرکت‌های بزرگ و افراد حرفه‌ای به جمع‌آوری سهام ارزان از بازار اقدام کرده‌اند.

امروز شاخص کل بورس با کاهش 7306 واحد به رقم یک میلیون و 257 هزار و 61 واحد رسید، اما شاخص کل با معیار هموزن با 123 واحد رشد به رقم 437 هزار و 225 واحد رسید.

معامله‌گران امروز در بورس تهران بیش از 6.9 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 783 هزار نوبت معامله و به ارزش 7 هزار و 694 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

اگر ارزش معاملات فرابورس که امروز به رقم چشمگیر 17 هزار و 361 میلیارد تومان رسید را در نظر بگیریم، معامله‌گران امروز در بورس و فرابورس بیش از 25 هزار و 56 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز شاخص‌ کل بورس و شاخص قیمت با ترازوی وزنی ـ‌ ارزشی 0.58 درصد کاهش یافتند اما شاخص کل و شاخص قیمت با معیار هموزن 0.3 درصد رشد کردند.

شاخص آزاد شناور 0.36 درصد کاهش یافت، شاخص بازار اول بورس 0.52 درصد افت کرد و شاخص بازار دوم بورس 0.66 درصد کاهش یافتند.

امروز نمادهای ملی مس و پالایش نفت بندرعباس بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را داشتند و نمادهای شستا، فولاد مبارکه، پتروشیمی خلیج‌فارس، چادرملو و سرمایه‌گذاری غدیر بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشته‌اند.

نمادهای پرتراکنش در بورس امروز شامل ملی مس، سایپا، پالایش نفت اصفهان، دارویی برکت، پالایشگاه بندرعباس،‌فولاد مبارکه و شستا بوده‌اند.

در فرابورس ایران امروز گرچه شاخص کل 84 واحد عقب‌نشینی کرده و به رقم 17 هزار و 731 واحد رسید اما ارزش معاملات چشمگیر بوده و به بیش از 17 هزار و 361 میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز در فرابورس بیش از 1.7 میلیارد سهام و اوراق مالی در فرابورس در قالب بیش از 407 هزار معامله داد و ستد کردند.

ارزش روز بازار اول و دوم فرابورس به بیش از یک میلیون و 214 هزار میلیارد تومان رسید. همچنین ارزش روز شرکت‌های بورسی امروز به بیش از 4 میلیون و 999 هزار میلیارد تومان رسید.

امروز نمادهای مهم فرابورس در کاهش شاخص مؤثر بودند که بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را بیمه پاسارگاد، آریا ساسول، پتروشیمی زاگرس، صبا تأمین، ذوب‌آهن، فولاد هرمزگان و پتروشیمی تندگویان داشته‌اند.

نمادهای پرتراکنش در فرابورس امروز شامل چوب خزرکاسپین، ذغال‌سنگ پروده طبس، تهیه غذای دنا آفرین فدک، سرمایه‌گذاری مالی سپهر صادرات، پتروشیمی ارومیه، کشاورزی و دامپروری ملارد شیر و سیمان ساوه بوده‌اند.

به گزارش فارس، بر اساس جدیدترین آمار به دست آمده امسال از محل بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس بیش از 600 هزار و 617 میلیارد تومان تأمین مالی در قالب‌های گوناگون مانند انتشار اوراق، اوراق دولتی و سایر اوراق، پذیرش شرکت‌های جدید، عرضه‌های اولیه، حق تقدم، صرف سهام و انتشار سهام جدید و نیز سایر ابزارهای تأمین مالی در بورس و فرابورس صورت گرفته است از این رقم حدود 141 هزار میلیارد تومان توسط دولت و شرکت‌های دولتی جذب شده و بقیه توسط شرکت‌های بزرگ کشور حاضر در بورس و فرابورس جذب شده است.

به هر حال بورس اوراق بهادار به یکی از بازیگران مهم اقتصاد ایران تبدیل شده و یکه‌تازی شبکه بانکی در تأمین مالی برای اقتصاد کشور دیگر معنا ندارد و بورس هم در کنار بانک می‌تواند به تأمین مالی کلان برای شرکت‌های بزرگ اقدام کند.

این نکته را باید به فال نیک گرفت، چون وقتی شرکت‌های بزرگ برای تأمین مالی به بانک مراجعه می‌کنند یکباره وام‌های چند صد میلیارد تومانی می‌گیرند، در حالی که با یک وام بزرگ می‌توان تقاضای میلیون‌ها نفر از شهروندان را با وام‌های کوچک پاسخ داد که البته وام‌های کوچک برای مردم هم برای تحریک تقاضا در جامعه مؤثر است و آن هم رونق ایجاد می‌کند.

باید به اقتصاد به دید خرد و کلان نگاه کرد که هم تأمین مالی کلان و هزار میلیاردی برای شرکت‌های بزرگ مانند فولاد مبارکه، ملی مس یا پتروشیمی‌ها لازم است که باید از بورس و شرکتهای تامین سرمایه تامین شود و هم وام‌های خرد برای تحریک تقاضا در جامعه لازم است که باید از طریق بانک‌ها صورت گیرد.

به هر حال بازار سرمایه خواهی نخواهی به یکی از بازیگران مهم اقتصاد تبدیل شده و باید با اصلاح قوانین و مراقبت از سرمایه‌گذاران خرد مردم را به حضور در این بازار تشویق کنیم.اخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

سایت شب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
سایت شب