کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

نرم افزار حسابداری پارمیسنرم افزار حسابداری پارمیس

چگونه بدون کارت بانکی خرید کنیم؟


کد خبر : ۸۰۴۱۶سه شنبه، ۲۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۴:۴۹۸۸۸۵ بازدید

با توجه به اینکه روز گذشته از سامانه تراکنش‌های خرید بدون حضور کارت بانکی و از طریق موبایل رونمایی شد، برای استفاده از این سرویس ...

با توجه به اینکه روز گذشته از سامانه تراکنش‌های خرید بدون حضور کارت بانکی و از طریق موبایل رونمایی شد، برای استفاده از این سرویس بانکی جدید متقاضیان مشخصات کارت بانکی خود را در برنامه کاربردی که دارای مجوز از بانک مرکزی در خصوص ارائه خدمت در حوزه پرداخت موبایلی است، ثبت کنند اما تاکنون بانک مرکزی به هیچ از برنامک‌های پرداختی در این زمینه مجوزی نداده و پس از آزمون برنامک‌ها مجوزهای لازم اعطا خواهد شد.

اوایل هفته جاری بود که رئیس کل بانک مرکزی از رونمایی پروژه استفاده از موبایل برای تراکنش‌های خرید در فروشگاه‌ها و حذف تدریجی کارت خرید” خبر داد که طبق گفته وی،  مشتریان بانک‌ها با این طرح می‌توانند با وارد کردن مشخصات کارت‌های خود به درون موبایل، بدون تماس با کارتخوان، تراکنش‌های لازم را انجام دهند.

در این خدمت جدید بانکی که روز گذشته از آن رونمایی شد، به تراکنش‌های «حضوری بدون کارت» معروف هستند از قابلیت NFC استفاده شده است؛ به این ترتیب که اگر گوشی کاربر دارای قابلیت NFC باشد و دستگاه کارتخوان نصب شده نیز چنین قابلیتی را دارا باشد، کاربر می‌تواند با نزدیک کردن گوشی تلفن همراه خود به دستگاه کارتخوان و بدون نیاز به استفاده از فیزیک کارت بانکی، وجه مورد نظر را پرداخت کند البته پیش از این اطلاعات کارت بانکی باید در یکی از برنامک‌های پرداخت تایید شده از سوی بانک مرکزی، از جانب دارنده کارت ذخیره شده باشد.

در ادامه اطلاعات دریافتی ایسنا از بانک مرکزی درباره جزئیات این طرح بیانگر این است که با توجه به توضیحات رئیس کل بانک مرکزی تراکنش‌های حضوری بدون کارت به صورت تدریجی با پیوستن بانک‌ها و شرکت های پرداخت گسترش پیدا خواهد کرد که براساس آخرین بررسی‌ها، بانک ملت برای توسعه روش‌های پرداخت موبایل اعلام آمادگی کرده است.  

ضمن اینکه شرایط خرید با اجرای این طرح هیچ تغییری نخواهد کرد،  تنها کسانی که از این سرویس استفاده می‌کنند، می‌توانند در پایانه‌های شرکت‌هایی که این قابلیت را پیاده سازی و پایانه‌ها را بروزرسانی کرده‌اند،  استفاده کنند.

همچنین، از آنجا که موضوع استاندارد EMV در تراکنش‌های با حضور کارت مصداق دارد و تراکنش کارتی محسوب می‌شود، این طرح ربطی به کیف پول الکترونیک ندارد زیرا،  در خصوص کیف پول الکترونیک زیرساخت‌های جدید و خرید بدون دخالت کارت است و زیرساخت مجزایی دارد.

علاوه براین،  مردم برای بهره مندی از تراکنش‌های بدون کارت می‌توانند مشخصات کارت خود را در برنامه کاربردی که دارای مجوز از بانک مرکزی در خصوص ارائه خدمت در حوزه پرداخت موبایلی است، ثبت کنند و با ثبت کارت خود در این برنامه کاربردی از این سرویس بهره مند شوند اما تاکنون بانک مرکزی به هیچ از برنامک‌های پرداختی در این زمینه مجوزی نداده است و پس از آزمون برنامک‌ها مجوزهای لازم اعطا خواهد شد.اخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها