کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

ظریف: ایران آماده آغاز رابطه‌ای جدید با آمریکاست


کد خبر : ۸۰۲۳۶چهارشنبه، ۱۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۶:۲۸۲۸۲۳ بازدید

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه ای اختصاصی با شبکه خبری سی ان ان آمریکا از آمادگی ایران برای آغازی جدید در رابطه با ایالات متحده آمریکا خبر داد.

عصر ایران: محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه ای اختصاصی با شبکه خبری سی ان ان آمریکا از آمادگی ایران برای آغازی جدید در رابطه با ایالات متحده آمریکا خبر داد.

ظریف در مصاحبه با کریستین امانپور خبرنگار ایرانی تبار شبکه سی ان ان که روز دوشنبه (دیروز) پخش شده، از آمادگی ایران برای آغازی جدید در رابطه با آمریکا خبر داده اما در عین حال تاکید کرده پنجره “جو بایدن” برای پیوستن دوباره به برجام در حال بسته شدن است و بایدن زمان محدودی برای بازگشت به برجام و جبران سیاست های شکست خودره و اشتباه دولت ترامپ در قبال ایران دارد.

ظریف به سی ان ان گفت:” زمان آمریکا برای بازگشت به برجام نامحدود نیست و آمریکا فرصت محدودی برای بازگشت به برجام دارد چون پرزیدنت بایدن نمی خواهد سیاست های شکست خورده دولت ترامپ علیه ایران به نام بایدن ادامه یابد.”

ظریف در پاسخ به سوالی درباره سرعت انطباق ایران با تعهدات برجامی در صورت بازگشت سریع آمریکا به برجام و لغو تحریم ها گفت:” ایران می تواند ۸ هزار پوند (حدود ۴ تن) اورانیوم غنی شده خود را ظرف مدتی کمتر از ۱ روز به میزان مورد تایید برجام کاهش دهد.”

ظریف با رد ادعاها درباره تلاش ایران برای دست یابی به سلاح هسته ای گفت:” اگر می خواستیم سلاح هسته ای بسازیم می توانستیم مدتی قبل این کار را انجام دهیم…اما سلاح هسته ای امنیت ما را تقویت نمی کند و با دیدگاه های ایدئولوژیک ما مغایرت دارد. و به همین دلیل است که ما هرگز به دنبال سلاح هسته ای نیستیم.”

ظریف با دفاع از اقدام ایران در کاهش تعهدات برجامی در پی خرویج یکجانبه دولت ترامپ از برجام و اعمال تحریم ها، گفت:” ایران از زمان خروج آمریکا از برجام تنها طبق مکانیزم های حل اختلاف که در توافق برجام نوشته شده، عمل کرده است… ایران از سازوکارهای برجام برای محدود کردن همکاری خود استفاده کرد. اگر بند ۳۶ را بخوانید، ما کاملا مطابق با توافق هسته ای عمل کردیم.”

وزیر خارجه ایران از ایالات متحده خواست که فروش اسلحه به رقبای منطقه ای ایران را متوقف کند و گفت که دولت بایدن باید به شرایط اولیه توافق هسته ای پایبند باشد.

او گفت:” آیا ایالات متحده آمادگی دارد صدها میلیارد دلار اسلحه ای را که به منطقه ما می فروشد کاهش دهد؟ و اگر بخواهد در مورد وضعیت یمن مذاکره کند آیا ایالات متحده آمادگی دارد جلوی کشتار کودکان در یمن را بگیرد ؟”

ظریف همچنین گفت: “ایالات متحده باید آنچه را که توافق کردیم را بپذیرد…ما تصمیم گرفتیم که در مورد برخی موارد به توافق نرسیم ، نه به این دلیل که آنها را نادیده گرفتیم، بلکه به این دلیل که ایالات متحده و متحدانش آماده انجام آنچه لازم بود، نبودند.”

به گفته ظریف “جوزپ بورل” مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می تواند در حل بن بست کنونی بین ایالات متحده آمریکا و ایران در زمینه بازگشت به برجام ایفای نقش کند.

به گفته ظریف :” می‌توان سازوکاری برای همزمان‌ یا هماهنگ‌ کردن اقدامات دو طرف (ایران و آمریکا) برای بازگشت به تعهدات برجامی وضع کرد.”

بنا به گفته وزیر خارجه ایران: “در داخل متن برجام سازوکاری تعبیه شده که کمیسیون مشترک است و کمیسیون مشترک یک هماهنگ‌کننده دارد. این هماهنگ‌کننده که پیشتر خانم “فدریکا موگرینی” بود و اکنون “جوزپ بورل” است، دو منصب دارد که یکی “مسئول سیاست خارجی اتحادیه” اروپاست و دیگری “هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام” است.”

ظریف در ادامه گفت: ” بورل می‌تواند از سمتش در کسوت هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام برای هماهنگ‌سازی اقداماتی که لازم است ایران و آمریکا انجام دهند، استفاده کند. به طور مشخص اقداماتی که ایران انجام می‌دهد همواره تحت نظارت و راستی‌آزمایی آژانس بین‌المللی انرژی هسته ای بوده و ما نشان داده‌ایم که به تعهدات مان عمل کرده‌ایم و طرفی که نشان داده نتوانسته به قول‌هایش عمل کند، ایالات متحده آمریکا بوده است.”

رییس دستگاه دیپلماسی ایران در ادامه گفت:” ایالات متحده باید حسن نیت خود را نشان دهد ؛ ما همین حالا هم حسن نیت خودمان را اثبات کرده‌ایم. اگر ما از محدودیت‌های توافق فاصله گرفته‌ایم به خاطر آن است که ایالات متحده تلاش کرد یک جنگ اقتصادی تمام‌عیار به ایران تحمیل کند. اگر آمریکا این (جنگ اقتصادی) را متوقف کند، ما نیز به پایبندی کامل برمی‌گردیم.”اخبار مرتبط


کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
لاماری