کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

نرم افزار حسابداری پارمیسنرم افزار حسابداری پارمیس

انتظارات بورس از رئیس جدید


کد خبر : ۸۰۱۶۸دوشنبه، ۱۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۴:۵۰۲۳۱۴ بازدید

ارتباط مثمر بین بازار سرمایه و بخش واقعی اقتصاد بسیار ضروری و حیاتی است. در این خصوص استفاده از ظرفیت انواع اوراق و ابزارهای ...
انتظارات بورس از رئیس جدیدانتظارات بورس از رئیس جدید

 ارتباط مثمر بین بازار سرمایه و بخش واقعی اقتصاد بسیار ضروری و حیاتی است. در این خصوص استفاده از ظرفیت انواع اوراق و ابزارهای تامین مالی اسلامی در کنار سایر روش‌های مرسوم و متداول می‌تواند زمینه‌ساز حرکت اقتصاد ایران در فضای رکودی فعلی باشد.

پس از استعفای «حسن قالیباف اصل» از ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار، «محمد علی دهقان دهنوی» سکاندار این سازمان شدند. قالیباف، سالیان سال در بورس تهران زمام امور را در اختیار داشت و در طول همین مدت کوتاه در سازمان بورس نیز اقدامات مهمی انجام داد شاید مهم ترین اتفاقات، کوتاه کردن زمان کد سبدگردانی از دو هفته به نیم روز، بازارگردانی همه نمادها، جهت نقدشوندگی بهتر سهام و مدیریت ۵۰ میلیون سهامدار عدالت بود.

با توجه به استقرار رییس جدید، لازم است به چند نکته مهم پیشنهادی که می تواند در اولویت های اصلی سازمان قرار گیرد، اشاره شود. اولویت دادن به این امور می تواند گره بسیاری از مشکلات در بورس را باز کند.

ایجاد تعادل بین بخشی و تعامل مناسب با سایر بخش های مهم اقتصادی کشور از جمله بازار پول که با توجه به رشته تحصیلی و سوابق کاری ایشان و حضور در وزارت امور اقتصادی و دارایی بسیار حائز اهمیت است. این موضوع می تواند با سرعت بیشتری پیگیری و عملیاتی شود. در کنار آن حضور مستمر رییس سازمان در جلسات هیات دولت که می تواند به عنوان یک مطالبه اصلی اهالی بازار سرمایه پیگیری شود.

توجه بیشتر به توسعه و تعمیق رویکرد تامین مالی در بازار سرمایه از طریق روش های مختلف در کنار نقدشوندگی بازار و رونق معاملات ثانویه که به دلیل ورود نقدینگی مناسب به بازار در طی سال جاری صورت گرفته، لازم است صورت گیرد. هم چنین ایجاد ارتباط مثمر بین بازار سرمایه و بخش واقعی اقتصاد از جهت تامین مالی بنگاه ها، موسسات و شرکت های خصوصی بسیار ضروری و حیاتی است. در این خصوص استفاده از ظرفیت انواع اوراق و ابزارهای تامین مالی اسلامی در کنار سایر روش های مرسوم و متداول می تواند زمینه ساز حرکت اقتصاد ایران در فضای رکودی فعلی باشد.

بر طبق شواهد علمی مسیر توسعه و پیشرفت اکثر بازارهای مالی و بورس های معتبر در جهان، از طریق به کارگیری گسترده انواع ابزارهای مالی نوین شامل انواع مشتقات مالی (از جمله قراردادهای آتی و اختیار معاملات)  و ابزارهای جدیدی مانند فروش تعهدی (فروش استقراضی) می گذرد.

این موضوع می تواند از نظر کارایی عملیاتی و اطلاعاتی آثار فراوان مثبتی را در بازار سرمایه داشته باشد و در شرایط فعلی و با توجه به نوسانات شدید صعودی و نزولی بازار، توسعه و استفاده از این ابزارها اقدامی در جهت ثبات و تعادل بازار باشد.

ایجاد هماهنگی و همکاری بین نهادهای مالی و شرکت های کارگزاری با بخش های مبتنی بر فناوری اطلاعات بازار سرمایه در جهت گسترش و رونق معاملات و همچنین جلوگیری از مشکلات احتمالی برای سرمایه گذاران بر طبق تجربیات حاصل شده در چند ماه ابتدایی امسال از نکات مهم دیگری است که پیشنهاد می شود دهقان دهنوی به آن توجه داشته باشند.

و در آخر با توجه به تجربیات موفق جهانی پیشنهاد می شود، توجه به بهبود زیرساخت‌های مبتنی بر فن‌آوری اطلاعات در کل مجموعه بازار سرمایه و همچنین توجه به آموزش و تربیت منابع انسانی در بازار به عنوان دو راهبرد اصلی مدنظر قرار گیرد و قطعا این دو موضوع می توانند در آینده دو بال پرواز و اوج گیری بازار سرمایه در عرصه اقتصادی کشور باشند.

* سلمان خادم المله ا کارشناس بازار سرمایهاخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها