کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

افزایش 25 درصدی جریمه ‌های قطع درختان


کد خبر : ۸۰۱۵۱یکشنبه، ۱۲ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۳:۱۷۵۱۵ بازدید

رییس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران از افزایش 25 درصدی جرائم قطع اشجار خبر داد.

رییس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران از افزایش 25 درصدی جرائم قطع اشجار خبر داد.

زهرا صدراعظم نوری در تشریح گزارش کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران گفت: لایحه شهردار تهران راجع به تعرفه عوارض حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها براساس ارزش شاخص اکولوژیک درختان است. در این لایحه یک ماده واحده قرار دارد که شهرداری را مکلف می‌کند از ابتدای سال ۱۴۰۰ نسبت به اخذ تعرفه جدید حفظ و گسترش در شهرها مطابق با فرمول عمل کند. 

وی ادامه داد: ابعاد مختلف این لایحه در کمیسیون بررسی شد. در این لایحه دو موضوع عوارض مربوط به محیط بن درختان و عوارض EC که مربوط به ضریب اکولوژیک است و تغییرات کلی به ویژه در عوارض محیط پایه هم داده شده است. بر این اساس در لایحه شهرداری به ارزش اکولوژیک درختان توجه می‌شود و درختی که دارای محیط بن قابل توجهی است ارزش اکولوژیک بسیار بالایی نسبت به درختی با محیط بن کمتر دارد و در نتیجه از نظر عوارض متفاوت است. 

وی تاکید کرد: براین اساس یک عوارض مربوط به محیط بن درختان است که در گذشته به صورت سانت به سانت بوده است، به جای آن مقاطع را ۱۰-۱۰ قرار دادیم و فرض را از ۲۱ سانت تا ۳۰ سانت، ۳۱ سانت تا ۴۰ سانت و الی آخر قراردادیم و از ۱۰۰ به بعد محیط بن را ۲۰ سانت به ۲۰ سانت افزایش دادیم. از محیط بن ۲۰۰ تا ۲۵۰ هم  یک عوارض جداگانه برای آن منظور کردیم. از ۲۵۰ به بالا نیز ارزش درختان یک میزان است و عوارض دیگری محاسبه کردیم. 

نوری تاکید کرد: همچنین عدد را از ۶۸۰ هزار ریال پایه، ۵۰۰ هزار ریال در نظر گرفتیم و مقداری آن را کاهش دادیم و محیط بن ۲۵۰ عدد ما یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون ریال شده است که در گذشته این رقم ۸۸۰ میلیون ریال بود. در واقع با این اقدام میانگین اعداد محیط بن را تعدیل کردیم؛ در نقاطی کاهش و در نقاطی افزایش پیدا کرد اما در مجموع می‌توان گفت رقم ۲۵ درصد افزایش عوارض قطع محیط بن درختان در نظر گرفته شده است. این ضریب را به ۰/۶ تا ۱/۳ تبدیل کردیم. چرا که تغییر در وضعیت ضریب محیط بن باید در ضریب اکولوژیک نیز در نظر گرفته شود تا ضرب این دو یک عدد متعادلی را ارئه دهد. 

به گزارش ایسنا، اعضای شورای شهر تهران در نهایت افزایش ۲۵ درصدی میانگین عوارض قطع محیط بن درختان در سال آینده را به تصویب رساندند.

همچنین نوری در تشریح اصلاح مصوبه تأمین منابع مالی پایدار سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی و راهکارهای ارتقاء کمی و کیفی تجهیزات و آموزش شهروندان شهر تهران گفت: سازمان آتش‌نشانی در این سال‌ها از محل این عوارض توانسته است به خوبی تجهیزات خود را به روزرسانی کرده و کیفیت ببخشد و سایر نیازهای خود را که جنبه سرمایه‌ای دارد را از این محل تامین کند. 

وی با اشاره به اینکه عوارض فوق درآمدهای پایدار سازمان آتش‌نشانی را تامین می‌کند، گفت: در گذشته عوارضی که اخذ می‌شد تحت عنوان عوارض ایمنی ساختمان برای ساختمان‌های بالای ۹ طبقه ۳درصد و برای زیر ۹ طبقه، ۲درصد بود که در اصلاحیه لایحه این عوارض مشخص‌تر شده است. براساس پیشنهاد شهرداری ساختمان‌های یک تا ۳طبقه با ضریب یک،ساختمان‌های ۴ و ۵ طبقه با ضریب ۲ و ساختمان‌های مسکونی ۶ تا۸ طبقه با ضریب ۳ و بالای ۹ طبقه با ضریب ۵ ،ساختمان‌های غیر مسکونی از یک تا ۵ طبقه با ضریب ۳، ۶ تا ۸ طبقه با ضریب ۴ و ۹ طبقه به بالا با ضریب ۶ محاسبه می‌شوند. این لایحه مورد بررسی قرار گرفت و به تایید کمیسیون‌های مشترک رسید. 

رییس کمیته ایمنی و مدیریت بحران شورای شهر تهران تاکید کرد: در ماده ۲ نیز پیشنهاد یک دهم پی مطرح شده بود که عدد بالایی می‌شود و  در کمیسیون‌ها مشترک به عدد یک ۲۵۰ کاهش پیدا کرد. این ضریب مورد موافقت شهرداری نیز قرار گرفت.اخبار مرتبط


کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها