کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

نرم افزار حسابداری پارمیسنرم افزار حسابداری پارمیس

مخالفت اکثریت غالب سناتورهای جمهوری‌خواه آمریکا با استیضاح دوم ترامپ


کد خبر : ۸۰۰۲۴چهارشنبه، ۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۳:۵۴۱۲۷۹ بازدید

اکثریت غالب سناتورهای جمهوری‌خواه آمریکا روز سه‌شنبه ۲۷ ژانویه (۷ بهمن) استیضاح دونالد ترامپ رئیس‌جمهور سابق را ...

اکثریت غالب سناتورهای جمهوری‌خواه آمریکا روز سه‌شنبه ۲۷ ژانویه (۷ بهمن) استیضاح دونالد ترامپ رئیس‌جمهور سابق را «خلاف قانون اساسی» خواندند، امری که احتمال برائت وی را در رای‌گیری نهایی روز ۷ فوریه (۱۹ بهمن) بیش از پیش تقویت کرده است.

نظر این نمایندگان پس از آن اظهار شد که رند پاول، سناتور جمهوری‌خواه از ایالت کنتاکی، طرحی را برای رای به مجلس پیشنهاد کرد که به موجب آن تصمیم برای استیضاح دوم «خلاف قانون اساسی» اعلام می‌شد.

در این رای‌گیری ۵۵ سناتور به قانونی بودن و ۴۵ سناتور به غیرقانونی بودن استیضاح رای دادند. هرچند ۵ تن از سناتورهای جمهوری‌خواه در این رای‌گیری با سناتورهای حزب دموکرات همراه شدند، با این حال ترکیب مجموع آرا نشان می‌دهد استیضاح دوم دونالد ترامپ در نهایت موفق نخواهد بود چرا که برای این تصمیم باید دو سوم مجلس سنا، یعنی حداقل ۱۷ نماینده جمهوری‌خواه علاوه بر کلیه نمایندگان دموکرات، رای موافق دهند.

در آستانه رای‌گیری روز سه‌شنبه آقای پاول گفت: «استیضاح برای برکناری از دفتر ریاست‌جمهوری است و دونالد ترامپ قبلا این دفتر را ترک کرده است.»

این در شرایطی است که شماری از اعضای حزب دموکرات می‌گویند خودداری از استیضاح یک مقام فدرال به دلیل اینکه سمت خود را ترک کرده به آن‌ها امکان فرار از مسئولیت می‌دهد.

دموکرات‌ها برای این استدلال به استیضاح ویلیام بلکناپ، وزیر جنگ آمریکا در سال ۱۸۷۶، ارجاع می‌دهند که پس از استعفا توسط مجلس استیضاح شد.

پیشتر مجلس نمایندگان روز ۱۳ ژانویه (۲۴ دی) با ۲۳۲ رای موافق در برابر ۱۹۷ رای مخالف طرح استیضاح دونالد ترامپ را به دلیل «تحریک به شورش» تصویب کرده بود.

اعضای مجلس سنا قرار است روز ۹ فوریه به عنوان اعضای هیات منصفه در جریان «محاکمه» دونالد ترامپ سوگند یاد کنند. دونالد ترامپ در صورت رای موافق ۶۷ سناتوربه اتهام «تحریک به شورش» متخلف شناخته خواهد شد.اخبار مرتبط

سایت شب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
سایت شب