کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

حقوق بازنشستگان در سال 1400 بهتر می‌شود؟


کد خبر : ۸۰۰۱۳چهارشنبه، ۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۷:۱۶۳۸۹۷ بازدید

بازنشستگان همان قشری که در آبادانی ایران نقش به سزایی داشته اند، سال های مختلف بنابر افزایش تورم و در راستای آن افزایش سن خود ...

بازنشستگان همان قشری که در آبادانی ایران نقش به سزایی داشته اند، سال های مختلف بنابر افزایش تورم و در راستای آن افزایش سن خود مطالباتی را نسبت به دستگاه های مسئول این امر داشته اند. این مطالبات تا جایی پیش می رود که درب های سازمان برنامه  و بودجه را در روزهای گذشته برای ورود به این نهاد باز می کند. بازنشستگانی که طبق آمار‌ها تعدادشان به حدود ۴ تا ۵ میلیون بازنشسته لشکری و کشوری رسیده اند.
 
هرچند به نظر می رسد این تجمع تا حدودی هم به ضرر برنامه و بودجه ای ها نشد و گوش های آن ها برای شنیدن درد و دل های بازنشستگان بالاخره باز شد. ناگفته نماند که رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در مواردی که به تعیین حقوق بازنشستگان مشغول بود از نمایندگان این قشر برای حضور در جلسه دعوت می کرد.
 
ماجرای حقوق بازنشستگان لشکری و کشوری، از نشست خبری رئیس سازمان پیرامون بودجه سال آتی آغاز می‌شود و او وعده همسان سازی حقوق بازنشستگان به علاوه افزایش ۲۵ درصدی را به آن‌ها می‌دهد. همین امر مطالبات را جدی‌تر کرده و پایشان را به سازمان برنامه و بودجه باز می‌کند.

در این میان، نوبخت برای پاسخ نهایی بین بازنشستگان می آید و وعده از بودجه تخصیص داده شده به بازنشستگان لشکری و کشوری جهت همسان سازی حقوق بعد از افزایش ذکر شده خبر می دهد. 

حداقل حقوق ٢.٨ میلیون تعیین شد

در راستای همین موضوع، حمید پوراصغری، معاون امور علمی، فرهنگی و اجتماعی میزان سقف پرداخت بازنشستگان را هم در پاسخ به خبرنگار اقتصاد و انرژی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: با افزایش ٢۵ درصدی حقوق کارمندان و بازنشستگان، حداقل دریافتی از ٢.٨ میلیون به ٣.۵ میلیون در سال ١۴٠٠ افزایش می‌یابد. سقف معافیت مالیاتی از ٣ به ۴میلیون تومان افزایش پیدا کرد همچنین اعتبارات مربوط به ایثارگران با ٧٠ درصد رشد به ٣١ هزار میلیارد تومان رسیده است. 
 
پای درد و دل یکی از همین بازنشستگان نشستیم، او به برخی هزینه ها اشاره می کند که خاص بوده و در دامنه خریدهای یک بازنشسته نمی دانستم. 
 
صلاتی یکی از بازنشسته سازمان صمت تهران در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد و انرژی باشگاه خبرنگاران جوان، بیان کرد: انواع بیماری هایی که بر اثر فرسودگی از کار و یا کهولت سن برای بسیاری از بازنشستگان به وجود آمده است از جمله این موارد بود. در حالی که معاونت های بهداشتی وزارت بهداشت از ارائه خدمات بیشتر و همچنین افزایش سقف بیمه های تکمیلی خبر می دهند.
 
وی افزود: من جزو بازنشستگانی هستم که در افزایش حقوق ها و همچنین برای دریافت یارانه ها هم این نابرابری ها را دیده ام. بازنشستگانی هستند که سرموعد افزایش حقوق آن ها برایشان مشهود است اما قشرهای پایین تری چون امثال ما برای مسئولان مهم نیستند.

البته که عمده ترین مشکلات برای بازنشستگان تامین اجتماعی است و باید دید مسئولان این حوزه چه می گویند؛

عیدی بازنشستگان مشخص شد/ سهم همسان سازی بازنشستگان تامین اجتماعی چه شد؟

علی دهقان‌کیا رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی شهر تهران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی برای سال ۱۴۰۰، اظهار کرد: عیدی بازنشستگان به احتمال زیاد اواخر بهمن ماه پرداخت می‌شود و هفته آینده دولت مبلغ عیدی را مشخص می‌کند.

وی با اشاره به اینکه هر مبلغی که دولت به عنوان عیدی بازنشستگان کشوری و لشکری مشخص کند سازمان تامین اجتماعی هم همان مبلغ را پرداخت خواهد کرد، گفت: فعلا مشخص نشده که مبلغ عیدی چه قدر است، سال گذشته یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بود و هنوز برای امسال را دولت چیزی اعلام نکرده است.

رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی، درباره آخرین اخبار از اجرای متناسب سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی برای سال ۱۴۰۰، اظهار کرد: بند و تبصره ۲ لایحه بودجه ۱۴۰۰ مشخص شده بود که ۹۰ هزار میلیارد تومان بودجه برای متناسب سازی حقوق بازنشستگان اختصاص پیدا کند.

رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی شهر تهران  ادامه داد: در این بند مشخص نشده بود که سهم سازمان تأمین اجتماعی چقدر است، طی مذاکراتی که با کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی داشتیم این رقم به ۱۵۰ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرد و سهم سازمان تأمین اجتماعی ۹۰ هزار میلیارد تومان شد و از این رقم برای سال ۱۴۰۰ برای متناسب سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی استفاده می‌کنیم.

وی افزود: متناسب سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی با دریافت این رقم در سال ۱۴۰۰ نزدیک به حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری خواهد شد.

دهقان‌کیا با اشاره به دیداری که کانون عالی با رئیس سازمان برنامه و بودجه داشت گفت: قرار شد با ۹۰ هزار میلیارد تومانی که کمیسیون تلفیق به تصویب رسانده، موافقت شود و رئیس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد رقمی را که مجلس برای بازنشستگان تأمین اجتماعی تعیین کرده بود پرداخت می‌کنیم.

طبق گفته های نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه، حالا باید منتظر ماند و دید چه فکری برای این قشر که همواره جزو اصلی ترین مجموعه برای پرداخت حقوق اما همواره کمترین امتیازات نسبت به کشورهای دیگه، دارند خواهند کرد؟

تشکل های بازنشستگی که عمده ترین آن ها مربوط به سازمان تامین اجتماعی است، بارها از اعمال همسان سازی بر آن ها توسط وزارت کار مطالباتی داشته اتد. آیا همسان سازی حقوق برای سال آتی هم دامنگیر بازنشستگان خواهد شد؟

بودجه ۱۴۰۰ چند روز آینده مهمان صحن علنی خواهد بود و به گفته بسیاری از مجلسی ها با چکش کاری به دست دولت خواهد رسید.اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

میزیتو

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
میزیتو