کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

گفت‌وگوی بایدن با ماکرون درباره ناتو و ایران


کد خبر : ۷۹۹۳۲دوشنبه، ۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۷:۲۰۱۳۶۲ بازدید

رئیس جمهور آمریکا یکشنبه با رئیس جمهور فرانسه درباره موضوعات مختلفی از جمله برنامه هسته‌ای ایران، ناتو، تغییرات اقلیمی و ...

رئیس جمهور آمریکا یکشنبه با رئیس جمهور فرانسه درباره موضوعات مختلفی از جمله برنامه هسته‌ای ایران، ناتو، تغییرات اقلیمی و شیوع ویروس کرونا به صورت تلفنی گفتوگو کرده است.

 کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در نخستین گفت‌وگوی تلفنی خود با امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه درباره موضوعات و مسائل مختلفی از جمله تغییرات آب و هوایی، ناتو و شیوع ویروس کرونا گفت‌وگو کرده است.

کاخ سفید افزود: بایدن بر تعهدش برای گسترش روابط با اروپا از طریق ناتو و همین طور مشارکت ایالات متحده با اتحادیه اروپا تاکید کرده است.

ماکرون از جمله رهبرانی است که به بایدن و کامالا هریس پس از برگزاری مراسم تحلیف تبریک گفته است.

ماکرون نیز در این گفت‌وگوی تلفنی از بازگشت آمریکا به پیمان اقلیمی پاریس استقبال کرده است. بایدن در نخستین روز ریاست جمهوری اش به این پیمان بازگشته است.

کاخ سفید افزود: رهبران دو کشور همچنین درباره لزوم همکاری نزدیک در موضوعات از طریق سازمان های چند ملیتی برای مقابله با چالش های مشترک مثل تغییرات اقلیمی، شیوع ویروس کرونا و رونق اقتصادی جهان به توافق رسیدند. روسای جمهور آمریکا و فرانسه همچنین موافقت کردند تا درباره اولویت های مشترک سیاست خارجی از جمله چین، خاورمیانه، روسیه و ساحل با همدیگر همکاری نزدیکی داشته باشند.

کاخ الیزه نیز اعلام کرد که امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه با جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا تلفنی صحبت کرده که یکی از موضوعات مورد بحث در این گفت‌وگوی تلفنی برنامه هسته‌ای ایران بوده است.

گرچه کاخ الیزه اشاره‌ای به جزییات نکرده است اما در بیانیه این نهاد آمده است که یکی از موضوعات مورد بحث دو طرف برنامه هسته‌ای ایران بوده است.

صلح و ثبات در خاورمیانه و اوضاع لبنان نیز از دیگر موضوعات مورد بحث در این گفت‌وگوی تلفنی عنوان شده است.

بایدن روز شنبه نیز با بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس و جاستین ترودو نخست وزیر کانادا صحبت کرده است. بایدن در این گفت و گوها بر تقویت روابط آمریکا با بریتانیا و کانادا نیز تاکید کرده و آمادگی خود را برای دیدار با ترودو طی ماه آینده اعلام کرده است.

جیک سالیوان مشاور جدید امنیت ملی کاخ سفید نیز روز پنجشنبه با مقام های فرانسه، آلمان، بریتانیا و ژاپن گفت‌وگو و مذاکره کرده است.

امیلی هورن افزود: سالیوان درباره موضوعاتی از جمله چین، ایران، روسیه، کره شمالی و شیوع ویروس کرونا با مقام های این کشورها مذاکره کرده و بر تمایل جو بایدن رئیس جمهور آمریکا برای تقویت روابط با متحدان اروپایی تاکید کرده است.اخبار مرتبط


میزیتو

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
میزیتو