کانال تلگرام ایران جیب

گشایش در بورس، با بازگشت آمریکا به برجام

کدخبر:۷۹۴۵۷شنبه، ۲۰ دی ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۹:۵۷۷۴۵۱ بازدید

دولت برای جیب خودش هم که شده از بورس حمایت می‌کند.
 گشایش در بورس، با بازگشت آمریکا به برجام

یک کارشناس ارشد بازار سرمایه معتقد است: تقویت بورس بهترین منبع تامین مالی دولت به حساب می‌آید و تحت هر شرایطی این بازار برای رساندن نقدینگی به جیب دولت حمایت خواهد شد؛ از این رو در سال آینده نیز شرایط این بازار مطلوب و سودآور خواهد بود.

پیش‌بینی وضعیت معاملات این روز‌های بازار سرمایه و افق پیش روی بورس توسط کارشناسان می‌تواند دیدگاه سهامداران و سرمایه‌گذاران را نسبت به وضعیت بازار روشن‌تر کند.

به گزارش ایران جیب از اقتصاد۲۴، این در حالی است که همه چشم به آینده بورس دوخته‌اند و در انتظار تحقق وعده‌های دولت در راستای تقویت و سودآوری این بازار هستند.

شرایط بازار سهام این روز‌ها به گونه‌ای است که سهامداران و فعالان این بازار البته آن دسته از سرمایه‌گذاران که هنوز در بازار حضور دارند برای حفظ و افزایش سرمایه خود با دقت بیشتری تحلیل‌های کارشناسی درباره بورس را بررسی می‌کنند، از این رو به سهامداران حقیقی توصیه می‌شود از طریق سرمایه‌گذاری غیرحضوری مانند سبدگردان‌ها و صندوق‌ها اقدام کنند تا فرصت استفاده از خبرگان بازار را داشته باشند. اما با این حال فرصت‌هایی که در مقابل این بازار پیش آمده نظرات مختلفی را برای آینده بورس رقم می‌زند.

در همین رابطه ابوالفضل شهرآبادی، کارشناس ارشد بازار سرمایه درباره پیش‌بینی خود از بازار سرمایه گفت: آینده بلندمدت بورس یعنی حدود یک‌سال آینده قطعاً مثبت خواهد بود چراکه در طی دهه اخیر بازدهی بورس از سایر بازار‌های مانند طلا، سکه، ارزو مسکن بالاتر بوده است. شهرآبادی با تاکید بر اینکه آینده‌ای که به پیشواز بازار بورس می‌رود بسیار مطلوب خواهد بود، گفت: ریسک خاصی بازار سرمایه را تهدید نمی‌کند ضمن اینکه اگر با همین وضعیت پیش برود گشایش در ادامه حرکت خواهیم داشت. وی تصریح کرد: یکی از دلایل خوش‌بینی به بورس، فصل جدید برجام است که با سیاست‌های احتمالی بایدن در برابر تحریم‌های ایران که اثر آن درمیان مدت و بلند مدت مثبت خواهد بود بازار سرمایه با گشایش مواجه خواهد شد.

بازار‌های رقیب بورس کوچک‌تر می‌شوند

به گفته شهرآبادی، بازار‌های رقیب بورس مانند مسکن، ارز و سکه در این بازه زمانه (زمان سرعت بخشی بازار سرمایه) محدود‌تر و کوچک‌تر خواهد شد.

این فعال بازار سرمایه گفت: یکی از این بازار‌های رقیب بازاری مانند ارز است که دولت آن را به رسمیت نمی‌شناسد و با آن مبارزه می‌کند؛ در حال حاضر محدودیت‌هایی برای خرید و فروش ارز به اجرا درآمده که می‌تواند باعث انقباض بازار غیر رسمی ارز شود و تعداد افراد فعال در این بازار را بسیار محدود و فعالیت‌های آن‌ها را ناچیز کرده است.
وی تصریح کرد: در واقع دولت با این نوع سیاست، بازار سیاه برای ارز تشکیل داده است چرا که ارز در ایران به کالای تجاری تبدیل شده است، بنابراین قطعاً دولت‌های بعدی نیز به دنبال همین رویه بازار ارز را کوچک نگه خواهند داشت.

به اعتقاد شهرآبادی، زمانی که وضعیت اقتصاد کشور رو به بهبود برود بازار ارز از رونق خواهد افتاد. نادیده گرفته نشود کسانی که به این بازار دامن می‌زنند که خود دولت‌ها هستند، چون دلار را به ریال تبدیل می‌کنند تا کسری‌های دولت خود را جبران کنند. این تحلیلگر بازار سرمایه در ادامه به سایر بازار‌های موازی با بورس اشاره کرد و گفت: از سوی دیگر مردم با پول‌های کوچک نمی‌توانند وارد بازار مسکن شوند و معمولاً دوره خواب مسکن نسبت به سایر بازار‌ها نیز طولانی‌تر است یعنی اگر در حال حاضر بازار مسکن به رکود برود تا بازه زمانی دو ساله از این وضعیت خارج نمی‌شود.

وی ادامه داد: ضمن اینکه دولت در بودجه ۱۴۰۰ بر اخذ مالیات از خانه‌های خالی تمرکز کرده و تاکید بر اجرای آن دارد؛ از اینرو دید سرمایه‌گذاران بر سرمایه‌گذاری در بخش مسکن و زمین به مراتب ضعیف‌تر شده و این روند تا سال آینده نیز ادامه خواهد داشت و این کالا دیگر توجیه اقتصادی نخواهد داشت.

افزایش سهام‌داران در بورس

کارشناس ارشد بازار سرمایه گفت: در مقابل این بازار‌ها بورس به رونق افتاده و تعداد سهامداران به انضمام سهام عدالتی‌ها به ۵۰ میلیون رسیده است. از همه مهم‌تر اینکه نظر و نگرش دولت به سمت بازار سرمایه بیشتر از گذشته شده و منابع مالی برای دولت همین بازار سرمایه است و در طی سال اوراق زیادی را در این بازار به فروش می‌رساند.

شهرآبادی ادامه داد: دولت چون سهامدار بزرگ است و نیاز به فروش این سهام دارد قطعاً بازار سرمایه را برای جیب خود تقویت و حمایت می‌کند، ضمن اینکه بازارهای ارز، طلا، مسکن و خودرو در بطن بورس وجود دارد و اگر سرمایه‌گذاران ما با وجود این سهام‌ها همچنان به بازار‌های کاذب جهت سرمایه‌گذاری رجوع می‌کنند تنها به دلیل عدم شناخت آن‌ها از بازار سرمایه است.

این تحلیلگر بورس گفت: طی سال اخیر شناخت و حضور سرمایه‌گذاران در بورس افزایش یافته است و این بازار به سمت توسعه در حرکت است و بازار‌های رقیب را وادار به حرکت به سمت انقباض کرده است.

وی یادآور شد: همین عامل باعث مشارکت و سرمایه‌گذاری بیشتر در بورس خواهد شد. با این وضعیت تحریم و جزیره‌ای زندگی کردن نمی‌توان به آینده اقتصاد خوشبین بود لذا باید راهی برای تعامل با دنیا با هر شیوه‌ای پیدا شود و این به معنی باز شدن بازار‌ها و حضور شرکت‌های خارجی در بورس ایران و همینطور حضور شرکت‌های ایرانی در بورس‌های خارجی است که مهم‌ترین ابزار آن بازار سرمایه و بروس است؛ از این رو آینده آن باید رو به توسعه باشند.

شهرآبادی در پاسخ به این سوال که اگر با روی کار آمدن بایدن تحریم‌ها علیه ایران لغو نشد، تکلیف بازار سرمایه چیست؟ گفت: اگر برجام محقق نشود شرایط اقتصاد و رویارویی با مشکلات مانند ۵ سال گذشته خواهد بود و دولت درآمدی نخواهد داشت و قیمت دلار بالاتر خواهد رفت و تورم بیشتر می‌شود.

وی ادامه داد: بالا رفتن تورم و دلار عاملی برای گران شدن سهام‌ خواهد بود و بازار این را طی سال‌های گذشته نیز تجربه کرده است.

تاثیر تنگنای گرانی دلار بر بورس

به اعتقاد این فعال بورسی، سود حاصل از این وضعیت تنها برای یک گروه و افراد خاص خواهد بود چراکه این جهش قیمت ارز و نرخ تورم باعث گران شدن سهام شرکت‌ها خواهد شد و دارایی و محصولات آن‌ها به دلیل تنگنای گرانی دلار افزایش می‌یابد و طبیعاً باعث افزایش سهام آن‌ها می‌شود. در صورتی که همه باید از این سود درصورت رفع تحریم‌ها استفاده کنند یعنی برخی از تورم جلوتر می‌افتند و برخی فقیر‌تر خواهند شد؛ اما همه باید در این بازار به نوعی مشارکت داشته باشند که در صورت امکان غنی شوند.

این تحلیلگر بازار سرمایه در پایان تاکید کرد: تقویت بورس بهترین منبع تامین مالی دولت به حساب می‌آید و تحت هر شرایطی این بازار برای رساندن نقدینگی به جیب دولت حمایت خواهد شد، از این رو در سال آینده نیز شرایط این بازار مطلوب و سودآور خواهد بود.

کارگزاری فارابیاخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:


عالیس

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
کارگزاری فارابی