کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

مصرف گاز به نقطه هشدار رسید


کد خبر : ۷۸۸۸۹چهارشنبه، ۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۹:۲۲۳۱۷ بازدید

با وجود اینکه ظرفیت تولید گاز کشور با توسعه فازهای پارس جنوبی به یک میلیارد مترمکعب در روز افزایش یافته اما مصرف بی رویه گاز در کشور در نقطه هشدار قرار گرفته و لزوم مدیریت مصرف را بیش از گذشته نشان می دهد.

با وجود اینکه ظرفیت تولید گاز کشور با توسعه فازهای پارس جنوبی به یک میلیارد مترمکعب در روز افزایش یافته اما مصرف بی رویه گاز در کشور در نقطه هشدار قرار گرفته و لزوم مدیریت مصرف را بیش از گذشته نشان می دهد.

به گزارش ایسنا، در نخستین روز زمستان امسال (۲۴ ساعت گذشته) در مقایسه با دوره مشابه پارسال، ۵۵ میلیون مترمکعب افزایش یافته و به ۷۴۰ میلیون مترمکعب رسیده است و آنطور که محمدرضا جولایی – مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران اعلام کرده سهم بخش خانگی، تجاری و صنایع غیرعمده از این مقدار، ۵۶۵ میلیون مترمکعب بود که نسبت به مدت مشابه پارسال ۱۱ درصد افزایش یافته است.

به گفته وی، مصرف صنایع عمده هم ۱۲۰ میلیون مترمکعب و نیروگاه‌ها ۵۵ میلیون مترمکعب بوده که گازرسانی به نیروگاه‌های کشور نسبت به زمان مشابه پارسال ۲۴ درصد کاهش یافته و دلیل آن افزایش مصرف مشترکان بخش خانگی است. همچنین در نخستین روز زمستان امسال، مقدار گاز تزریق‌شده به شبکه خطوط سراسری ۸۱۰ میلیون مترمکعب بود که این مقدار نسبت به دوره مشابه پارسال افزایش ۱۰.۸ درصدی را نشان می‌دهد.

به گفته مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران، عمده مصرف گاز طبیعی اکنون در استان‌های شمالی کشور شامل گلستان، مازندران و گیلان، خراسان شمالی و آذربایجان غربی و تهران است و این استان‌ها رکورددار مصرف گاز طبیعی در کشور هستند.

مصرف گاز طبیعی در نخستین روز زمستان پارسال ۶۸۵ میلیون مترمکعب بود، هرچند افزایش تعداد مشترکان گاز در این روند رو به رشد تاثیر داشته است، اما به گفته کارشناسان، مصرف گاز نباید تا این اندازه افزایش بیاید.

طبق توضیحات مسئولان کشور، منابع تولید گاز محدود است و ما یک پارس جنوبی بیشتر نداریم، بنابراین با آغاز فصل زمستان و کاهش قابل توجه دمای هوا به‌ویژه در شهرها و روستاهای کوهستانی کشور، توجه بیشتر مردم برای صرفه‌جویی از این انرژی پاک لازم است.

با این حال هم‌اکنون تأمین گاز مشترکان در کشور پایدار است، اما رعایت نکات ایمنی و صرفه‌جویی در مصرف گاز طبیعی برای همه مصرف‌کنندگان ضروری است تا این زمستان هم بدون قطعی گاز در هیچ شهر و دیاری طی شود. شرکت ملی گاز ایران هم اعلام کرده اگر مشترکان گاز ۱۰ تا ۱۵ درصد در مصرف صرفه‌جویی کنند این مجموعه برای تأمین پایدار گاز به اهداف خود می‌رسد.اخبار مرتبط


کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
لاماری