کانال تلگرام ایران جیب

سایه آرای ارسالی با پست بر انتخابات آمریکا

کدخبر:۷۶۹۵۰پنجشنبه، ۱ آبان ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۰:۵۳۶۲۳۵ بازدید

ده ها میلیون نفر از رای دهندگان آمریکایی امسال یا به صورت غیابی و یا با ارسال رای های خود با پست در انتخابات ریاست جمهوری شرکت ...
سایه آرای ارسالی با پست بر انتخابات آمریکا

ده ها میلیون نفر از رای دهندگان آمریکایی امسال یا به صورت غیابی و یا با ارسال رای های خود با پست در انتخابات ریاست جمهوری شرکت می کنند. دلیل اصلی افزایش میزان مشارکت در انتخابات از طریق ارسال رای با پست شیوع ویروس کرونا است.

به گزارش ایران جیب از یورونیوز، نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده اغلب در شب پس از رای گیری یا نهایتا ساعات اولیه بامداد روز بعد مشخص می شود. به عنوان مثال نتیجه انتخابات سال ۲۰۱۶ حدود ساعت ۲ بامداد (به وقت شرق آمریکا) مشخص شد. رسانه‌های ایالات متحده با تکیه بر نتیجه آرای شمارش شده، نتیجه نظرسنجی ها هنگام خروج رای دهندگان از حوزه‌های رای گیری و همچنین سابقه هر ایالت و مناطق مختلف آن ایالت برنده را اعلام می کنند.

انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۰ که نتیجه آن چند هفته بعد از رای گیری و با تصمیم دیوان عالی آمریکا به توقف بازشماری آراء در ایالت فلوریدا مشخص شد در این میان یک استثناء بود. با این حال ارسال ده‌ها میلیون رای با پست احتمال تکرار فرایندی مشابه انتخابات سال ۲۰۰۰ را افزایش داده است.

رسانه‌های آمریکا برای تعیین برنده هر ایالت و در نتیجه برنده نهایی انتخابات در دوره‌های گذشته محافظه کارتر شده‌اند. اشتباه برخی رسانه‌ها در معرفی ال گور، نامزد حزب دموکرات به عنوان برنده انتخابات سال ۲۰۰۰ یکی از دلایل اصلی تجدیدنظر آنها در روند معرفی برنده انتخابات در هر ایالت است.

رسانه ها با تعیین برنده رای گیری در هر ایالت، آرای الکترال آن ایالت را به نام نامزد پیروز ثبت می کنند. کل آرای الکترال در اکثر ۵۰ ایالت آمریکا به نام نامزدی ثبت می شود که بیشترین آراء را به دست آورده است.

ایالت‌های مین و نبراسکا تنها ایالت هایی هستند که کل آرای الکترال آنها به نام نامزدی که بیشترین رای را در این ایالت ها آورده است ثبت نمی شود. با این حال این دو ایالت به دلیل جمعیت کم آرای الکترال زیادی ندارند. رسانه های آمریکا در طول شب پس از رای گیری، نامزدی را که موفق به کسب ۲۷۰ رای الکترال بشود به عنوان برنده انتخابات ریاست جمهوری معرفی می کنند.

بنا به سنت پس از آن نامزد بازنده در جمع هواداران خود حاضر می شود و با پذیرش شکست اعلام می کند که پیروزی در انتخابات را به نامزد پیروز تبریک گفته است. البته چهار سال پیش دونالد ترامپ زودتر از هیلاری کلینتون در جمع طرفداران خود حاضر شد و در نهایت هیلاری کلینتون روز بعد با حضور در برابر دوربین های تلویزیونی به طور رسمی شکست را پذیرفت.


آیا آرای ارسالی با پست منجر به تاخیر در اعلام نتیجه انتخابات خواهد شد؟

شرکت پست آمریکا که با کاهش بودجه روبرو شده است وظیفه انتقال و تحویل آرای پست شده را برعهده دارد. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده با افزایش بودجه شرکت پست مخالفت کرده است. امری که نگرانی‌هایی را بابت امکان تاخیر در تحویل آرای ارسالی پدید آورده است. این در حالی است که شمارش آرای ارسالی با پست به دلیل لزوم تصدیق صحت آنها زمان گیرتر است.

همه ایالت های آمریکا نیز برای ارسال رای با پست مقررات یکسانی ندارند. بسیاری از ایالت ها تنها آن دسته از آرای ارسالی را که تا پایان زمان رای گیری به حوزه ها برسند شمارش خواهند کرد.

برخی از ایالت ها اما تا چند روز پس از پایان رای گیری در روز سوم نوامبر (۱۳ آبان) نیز آرای دریافتی را شمارش خواهند کرد. مقررات ایالت ها برای زمان شمارش آرای ارسال شده با پست نیز یکسان نیست. برخی از ایالت ها مانند فلوریدا شمارش آرای ارسالی با پست را قبل از روز رای گیری آغاز می کنند اما برخی دیگر تنها پس از پایان رای گیری دست به شمارش آرای ارسالی با پست می زنند.

از سوی دیگر در صورت رقابت فشرده دو نامزد در یکی از ایالت هایی که مهلت دریافت آرای ارسالی با پست را زمان پایان رای گیری تعیین کرده است نیز ممکن است نتیجه نهایی تا یک هفته بعد از انتخابات مشخص نشود. به عنوان مثال نتیجه انتخابات میان دوره ای سال ۲۰۱۸ در ایالت آریزونا یک هفته پس از روز رای گیری مشخص شد. این ایالت امسال از جمله ایالت هایی است که شاهد رقابت تنگاتنگ دونالد ترامپ و جو بایدن است.

در این میان نباید فراموش کرد که نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری دوره گذشته در سال ۲۰۱۶ حدود یک ماه پس از روز رای گیری مشخص شد، هرچند پیروزی دونالد ترامپ در برابر هیلاری کلینتون پیش از آن مسجل شده بود.


نتیجه رای‌گیری در چه صورت به چالش کشیده خواهد شد؟

در این دوره از انتخابات به دلیل تعداد زیاد آرای ارسالی با پست احتمال اینکه نامزد پیشتاز در شب پس از رای گیری در نهایت برنده انتخابات نشود زیاد است. این در حالی است که رسانه ها در صورت رقابت تنگاتنگ دونالد ترامپ و جو بایدن در یک یا چند ایالت و همچنین عدم شمارش آرای ارسال شده با پست در این ایالت ها، احتمالا هیچ کدام از دو نامزد را برنده رای گیری اعلام نخواهند کرد. به این ترتیب احتمال اینکه یکی از دو نامزد بتواند در ساعات اولیه پس از رای گیری ۲۷۰ رای الکترال را به دست آورد کاهش می یابد.

هیلاری کلینتون، نامزد دموکرات ها در دوره قبل از جو بایدن خواسته است که به هیچ وجه در شب پس از رای گیری شکست احتمالی خود را نپذیرد تا همه آراء شمارش شود. در مقابل اما دونالد ترامپ صحت آرای ارسالی با پست در برخی ایالت‌ها را زیر سوال برده است. به این ترتیب این احتمال وجود دارد که نامزد جمهوریخواهان شکست احتمالی خود در برخی ایالت‌ها را نپذیرد. او همچنین حاضر نشده است که «انتقال صلح آمیز قدرت» در صورت شکستش در انتخابات را تضمین کند.


نتیجه انتخابات در کدامیک از ایالت‌های سرنوشت‌ساز در شب پس از رای‌گیری مشخص خواهد شد؟

مقامات ایالت های فلوریدا و کارولینای شمالی بر این باور هستند که نتیجه شمارش اکثر آراء در این دو ایالت در شب پس از رای گیری مشخص خواهد شد. رقابت دونالد ترامپ و جو بایدن در هر دو ایالت بسیار فشرده است. نامزد جمهوریخواهان چهار سال پیش در هر دو ایالت موفق به غلبه بر هیلاری کلینتون شد. به این ترتیب می توان انتظار داشت که روند تعیین تکلیف انتخابات این دوره تا حدود زیادی به نتیجه شمارش آراء در این دو ایالت وابسته خواهد بود.

در صورتی که جو بایدن موفق شود تا دونالد ترامپ را در این دو ایالت شکست دهد بخت رئيس جمهوری کنونی آمریکا برای راهیابی مجدد به کاخ سفید بسیار کاهش خواهد یافت. این در حالی است که سه ایالت کلیدی پنسیلوانیا، ویسکانسین و میشیگان مانند فلوریدا و کارولینای شمالی شمارش آرای ارسالی با پست را زودتر آغاز نمی‌کنند. به این ترتیب ممکن است برنده آرای الکترال این ایالت ها تا چند روز پس از رای گیری مشخص نشود. جو بایدن هم اکنون در نظرسنجی‌های انجام شده در این سه ایالت از دونالد ترامپ پیشی گرفته است. رئیس جمهوری کنونی آمریکا چهار سال پیش در هر سه ایالت پیروز شده بود.

نامزد دموکرات‌ها با احتساب آرای الکترال ایالت هایی که پیروزی وی در آنها قطعی به نظر می رسد و همچنین دو ایالت نیوهمپشایر و مینه سوتا ۲۲۶ رای الکترال خواهد داشت. این دو ایالت از جمله ایالت های کلیدی محسوب می شوند اما جو بایدن بنا به نظرسنجی ها در این دو ایالت با اختلاف قابل توجهی پیشتاز است. این در حالی است که هیلاری کلینتون نیز چهار سال پیش در این دو ایالت پیروز شده بود.

نامزد دموکرات ها با احتساب آرای الکترال نیوهمپشایر و مینه سوتا، برای پیروزی در شب پس از رای گیری (بدون در نظر گرفتن نتیجه ایالت های پنسیلوانیا، میشیگان و ویسکانسین) به غلبه بر دونالد ترامپ در فلوریدا نیازی مبرم خواهد شد.

در مقابل سناریوی پیروزی دونالد ترامپ بدون کسب آرای الکترال سه ایالت پنسیلوانیا، ویسکانسین و میشیگان بسیار نامحتمل به نظر می رسد.

کارگزاری فارابیاخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:


آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

آژانس مسافرتی زیما
بستن
کارگزاری فارابی