کانال تلگرام ایران جیب
آسوطب

کارگران به‌دنبال کارهای کاذب برای جبران کسری مزد خودشان

کدخبر:۷۶۳۲۶یکشنبه، ۱۳ مهر ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۹:۱۴۳۹۱۴ بازدید

در شرايطي که آمارها بيانگر اين است که در شهريور ماه سال‌جاري، اغلب کالاهاي خوراکي با رشد قيمت نسبت به ماه قبل همراه بود و در اين ميان ...
کارگران به‌دنبال کارهای کاذب برای جبران کسری مزد خودشان

آرمان‌ملي: در شرايطي که آمارها بيانگر اين است که در شهريور ماه سال‌جاري، اغلب کالاهاي خوراکي با رشد قيمت نسبت به ماه قبل همراه بود و در اين ميان، افزايش قيمت کره و تخم‌مرغ قابل توجه است،‌ برخي گزارش‌ها از اين حکايت دارد که مصرف کالاهاي اساسي در سبد مصرفي خانوار کاهش داشته است. در ضمن در حالي که نرخ سبد معيشت در شهريورماه هفت ميليون و 900 هزار تومان  اعلام شده است، رئيس کميته دستمزد شوراي‌عالي کار روز گذشته خبر داده است که دستمزد تنها 38 درصد سبد معيشت را پوشش مي‌دهد و به همين دليل کارگران براي جبران 62 درصدي هزينه‌هاي خود بايد کارهاي کاذب کنند. به‌عبارتي، افزايش چشمگير قيمت‌ها در بازار، سبب ايجاد فاصله‌اي عميق ميان معيشت و دستمزد کارگران شده است.

کارشناسان بر اين باورند که به‌منظور انجام يک ارزيابي دقيق از وضعيت و سطح معيشت مردم، لازم است شاخصه‌هاي اقتصادي در کشور به صورت واقعي،‌ علمي و فني تهيه شوند، اما کماکان در اين زمينه اهتمام جدي از سوي دولتي‌ها ديده نمي‌شود. در همين راستا، طي سال‌هاي گذشته فعالان کارگري براي تعيين دستمزد کارگران خواستار تعريف دقيق نهادها و سازمان‌هاي مسئول از خط فقر بوده‌اند. هرچند هرازگاهي ارقامي در اين خصوص منتشر مي‌شود، اخيرا نيز برخي آمار از رشد خط فقر به 10 ميليون تومان خبر دادند و اين در حاليست که حميد حاج‌اسماعيلي، فعال کارگري، در اين زمينه به «آرمان‌ملي» مي‌گويد:‌ «اگر شاخصه‌هاي مختلف در حوزه‌هاي مختلف را در کنار هم بگذاريم مي‌بينيم در کلان‌شهر‌هايي مانند تهران خط فقر واقعا 10 ميليون تومان و بالاتر است.»

تمام فکر کارگر جبران کسري مزد است

رئيس کميته دستمزد کانون عالي شوراي اسلامي کار با اشاره به اينکه دستمزد تنها 38 درصد سبد معيشت را پوشش مي‌دهد، گفت: کارگران براي جبران 62 درصدي هزينه‌هاي خود بايد کارهاي کاذب کنند.

فرامرز توفيقي‌ به تسنيم، افزود: کارگران براي جبران کسري حقوق مجبور هستند در مشاغلي فعاليت کنند که سهمي در توليد ناخالص ملي ندارد و در برخي موارد باعث کاهش بهره‌وري وي در کار مي‌شود. او بيان کرد: زماني که تمام فکر کارگر جبران 62 درصد کسري مزدي است نمي‌توان از او انتظار کيفيت کاري داشت.

توفيقي بيان کرد: آقاي نوبخت چند روز گذشته اعلام کردند «تجربه ثابت کرده است حذف ارز دولتي بر مولفه‌هاي تاثيرگذار در معيشت مردم باعث ايجاد تورم مي‌شود و سال ديگر اين کار را نمي‌کنيم»؛ لازم است به ايشان تذکر داده شود وقتي تجربه اين کار را داشتيد، چرا مجدد تجربه کرديد؟! او گفت: با تبديل  ارز دولتي به ارز نيمايي، کره کيلويي 80 هزار تومان شد، مرغ، گوشت و نهاده‌هاي دامي و ... همه گران شدند، چرا اين اقدام را مي‌خواهند سال بعد عملياتي کنند؟ چرا همين امسال  ارز دولتي را حذف کردند؟ نرخ سبد معيشت در شهريورماه،‌ هفت ميليون و 900 هزار تومان  است.

اين رقم بسيار حداقلي با احتساب همه هزينه‌ها ازجمله هزينه‌هاي بهداشت و مسکن محاسبه شده و متوسط کمترين هزينه‌هاي زندگي در سراسر کشور است. بديهي‌ست که اگر بخواهيم فقط تهران يا کلان‌شهرها را در نظر بگيريم، کمينه‌ي هزينه‌هاي زندگي بسيار بيشتر از اين رقم خواهد بود. توفيقي گفت: عقب‌ماندگي مزدي کارگران را چه کسي مي‌خواهد جبران کند؟ دولت مکلف است که هرچه زودتر فکري به حال کارگران کند.

رئيس کميته دستمزد کانون عالي شوراي اسلامي کار گفت: رئيس بازرسي کل کشور به ما کارگران اين نويد را داده بودند که با صحبت‌هايي که انجام شده است، وزير کار را مجاب کرده بودند که نيمه دوم سال بازنگري دستمزد را در دستور کار قرار دهند. اميدواريم به کمک مردم بيايند. از مجلس انتظار همراهي داشتيم، معيشت کارگران  را به صورت عملياتي در دستور کار قرار دهد. تاکنون مجلس براي کارگران اقدام عملي نکرده است. او با بيان اينکه طبق قانون شوراي عالي کار بايد ماهيانه يک بار برگزار شود، ادامه داد: زماني که قانون اجرا نمي‌شود، کارگران چه کاري مي‌توانند کنند؛ شکايت کارگران به ديوان عدالت اداري به کجا رسيد؟چرا ديوان عدالت اداري درباره موضوعي که 5/13 ميليون خانوار کارگري را درگير مي‌کند جوابي نمي‌دهد؟شکايت هنوز باقي مانده است.

کارگزاری فارابیاخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:


آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

آژانس مسافرتی زیما
بستن
کارگزاری فارابی