کانال تلگرام ایران جیب

تخفیف برق امید همه مشترکان صرفه‌جو را در برمی‌گیرد

کدخبر:۷۵۳۳۶چهارشنبه، ۱۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۳:۴۷۲۱۵۵ بازدید

سخنگوی صنعت برق گفت: طرح «برق امید» فرصت مناسبی برای همه مشترکان ایجاد می‌کند که مصرفشان را کم کرده و از تخفیف ...

سخنگوی صنعت برق گفت: طرح «برق امید» فرصت مناسبی برای همه مشترکان ایجاد می‌کند که مصرفشان را کم کرده و از تخفیف ۱۰۰ درصدی بهای برق برخوردار شوند.

مصطفی رجبی‌مشهدی افزود: هدف از اجرای طرح برق امید به هیچ عنوان کاستن از رفاه خانوار نیست، بلکه این طرح به دنبال بهینه‌سازی مصرف و اختصاص آن به بخش‌های تولیدی مانند کشاورزی و صنعتی است. مشترکان در این طرح به سه دسته پرمصرف، خوش‌مصرف و کم‌مصرف تقسیم‌بندی می‌شوند که امیداست با اجرای طرح برق امید، باعث هجرت دو گروه دیگر به جمع مشترکان کم مصرف شود.۳۶ میلیون مشترک برق در کشور وجود دارد که از این میان نزدیک به ۳۰ میلیون مشترک خانگی هستند، بر اساس آمارها ۸.۵ میلیون مشترک خانگی در گروه کم-مصرف‌ها و ۴.۵ میلیون نفر نیز جزو مشترکان پرمصرف قرار دارند و الباقی مشترکانی هستند که در گروه خوش مصرف‌ها تقسیم‌بندی می‌شوند.

وی گفت: ۶۰ درصد از جمعیت کم مصرف‌های برق کشور در روستاها و ۴۰ درصد نیز در مناطق شهری هستند ولی ما امیدواریم با آگاه‌سازی و تبلیغات مناسب، جمعیت بیشتری به گروه‌های کم مصرف اضافه شوند.

وی پراکندگی جمعیت کم مصرف‌ها را در کشور یکسان دانست و افزود: حدود ۳۰ درصد از مشترکان مناطق مختلف در این گروه قرار می‌گیرند.

رجبی‌مشهدی درباره الگوی کم مصرفی در مناطق عادی و گرم گفت: الگوها در حال بررسی‌های بیشتر قرار دارند، اما بر اساس آمارهای موجود اگر الگوی کم مصرفی در مناطق عادی ۱۰۰ کیلووات ساعت در ماه است، این الگو در مناطق گرم چهار برابر بیشتر و حدود ۴۰۰ کیلووات ساعت خواهد بود. براساس آمارهای موجود، ۳۰ درصد از مشترکان خانگی در مناطق گرم نیز در گروه کم‌مصرف‌ها قرار دارند. با تبلیغات مناسب و اطلاع‌رسانی صحیح، تا ۱۰ درصد از مصرف برق مشترکان خانگی کاهش و به بخش‌های صنعتی و کشاورزی تزریق و باعث رونق بیشتر این بخش‌ها در کشور شود.

رجبی‌مشهدی خاطرنشان کرد: ممکن است با اجرای این طرح در کوتاه‌مدت هزینه‌هایی به صنعت برق وارد شود چرا که باعث کاسته شدن از درآمدهای برق خواهد شد اما در بلند‌مدت و از دیدگاه اقتصادی صحیح، باعث کاهش سرمایه‌گذاری مورد نیاز برای احداث نیروگاه‌های جدید و تاسیسات مورد نیاز برای انتقال و توزیع می‌شود که تنها برای ساعت‌های محدودی در سال مورد استفاده قرار می‌گیرند و این سرمایه‌گذاری را می‌توان به بخش‌های دیگر تزریق کرد. کاهش ۱۰ درصدی مصرف برق بخش خانگی از انتشار ۵ میلیون تن گازهای آلاینده به جو جلوگیری خواهد کرد.

سخنگوی صنعت برقادامه داد: شکل‌گیری روند پایدار تامین برق نیز از دیگر محاسن این طرح به شمار می‌رود؛ همانگونه که همکاری مشترکان در دو سال متوالی (امسال و سال گذشته) باعث شد تابستانی بدون خاموشی و تنها رشد ۱۰ درصدی در پیک را شاهد باشیم. در کشور ۵۰ تا ۶۰ درصد انرژی بیشتر برای تولید کالا و خدمات مصرف می‌شودکه با شاخص شدت انرژی سنجیده و بیان می‌شود و این روند در بخش خانگی هم وجود دارد، اما امید است که اجرای این طرح به بهینه‌سازی مصرف برق در بخش خانگی کشور منتج شود. تلاش می‌شود طرح برق امید به طرح‌های تشویقی در ساعت‌های پیک گره زده شده و باعث کاهش مصرف برق در پیک (ماه‌های گرم) شود.

کارگزاری فارابیاخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:


آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
کارگزاری فارابی