کانال تلگرام ایران جیب
گیوه زنجان

رونمایی از هویت واقعی رهبر داعش

کدخبر:۶۸۵۵۹چهارشنبه، ۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۵:۲۸۱۶۲۳ بازدید

برخی مقام‌ها به نقل از دو منبع اطلاعاتی اعلام کردند که نام واقعی سرکرده جدید داعش «امیر محمد عبدالرحمان المولی الصلبی» است.

برخی مقام‌ها به نقل از دو منبع اطلاعاتی اعلام کردند که نام واقعی سرکرده جدید داعش «امیر محمد عبدالرحمان المولی الصلبی» است.

او یکی از موسسان این تشکیلات تروریستی و تئوری‌پردازان برجسته آن بوده است. او یکی از کسانی است که شاهد و البته ناظر بر به بردگی گرفتن اقلیت ایزدی عراق بود و ناظر بر عملیات جهانی داعش هم بوده است. داعش کمی بعد از ترور ابوبکر بغدادی در جریان حمله هوایی آمریکا در سوریه در اواخر ماه اکتبر «ابو ابراهیم الهاشمی القرشی» را به‌عنوان جانشین جدید بغدادی انتخاب کرد اما این نام چیز زیادی را دستگیر کارشناسان نکرد. یک مقام عالی‌رتبه آمریکایی گفته بود شاید او فردی کاملا مجهول‌الهویه است. المولی از خانواده‌ای ترکمن در شهر تل‌عفر (عراق) است که همین مساله او را به یکی از رهبران غیرعرب اندک شمار این گروه تندرو تبدیل کرده است. به گفته منابع اطلاعاتی که خواستند نامشان فاش نشود، او فارغ‌التحصیل دانشگاه موصل است و ید طولایی در کمپین جنایت‌ها و ظلم‌های روا داشته شده داعش در حق اقلیت ایزدی‌ عراق در سال ۲۰۱۴ دارد. آمریکا در اوت ۲۰۱۴ جایزه‌ای نقدی در حدود پنج میلیون دلار در ازای دریافت اطلاعاتی از المولی تعیین کرد که در آن زمان یکی از رهبران داعش و جانشین احتمالی ابوبکر بغدادی بود.

به نوشته سایت «جایزه برای عدالت» وابسته به دولت آمریکا، المولی که همچنین به نام «حاجی عبدالله» شناخته می‌شود به‌عنوان محقق دینی در تشکیلات سابق داعش که وابسته به القاعده در عراق بود، فعالیت می‌کرد و تا حد رهبران رده بالای داعش ارتقا یافت تا نقش برجسته‌ای را در این تشکیلات به دست گرفت. این سایت افزوده است:‌ «جایگاه او به‌عنوان یکی از ایدئولوژیست‌های داعش حاجی عبدالله را برای رهبری، توجیه ربایندگی، ذبح،‌ قاچاق زنان و دختران اقلیت ایزدی در شمال غرب عراق کمک کرد و تصور می‌شود او بر برخی عملیات تروریستی این گروه در سطح جهانی نظارت داشته باشد». «مارتین چولوف»، در گزارش دوشنبه ۲۰ ژانویه (۳۰ دی‌ماه) در گاردین اعلام کرد طی سه ماهی که از قتل البغدادی می‌گذرد، تصویر نسبتا کاملی از «الصلبی» از سوی جاسوسان منطقه‌ای و غربی کنار هم قرار داده شده است و باعث شده او در بطن تصمیم‌گیری‌های داعش قرار گیرد. گزارشگر گاردین می‌نویسد، الصلبی در زمانه‌ای که داعش تهی از رهبرانی در اشل البغدادی است، در زمره یکی از ایدئولوگ‌های برجسته و تاثیرگذار آن به حساب می‌آید. این گزارش حاکی است که الصلبی- که اکنون برای نهادهای اطلاعاتی چهره‌ای شناخته شده است- به واسطه وجهه‌اش به‌عنوان یک عالم و محقق اسلامی دستوراتی صادر می‌کرد که از آن جمله بود دستورات وی برای نسل‌کشی ایزدی‌های عراقی و تهی کردن دشت‌های نینوا در شمال عراق طی دورانی که داعش در اوج قدرت بود. او در سال ۲۰۰۴ از سوی نیروهای آمریکایی در کمپ بوکا زندانی و در آنجا بود که با البغدادی آشنا شد. گفته می‌شود او دارای یک فرزند پسر است. گاردین می‌افزاید، چند ماه پیش و در ماه اوت نام الصلبی به‌عنوان جانشین البغدادی اعلام شد اما تایید آن چند ماهی طول کشید. گفته شده از آن زمان او می‌کوشید تا جایگاه خود را در رهبری داعش تحکیم بخشد. گفته شده بسیاری از رهبران داعش بسیار جوان‌تر از آن هستند که بتوانند نقش رهبری را در میادین نبرد ایفا کنند.

علی بابااخبار مرتبط

ایسام

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها