کانال تلگرام ایران جیب

کارشناس نظامی اوکراین: هدف قرار گرفتن بوئینگ 737 غیرعمدی بوده است

کدخبر:۶۸۱۵۹شنبه، ۲۱ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۷:۳۵۲۳۴۴ بازدید

معاون سابق ستاد کل نیروهای مسلح اوکراین می گوید هدف قرار گرفتن هواپیمای بوئینگ 737 متعلق به خطوط هوایی این کشور در تهران عمدی نبوده و احتمال وقوع چنین رویدادهایی در شرایط بحران و شرایط جنگی افزایش می یابد.

معاون سابق ستاد کل نیروهای مسلح اوکراین می گوید هدف قرار گرفتن هواپیمای بوئینگ 737 متعلق به خطوط هوایی این کشور در تهران عمدی نبوده و احتمال وقوع چنین رویدادهایی در شرایط بحران و شرایط جنگی افزایش می یابد.

ایگور روماننکو  درگفت و گو با رسانه اوکراینی"سیودنیا" گفته است: به احتمال بسیار زیاد، هواپیمای بویینگ 737 به طور غیرعمدی و دراثر یک خطا از سوی پدافند هوایی ایران هدف قرار گرفته است. در شرایط بحران و شرایط جنگی، ضریب چنین خطاهایی بالا می رود.

وی با اشاره به موارد مشابه درگذشته گفت: جنگ اعراب و اسرائیل را در سال 1967 به خاطر بیاورید. در این جنگ تعداد زیادی هواپیما در اثر شلیک های خودی ساقط شدند. الان هم به نظرمی رسد،رویداد مشابهی صورت گرفته است. سیستم پدافند هوایی 24 ساعته مشغول انجام وظیفه است و در چنین شرایطی، ضریب اشتباه افزایش می یابد. همچنین شرایط جنگی ممکن است احتمال خطا را افزایش دهد.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز امروز در توئیتی نوشت:...اشتباه انسانی در زمان "بحران ناشی از ماجراجویی ایالات متحده" به فاجعه منجر شد.عرض تأسف عمیق، پوزش و تسلیت ما به مردم ما، خانواده‌های قربانیان و همه ملت‌های آسیب دیده.

ساعاتی پیش ستاد کل نیروهای مسلح ایران تایید کرد که بر اثر بروز خطای انسانی و غیرعمد، هواپیمای خطوط هوایی اوکراین مورد اصابت قرار گرفته است. این ستاد اطمینان خاطر داد با پیگیری انجام شده اصلاحات اساسی در فرآیندهای عملیاتی درسطح نیروهای مسلح، امکان تکرار این گونه خطاها را غیر ممکن ساخته و بلافاصله مقصر آن را به سازمان قضایی نیروهای مسلح معرفی کند تا با خطاهای صورت گرفته برخورد قانونی صورت گیرد.

رئیس قوه قضاییه طی دستوری به رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح، ضمن اعلام تسلیت مجدد به بازماندگان حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی، جمع‌آوری مستندات و اقدامات قضایی مربوط به این حادثه دلخراش را مورد تاکید قرار داد.

یک هواپیمای خطوط هوایی اوکراین روز چهارشنبه پس از برخاستن از فرودگاه امام خمینی(ره) بر اثر خطای انسانی و بصورت غیر عمد مورد اصابت قرار گرفت و در نتیجه این حادثه ۱۷۶ مسافر و خدمه از جمله ۱۴۶ مسافر ایرانی جان باختند.

کارگزاری فارابیاخبار مرتبط

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
کارگزاری فارابی