کانال تلگرام ایران جیب

جزئیات 27 میلیون شاغل و بیکار ایرانی

کدخبر:۶۷۹۵۸یکشنبه، ۱۵ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۰:۲۸۲۵۲۱ بازدید

گرچه در بین جمعیت 27 میلیونی فعال ایران، نرخ بیکاری نسبت به پائیز سال گذشته 1.2 درصد کاهش دارد ولی در مقایسه با تابستان امسال حدود ...

گرچه در بین جمعیت 27 میلیونی فعال ایران، نرخ بیکاری نسبت به پائیز سال گذشته 1.2 درصد کاهش دارد ولی در مقایسه با تابستان امسال حدود ۰.۱ درصد رشد دارد، در عین حال که در این فاصله بیش از ۳۰۰ هزار نفر از تعداد شاغلان کاسته شده است.

تازه‌ترین گزارش مرکز آمار نشان داد که از حدود ۶۱.۷ میلیون نفر جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر، حدود ۲۷.۳ میلیون نفر فعال و ۳۴.۴ میلیون نفر غیر فعال هستند. این در حالی است که بررسی وضعیت اشتغال از فاصله پاییز سال گذشته تا سال جاری و همچنین در مقایسه با تابستان امسال نشان می‌دهد که گرچه کاهش نرخ بیکاری در فاصله یکساله کاهش داشته، اما در فاصله یک فصل افزایش دارد.

در بین جمعیت فعال نرخ بیکاری در پاییز امسال به ۱۰.۶ درصد رسیده است که این نرخ در مقایسه با پاییز سال گذشته (۱۱.۸ دصد) ۱.۲ درصد کاهش دارد ولی در قیاس با تابستان امسال که ۱۰.۵ درصد گزارش شده بود حاکی از افزایش ۰.۱ درصدی جمعیت بیکار ایران است.

کاهش شاغلان نسبت به تابستان

طبق گزارش پاییز، از جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر فعال حدود ۲۴ میلیون و ۴۴۶ هزار و ۹۴ نفر شاغل هستند که این تعداد شاغل در مقایسه با پاییز سال گذشته ۴۷۲ هزار نفر افزایش دارد، اما نسبت به تابستان حدود ۳۰۴ هزار و ۷۹۰ نفر کاهش پیدا کرده است.

در رابطه با جمعیت بیکار نیز در پاییز دو میلیون و ۸۹۲ هزار و ۷۲۶ نفر بیکار بوده‌اند که این تعداد در مقایسه با پاییز سال گذشته که بیش از سه میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بیکار در کشور وجود داشت کاهش ۳۲۴ هزار نفری دارد در عین حال که نسبت به تابستان امسال حدود ۱۵۷۲ نفر کاهش یافته است.

زنان شاغل کم شدند

اما وضعیت اشتغال بین زنان و مردان نیز در تابستان امسال نشان می‌دهد که از جمعیت ۲۴ میلیون و ۴۴۶ هزار نفری شاغل حدود ۱۹ میلیون و ۹۷۸ هزار نفر مرد و چهار میلیون و ۴۶۷ هزار نفر زن بودند که جمعیت شاغل مردها ۴۷۶ هزار نفر افزایش یافته و از تعداد زنان شاغل ۴۵۰۰ نفر کم شده است.

در بین جمعیت حدود دو میلیون و ۸۹۲ هزار نفری بیکار نیز ۹۳۶ هزار نفر زنان بیکار هستند که تعداد آنها در مقایسه با پاییز پارسال حدود ۵۰۰ هزار نفر کاهش داشته و یک میلیون و ۹۵۶ هزار نفر مرد هستند که ۲۷۳ هزار نفر از جمعیت بیکار آنها کاسته شده است.

کارگزاری فارابیاخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:


بیمیتو

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
کارگزاری فارابی