کانال تلگرام ایران جیب

دریافت کاغذ دولتی با جعل سربرگ و مهر نشریه!

کدخبر:۶۷۷۴۳دوشنبه، ۹ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۵:۴۳۹۱۴ بازدید

اخیرا، سیدیاسر رایگانی، سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی در نشست خبری خود که با حضور خبرنگاران انجام شده، اعلام کرده است که ...

آرمان‌ملی: اخیرا، سیدیاسر رایگانی، سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی در نشست خبری خود که با حضور خبرنگاران انجام شده، اعلام کرده است که «بخشی از متولیان کاغذ به‌ویژه در صنعت مطبوعات با جعل سربرگ حدود ۳۰ تا ۴۰ نشریه اقدام به دریافت کاغذ این نشریات کرده و بخش زیادی از کاغذهای دولتی را به نرخ آزاد در بازار به فروش رسانده‌اند.» در همین زمینه، یکی از برنامه‌های زنده رادیویی با دعوت از محمد خدادی، معاون امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزون بر پرداختن به بحران کاغذ، این خبر را نیز مورد بررسی قرار داده که خدادی در واکنش به آن، اظهار کرده است که «این از موضوعاتی است که تا آخرش پای آن ایستاده‌ایم.»

بحران کاغذ از پاییز 96 به جان نشریات کشور افتاده است؛ هرچند در اوایل با ترخیص یک محموله کاغذ از گمرک،‌ تا حدودی کنترل شد اما با تشدید التهابات ارزی سال 97، ابعاد جدیدی یافت تا جایی‌که این صنعت را با مشکلات جدی دست به گریبان کرد. این بحران بعد از روزنامه‌های خصوصی، به روزنامه‌های دولتی نیز سرایت کرده و این‌گونه بود که نفس مطبوعات به شماره افتاده است.

ابوالفضل روغنی‌گلپایگانی، رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوای ایران، راهکار خاتمه این بحران را توجه به تولید داخل عنوان کرده است. خدادی، معاون امور مطبوعاتی نیز در گفت‌وگویی که در سال‌جاری با روزنامه آرمان داشت با بیان اینکه ارز کاغذ کنار دارو قرار گرفته است، هدف خود را رساندن کاغذ ارزان به دست رسانه‌ها اعلام کرد. اخیرا نیز، او در گفت‌وگویی که با برنامه زنده گیومه در رادیو نمایش داشته‌،‌ در این زمینه گفته است: «وضعیت کاغذ به حالت عادی برگشته و آن چیزهایی را که در اوایل سال داشتیم، کاملا برطرف شده است. ارزی که برای دارو اختصاص پیدا کرده بود برای کاغذ نیز تخصیص داده شده است؛ یعنی کاغذ به قیمت سه سال پیش است. به اضافه اینکه کاغذ آزاد هم از ۱۸ هزار تومان در تن به هشت هزار تومان رسیده و فاصله کاغذ آزاد تا دولتی چیزی کمتر از ۴۰ درصد و حدود پنج تا هشت هزار تومان است. در واقع تقریبا متناسب با تیراژها و اعلام وصول‌هایی که اعلام کرده‌اند، کاغذ در اختیارشان قرار گرفته است و تا پایان عید هم به آنها داده خواهد شد.»

واکنش به یک خبر

خدادی همچنین در پاسخ به اینکه در جدولی که وزارت ارشاد منتشر کرده، یکی از همین مجموعه‌های مطبوعاتی که بالای ۴۰، ۳۰ مجوز نشریه داشته‌اند، کاغذی که در سال ۹۸ دریافت کرده است، تقریبا هزار تن است، گفت: وقتی به نشریه‌ای این یارانه‌ها پرداخت می‌شود باید اعلام وصول داشته باشد. اعلام وصول هم به معنای چاپ است. دو دسته یعنی قبل از سال ۹۷ است که بررسی می‌شود و گفته‌ایم هر کسی انتقادی دارد بگوید که پیگیری کنیم. اگر خطایی بوده است، اصلاح شود. آن چیزی که وجود دارد، چاپ افست یا دیجیتال است. ما حتی سرکشی به چاپخانه‌ها را هم در دستور کار قرار داده‌ایم. اعلام وصول کاغذها آورده می‌شود.

می‌دانید کسی که چاپ افست می‌کند، نمی‌تواند ۵۰ عدد بزند یا برگه‌ای کپی کند و بیاورد. کارشناسان ما هم چک می‌کنند. ما وظیفه داریم به میزان ممکن، نظارت‌مان را حداکثری کنیم تا بالاترین توان ممکن. اعتمادمان هم حداکثری می‌شود. تعداد کسانی که در این میان دچار خطا می‌شوند، اندک هستند. یعنی نمی‌توانیم بگوییم که حدود ۳۰ درصد مطبوعات ما دچار خطا هستند؛ یک تا دو درصد. او درباره خبر تعزیرات حکومتی مبنی بر اینکه گروهی با جعل سربرگ و مهر نشریات می‌آمدند و کاغذ به نرخ دولتی می‌گرفتند و در بازار آزاد می فروختند، نیز اظهار کرد: من اشراف کامل روی این موضوع ندارم چون سه‌شنبه و چهارشنبه من نبوده‌ام. اما این از موضوعاتی است که تا آخرش پای آن ایستاده‌ایم. بخشی از آدرس‌ها تقاضای خود ما بوده است. اما این نکته وجود دارد که ما از حق مردم دفاع می‌کنیم.

کارگزاری فارابیاخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:


بیمیتو

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
کارگزاری فارابی