کانال تلگرام ایران جیب

مالیات نقل و انتقال ملک به 7 درصد افزایش یافت

کدخبر:۶۷۳۸۴سه شنبه، ۲۶ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۵:۵۲۱۸۶۶۵ بازدید

یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه مالیات نقل و انتقال املاک 7 درصد شد، گفت: این نوع افزایش می تواند گرای منفی به بازار داده و موجب افزایش ...

یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه مالیات نقل و انتقال املاک 7 درصد شد، گفت: این نوع افزایش می تواند گرای منفی به بازار داده و موجب افزایش نرخ مسکن شود.

وحید عزیزی در گفت و گو با مهر، درباره مالیات نقل و انتقال ملک، اظهار داشت: در قالب ماده ۱۱ درآمدهای پایدار شهرداری، قرار شد علاوه بر مالیات نقل و انتقال املاک که  ۵ درصد است، سازمان امور مالیاتی ۲ درصد دیگر نیز اخذ کند و به این ترتیب نرخ مالیات نقل و انتقال املاک ۷ درصد شود و این دو درصد در اختیار شهرداری قرار بگیرد و همچنین مقرر شد یک درصد به مالیات نقل و انتقال سرقفلی، اضافه شود.

این کارشناس اقتصادی افزود: چون مالیات نقل و انتقال املاک روی تمام نقل و انتقال ها اعمال می شود و فرقی بین افراد عادی و ثروتمند و معاملات عادی و سوداگرایانه وجود ندارد، باعث می شود که مالیات کاملا به خریدار انتقال یابد و از سویی دیگر با توجه به اینکه در قانون مالیات های مستقیم ذکر نشده که این مالیات را فروشنده بدهد یا خریدار، به این خاطر حتما مالیات به خریدار انتقال پیدا می کند.

وی ادامه داد: به جای اینکه دولت و مجلس با ایجاد پایه های جدید مالیاتی، از اقشار ثروتمند مالیات بگیرند، دوباره درآمد جدیدی را از جیب آحاد جامعه طراحی کرده اند. 

عزیزی گفت: افزایش نرخ مالیات بر نقل و انتقال املاک می تواند گرای منفی به بازار  داده و موجب افزایش نرخ شود. 

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: اگر قرار بود تدبیری بیندیشند که درآمد شهرداری ها افزایش یابد می توانستند با همان مالیات بر عایدی سرمایه این کار را انجام دهند اما با توجه به اینکه مالیات بر عایدی سرمایه، ثروتمندان را نشانه می رود و مالیات نقل و انتقال ملک آحاد جامعه را مورد هدف قرار می دهد، تصمیم دولت و مجلس، نشانه رفتن آحاد جامعه بود چرا که ظاهرا هزینه این تصمیم برای دولت و مجلس کمتر بود و این اقدام را در سکوت خبری انجام دادند.

کارگزاری فارابیاخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:


بیمیتو

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
کارگزاری فارابی