کانال تلگرام ایران جیب

50 درصد تهرانی‌ها جزو 3 دهک درآمدی بالا

کدخبر:۶۷۳۲۰دوشنبه، ۲۵ آذر ۱۳۹۸ - ۰۷:۴۰:۵۳۳۶۸۷ بازدید

تازه‌ترین آمارهای ارائه شده از سوی یک مقام ارشد اقتصادی کشور نشان می‌دهد که نیمی از تهرانی‌ها جزو دهک‌های 8، 9 و 10 درآمدی محسوب ...
50 درصد تهرانی‌ها جزو 3 دهک درآمدی بالا

 تازه‌ترین آمارهای ارائه شده از سوی یک مقام ارشد اقتصادی کشور نشان می‌دهد که نیمی از تهرانی‌ها جزو دهک‌های 8، 9 و 10 درآمدی محسوب می‌شوند.

نعمت‌الله ترکی در نشست خبری با اشاره به رسالت بودجه سال ۹۹ اظهار داشت: این بودجه مطابق با شرایط تحریمی و با رویکرد مهار تورم و صیانت از تولید و اشتغال آن در نظر گرفته شده است.

5 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای تهران

وی افزود: سهم استان تهران از ایجاد یک میلیون فرصت شغلی در کشور ۱۲۶ هزار فرصت شغلی است که ۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی برای سال ۹۹ در نظر گرفته شده و همین میزان نیز برای سال‌جاری منظور شده است. رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران با اشاره به شش ویژگی بودجه تصریح کرد: ثبات و انضباط مالی، کارآمدسازی بازار ارز، معیشت عمومی، کاهش فقر، استمرار تأمین کالاهای اساسی و دارو، تولید و ایجاد زیرساخت‌ها از دیگر ویژگی‌های بودجه است. وی ادامه داد: ۸۰ هزار میلیارد تومان سهم مالیات استان تهران است که ۴۹ درصد درآمدهای لایحه بودجه ۹۹ را در بخش منابع عمومی بودجه تشکیل می‌دهد و رشد ۱۸ درصدی نسبت به سال‌جاری دارد.

رشد ۲۱ درصدی اعتبارات هزینه‌ای

ترکی در مورد اعتبارات هزینه‌ای استان تهران گفت: ۹۴۴ میلیارد تومان سهم اعتبارات هزینه‌ای استان بوده که رشد ۲۱ درصدی نسبت به سال‌جاری دارد. وی در مورد اعتبارات طرح‌های عمرانی استان نیز اظهار داشت: در لایحه بودجه ۹۹ برای این بخش هزار و ۲۵ میلیارد تومان در نظر گرفته شد همچنین ۶۶ درصد بودجه مصوب عمرانی استان رشد کرده است.

750 هزار تومان سرانه خانوارتحت پوشش کمیته امداد

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران در مورد فقر مطلق در تهران، گفت: سرانه دریافتی یک خانوار تحت پوشش کمیته امداد یا سازمان بهزیستی ۵۰ هزار تومان بود که در این سه سال سقف این دریافتی به ۷۵۰ هزار تومان رسید. وی در ادامه با بیان اینکه برای بودجه سال آینده ۱۵ هزار میلیارد تومان برای فقر مطلق در نظر گرفته شده است، افزود: نمی‌گویم فقر مطلق نداریم، با این پدیده مواجه هستیم اما می‌گویم که سیاست دولت برای کاهش فقر مطلق، سیاست درستی است.

1100 میلیارد تومان برای مترو تهران -پردیس

ترکی در مورد مترو تهران-پردیس، گفت: ۱۱۰۰ میلیارد تومان در قالب مشارکت عمومی-خصوصی در نظر گرفته شده که پیمانکار نیز انتخاب شده و کلنگ زنی نیز انجام شده است. وی درباره مترو پرند، افزود: ۹۶ درصد کار مربوط به متروی تهران به فرودگاه امام انجام شده و مسائل مربوط به ابنیه و زیرساخت و واگن تمام شده است. از فرودگاه امام به پرند نیز با شرکت عمران هفته گذشته توافق و قرار شد مبالغ را شرکت عمران تأمین کند، ۱۷۰ میلیارد تومان نیز تهاتر کردند.

متروی پرند- اسلامشهر در حال اتمام

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران در مورد قطار حومه‌ای، گفت: راه‌آهن تهران-اسلامشهر-پرند یک خطه است؛ ۴۰۰ میلیارد تومان برای آن اختصاص یافته که این پروژه در حال اتمام است. برای حمل و نقل کل استان نیز در بخش جاده‌ای ۹ پروژه کلیدی بین استانی تعریف شده که ۷۰ درصد کار به اتمام رسیده است؛ از جمله این پروژه‌ها می‌توان به تهران-فیروزکوه-شمال اشاره کرد. به گفته ترکی راه‌اندازی کمربندی پاکدشت، دوم تهران و اسلامشهر، رباط کردیم و بهارستان در دستور کار است.

مشکل آب تهران حل می‌شود

وی در مورد آب شرب نیز گفت: در تهران ۵ میلیارد متر مکعب آب نیاز است که بخش اعظمی از آن از ۵ سد و مابقی از آب‌های زیرزمینی تأمین می‌شود. با توجه به اینکه هر چقدر از آب‌های سد و جاری استفاده کنیم میزان کیفیت آب افزایش می‌یابد ۴ برنامه داریم و شهرستان‌های تهران را به شرق، غرب و جنوب تقسیم کرده‌ایم.ترکی ادامه داد: تا سال ۱۴۰۰، مشکلات مربوط به کل مجموعه شهرستان‌های جنوبی، جنوب غربی و شرق تهران حل می‌شود.

اخذ ۶ هزار میلیارد تومان مالیات بر ارزش افزوده

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران در مورد مالیات بر ارزش افزوده استان تهران، گفت: پارسال ۶ هزار میلیارد تومان مالیات بر ارزش افزوده دریافت شد و طبق قانون ۳ هزار میلیارد تومان به شهرداری تهران و ۳ هزار میلیارد تومان به شهرداری‌ها و دهیاری‌های پیرامون دادیم.

مالیات ارزش افزوده صرف حقوق شهرداری

وی افزود: باید از شهرداری بپرسید که چند درصد از این مبلغ را در حمل و نقل هزینه کرده است. وقتی حقوق کارکنان را می‌دهند چه بگوییم؟ ترکی ادامه داد: پیش‌بینی شده است برای سال‌جاری ۷ هزار میلیارد تومان مالیات بر ارزش افزوده در سطح استان تهران اخذ شود.

راه‌آهن تهران-گرمسار به پیشوا می‌رسد

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران درباره راه‌آهن تهران به گرمسار، اظهار داشت: تا پایان سال ۹۹ تهران به گرمسار و تا پایان سال ۹۸ تهران به پیشوا چهار خطه می‌شود.

وی در ادامه با بیان اینکه سند آمایش تدوین شده و کل اطلاعات استان را رصد کرده و توزیع اعتبارات بر اساس سند برنامه است، گفت: برای اشتغالزایی ۳۱ پروژه در حوزه‌هایی همچون کشاورزی، بهداشت و درمان، حمل و نقل و صنعت و معدن تعریف کردیم.

راه‌اندازی پالایشگاه شیر در کشور

ترکی افزود: برای کشت‌های گلخانه‌ای ۷ هزار هکتار در نظر گرفتیم که ۵۰ درصد این پروژه در شهرستان‌های غرب تهران است. همچنین در شهرستان‌های غرب تهران بزرگ‌ترین پالایشگاه شیر کشور را با اشتغالزایی ۱۰ هزار نفر راه‌اندازی می‌کنیم. بزرگ‌ترین واحد دامی سنگین را با ۱۰ هزار رأس در پایه اول در دستور کار قرار داده‌ایم.

۵۰ درصد تهرانی ها جزو ۳ دهک بالای درآمدی

ترکی در پاسخ به این سؤال که تهرانی‌ها بیشتر جزو کدام دهک‌های درآمدی محسوب می‌شوند چون طبق طرح یارانه بنزین که وزارت رفاه انجام داد بالغ بر ۵۱ درصد تهرانی‌ها مشمول یارانه بنزین نشدند، آیا جزو سه دهک بالای درآمدی هستند؟ گفت: بله، این موضوع قابل تأیید است و نیمی از تهرانی‌ها جزو دهک‌های ۸، ۹ و ۱۰ درآمدی محسوب می‌شوند.

سهم 76 درصدی تهران از پرداخت مالیات کشور

وی درباره اینکه سهم استان تهران از مالیات در سال‌جاری چقدر است، گفت: بر اساس آمارهای ۷ ماهه امسال بالغ بر ۶۸ هزار میلیارد تومان مالیات وصول شد که ۴۸ هزار میلیارد تومان آن با سهم ۷۶ درصدی مربوط به این استان است.

سرانه بودجه هر شهروند تهرانی 150 هزار تومان

رئیس سازمان مدیریت تهران در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه بودجه هر شهروند تهرانی در سال‌جاری چقدر است، تصریح کرد: بودجه سال‌جاری استان ۲ هزار میلیارد تومان است که می‌توان آن را تقسیم بر ۱۳ میلیون نفر کرد که رقمی حدود ۱۵۰ هزار تومان می‌شود. برای سال آینده نیز حدود ۳ هزار میلیارد تومان در لایحه بودجه برای استان در نظر گرفته شده است.

وی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه آیا طرح زوج و فرد و ترافیک شهرداری برای رفع آلودگی هوا جواب داد، با رد این موضوع گفت: این طرح جواب نداد چرا که راهکارهای دیگری نیز می‌توان اجرا کرد. فکر می‌کنیم راهکارهای کوتاه‌مدت نیز در این زمینه وجود دارد که بتوان باعث کاهش آلودگی شد. متولی این موضوع در شهر تهران، شهرداری است، ما در استان یکی از سازمان‌های پیشنهاددهنده هستیم. در کوتاه‌مدت موضوع توسعه حمل و نقل درون و برون شهری منجر به کاهش ایاب و ذهاب و ترافیک می‌شود و بیش از ۳.۵ میلیون نفر می‌توانند از حمل‌و‌نقل عمومی استفاده کنند. شهرداری تهران و شورای شهر در قالب برنامه سوم توسعه شهری برنامه داشتند که تأکید کردیم این مباحث در اولویت‌ها باشد.

4 میلیون خانوار یارانه بگیر تهرانی

ترکی با بیان اینکه ۷۸ میلیون نفر یارانه‌بگیر در کشور وجود دارد، گفت: ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار خانوار در استان تهران ساکن هستند که از این تعداد ۴ میلیون خانوار یارانه می‌گیرند. هنوز آماری از طرح معیشت یا یارانه بنزین ارائه نشده است.

روند نزولی رشد جمعیت پایتخت

وی با بیان اینکه سرانه جمعیتی شهر تهران نسبت به گذشته کاهش داشته است، گفت: نرخ رشد جمعیت شهر تهران به ۱.۷۰ تا ۱.۷۵ درصد کاهش یافت و سالی حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار نفر مهاجرت معکوس از شهر به شهرهای حومه ثبت می‌شود.

تفکیک تهران به شمال و جنوب

رئیس سازمان مدیریت تهران در مورد طرح تشکیل استان تهران جنوبی گفت: این موضوع درخواست نمایندگان است که البته نیاز به کارشناسی و بررسی مزایا و معایب آن دارد. ترکی یادآور شد تا پایان سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۸۵۰۰ تخت بیمارستانی به استان تهران اضافه می‌شود.

کارگزاری فارابیاخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:


بیمیتو

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
کارگزاری فارابی