کانال تلگرام ایران جیب

میزان قدرت خرید بنزینی کارگران از سال‌های 57 تا 98 + جدول

کدخبر:۶۶۹۶۴چهارشنبه، ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۶:۲۹۱۴۶۸۸ بازدید

گرچه قدرت خرید بنزین با دستمزد پایه کارگری در همه سال‌های اجرای سهمیه‌بندی بنزین (دولت نهم، دهم و دولت روحانی) تقریبا حول‌وحوش ...
میزان قدرت خرید بنزینی کارگران از سال‌های 57 تا 98 + جدول

گرچه قدرت خرید بنزین با دستمزد پایه کارگری در همه سال‌های اجرای سهمیه‌بندی بنزین (دولت نهم، دهم و دولت روحانی) تقریبا حول‌وحوش ۵۰۰ لیتر در ماه است، با این حال در همه دوره‌های قبلی که سهمیه‌بندی اجرا شده، تورم کمتر از ۱۵ درصد و در سال جاری تورم حدود ۴۲ درصد بوده است.

به گزارش ایران جیب از نود اقتصادی، مقایسه قیمت بنزین با حداقل دستمزد کارگران طی سال‌های ۱۳۵۷ تا ۱۳۹۸ نشان می‌دهد در سال ۱۳۵۷ با دستمزد پایه کارگری، فرد قدرت خرید ۶۳۰ لیتر بنزین را داشت که این مقدار تا سال ۱۳۷۴ به ۱۶۰۰ لیتر رسید.

در سال‌های ۱۳۷۴ تا ۱۳۸۶ که بنزین سهمیه‌بندی نبود، حقوق پایه کارگری توان خرید ۱۵۰۰ تا ۱۶۰۰ لیتر بنزین را داشت اما با اجرای سهمیه‌بندی در دولت نهم و دهم دستمزد پایه کارگری توان خرید حدود ۵۰۰ لیتر را داشت که با تک نرخی شدن قیمت بنزین در سال ۱۳۹۴ بازهم قدرت خرید دستمزد کارگری افزایش یافته و به ۷۱۲ لیتر در سال ۹۴ و به ۱۱۱۴ لیتر تا سال ۹۷ رسید. در سال جاری نیز با اجرای سهمیه‌بندی بنزین، دستمزد پایه کارگری توان خرید ۵۳۵ لیتر بنزین را دارد.

قابل ذکر است گرچه قدرت خرید بنزین با دستمزد پایه کارگری در همه سال‌های اجرای سهمیه‌بندی بنزین (دولت نهم، دهم و دولت روحانی) تقریبا حول‌وحوش ۵۰۰ لیتر در ماه است، با این حال در همه دوره‌های قبلی که سهمیه‌بندی اجرا شده، تورم کمتر از ۱۵ درصد و در سال جاری تورم حدود ۴۲ درصد بوده است.

به نظر می‌رسد اجرای سهمیه‌بندی بنزین که انتظارات تورمی را تشدید می‌کند آن هم در زمانی که رکورد تاریخی تورم توسط دولت روحانی شکسته شده، بنزین را در سال جاری به یک مسئله بحرانی تبدیل کرد.

3h8ms5vm1u9cmpxbft09.jpg

کارگزاری فارابیاخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:


بیمیتو

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
کارگزاری فارابی