کانال تلگرام ایران جیب

یکه تازی تلویزیون‌های ساخت ایران در بازار؟

کدخبر:۶۵۸۶۰پنجشنبه، ۹ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۴:۵۴۲۰۲۸۴ بازدید

با خداحافظی سامسونگ و ال‌جی، ویترین‌های خیابان جمهوری به تسخیر کالای ساخت ایران درآمد ...
یکه تازی تلویزیون‌های ساخت ایران در بازار؟

شهروند| بازار تلویزیون به تسخیر تلویزیون‌های ایرانی درآمده است. شهاب، تماشا، اسنوا، پارس، مادیران و ... که روزگاری از صحنه بازار تلویزیون ایران محو شده بودند حالا در این روزها دوباره به بازار برگشته‌اند. این اتفاق درحالی رخ می‌دهد که چند ماهی است سامسونگ و ال‌جی بساط خود را جمع کرده و از ایران رفته‌اند. جالب است بدانید تا همین چند وقت پیش چیزی حدود ٧٠‌درصد بازار تلویزیون ایران در دست این دو برند کره‌ای بود. سامسونگ و ال‌جی همچنین اعلام کرده‌اند که دیگر به خط مونتاژشان در ایران اجازه نمی‌دهند تولیدات‌شان را با برند آنها به بازار عرضه کنند و به همین دلیل تلویزیون‌های ایرانی این دو برند به نام «سام» و «جی‌پلاس» راهی بازار می‌شوند.

تولید تلویزیون در ایران توجیه اقتصادی ندارد. این نکته‌ای است که بسیاری از فعالان بازار تلویزیون به آن اشاره می‌کنند و می‌گویند که نزدیک به ٨٠‌درصد قیمت تلویزیون مربوط به پنل آن است و تولید پنل تنها در انحصار سه کشور جهان است.

مرتضی میری، رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی به «شهروند» می‌گوید که تولید تلویزیون در ایران به دلیل تکنولوژی بالایی که دارد تقریبا غیرممکن است و اگر کشورهای تولید‌کننده پنل نخواهند به ایران پنل بفروشند تمام خطوط تولید تلویزیون ایرانی می‌خوابد.

تلویزیون ایرانی چند؟

این روزها ویترین فروشندگان لوازم صوتی و تصویری راسته جمهوری و حتی فروشگاه‌های اینترنتی پر از برندهای ایرانی تلویزیون است. در این میان اسنوا، ایکس ویژن، شهاب، مادیران و پارس این روزها در بازار ایران یکه تازی می‌کنند و البته گهگداری برندهای ناشناخته‌ای هم در بازار دیده می‌شود.

قیمت تلویزیون‌های ایرانی تقریبا در یک بازه است و تنها براساس کیفیت‌شان رقابت می‌کنند و البته قیمت تلویزیون‌های انباری برندهای سامسونگ و ال‌جی تقریبا به دو برابر قیمت تلویزیون‌های ایرانی رسیده است.

قیمت تلویزیون ال‌ای‌دی هوشمند اسنوا مدل

 SUD-٥٥S١٠٠BLD سایز ٥٥ اینچ که در رده تلویزیون‌های نسبتا ارزان‌ قرار دارد ٧‌میلیون و ٥٠٠‌هزار تومان است. یکی دیگر از برند‌های ایرانی که  قدمت نسبتا طولانی هم دارد، شهاب است. تلویزیون ال‌ای‌دی هوشمند مدل SH١٠٢U١ سایز ٥٥ اینچ نزدیک به ٧‌میلیون تومان قیمت دارد.  تلویزیون ال‌ای‌دی هوشمند ایکس ویژن مدل ٥٥XTU٦٢٥ سایز ٥٥ اینچ در بازار ٧‌میلیون و ٢٠٠‌هزار تومان است.

 این درحالی است که تلویزیون ال‌ای‌دی هوشمند خمیده سامسونگ، مدل ٥٥NU٧٩٥٠ سایز ٥٥ اینچ  اگر چه در بازار به ندرت پیدا می‌شود؛ ولی قیمت‌هایی هم که دارد از ١٠‌میلیون و ٩٠٠‌هزار تومان به بالاست. تلویزیون ال‌ای‌دی ال‌جی مدل ٥٥UK٦١٠٠٠GI سایز ٥٥ اینچ هم ١٣‌میلیون و ٥٠٠‌هزار تومان قیمت دارد. اما مدل‌های دیگر با همین سایز قیمت‌شان به ٢٠‌میلیون تومان هم می‌رسد. برند محبوب دیگری هم  که در کمتر مغازه‌ای دیده می‌شود  سونی است. در این میان تلویزیون ال‌ای‌دی هوشمند سونی مدل
 KD-٥٥X٧٥٠٠F سایز ٥٥ اینچ قیمت‌هایش از ١١‌میلیون تومان آغاز می‌شود.  

برند‌های عجیب‌وغریب و بی‌نام و نشانی هم هستندکه به‌تازگی وارد بازار لوازم خانگی شده‌اند و با قیمت‌های ارزانی به فروش می‌رسند؛ به‌عنوان مثال تلویزیون ال‌ای‌دی سونیا مدل S-٤٣KD٤١٢٠ سایز ٤٣ اینچ ٣‌میلیون‌و٦٠٠‌هزار تومان قیمت دارد یا نام غریبی چون تلویزیون ال‌ای‌دی ضد آب ایلیا مدل Waterproof سایز ٥٥ اینچ ٣‌میلیون‌و٨٠٠‌ هزار تومان برای فروش  گذاشته شده است.

تولید تلویزیون ایرانی صرف نمی‌کند

آمارهای وزارت صنعت نشان می‌دهد که در پنج ماه ابتدای امسال تولید تلویزیون در کشور حدود ١٧,٥‌درصد نسبت به مدت مشابه‌ سال گذشته کاهش داشته است. این موضوع در حالی رخ می‌دهد که رضا رحمانی، وزیر صنعت، گفته بود که به‌زودی تمام برندهای خارجی تلویزیون با تولیدات داخلی جایگزین می‌شود؛ اما تولیدکنندگان تلویزیون می‌گویند که در تأمین قطعات مورد نیاز خود دچار مشکل هستند؛ هر چند که مدیران وزارت صنعت اعلام کرده بودند که برای تأمین قطعات مورد نیاز تولیدکنندگان تلویزیون با چینی‌ها وارد رایزنی شده‎‌اند.

 مرتضی میری، رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی، با تأکید بر این‌که چیزی به نام تلویزیون داخلی وجود ندارد، به «شهروند» توضیح می‌دهد: «ما چیزی به نام تلویزیون تولید داخل نداریم؛ زیرا پنل در زمره قطعاتی قرار می‌گیرد که حتما باید وارداتی باشد چرا که تولید پنل نه‌تنها برای ایران بلکه برای دیگر کشورها صرفه اقتصادی ندارد و تولید پنل تنها در انحصار  سه کشور کره، چین و ترکیه است.»

او در ادامه با اشاره به این‌که راه‌اندازی خط تولید پنل تلویزیون به هیچ عنوان مقرون به صرفه نیست، توضیح می‌دهد: «شرکت‌های جهانی روزانه صدها‌ هزار پنل تولید و صادر می‌کنند و چون مقیاس تولید آنها بالاست و بازاری به بزرگی تمام کشورهای جهان دارند، بنابراین تولید پنل برای‌شان صرفه اقتصادی دارد. این در حالی است که نیاز سالانه ایران به تلویزیون نزدیک به یک میلیون و ٧٠٠ دستگاه است و به این ترتیب اگر شرکتی بخواهد در ایران پنل تولید کند، تولید روزانه آن تنها نزدیک به ٤‌هزار پنل در روز است و تولید این میزان پنل به دلیل تکنولوژی بالایی که دارد، برای ایران به صرفه نیست. از آن سمت راه‌اندازی  خط تولید پنل بسیار گران است و مورد دیگر این‌که تکنولوژی  تلویزیون روز به روز جدید‌تر می‌شود و راه‌اندازی خطوط جدید بسیار گران تمام می‌شود.»

کاهش ١٥‌ درصدی قیمت تلویزیون

البته گویا روند تأمین قطعات تلویزیون آسان‌تر از گذشته شده است و حالا فعالان این بازار از کاهش ١٠ تا ١٥‌درصدی قیمت تلویزیون تا دو ماه آینده خبر می‌دهند. با وجود این حمیدرضا غزنوی، سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی، هم به «شهروند» می‌گوید: «تولید تلویزیون متفاوت از سایر لوازم خانگی است زیرا تولید یک تلویزیون ال‌ای‌دی  بر مبنای دو اصل است؛ یکی پنل و دیگری برد که هر دوی این قطعات وارداتی هستند.»

  او در ادامه با اشاره به  این‌که پنل  مهمترین قطعه در  تلویزیون است و در صورت بروز آسیب دستگاه ارزش خود را از دست  می‌دهد، ادامه می‌دهد: «نزدیک به ٨٠ تا ٨٥‌درصد قیمت  دستگاه تلویزیون را  پنل آن تشکیل می‌دهد؛ زیرا مهمترین قطعه دستگاه است و در صورت بروز آسیب باید آن را به‌طور کامل تعویض و یا  با استفاده از تعمیرکاران خبره آن را  تعمیر کرد؛ در غیر این صورت  دستگاه شما کیفیت ابتدایی را ندارد.»

 البته تلویزیون‌های ایرانی هم بنا است که با همان گارانتی‌های قبلی مانند گلدیران و سام سرویس تلویزیون‌ها را پشتیبانی کنند.

کارگزاری فارابیاخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:


آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

آژانس مسافرتی زیما
بستن
کارگزاری فارابی