کانال تلگرام ایران جیب

سیاه و سپید اقتصاد ایران به روایت مجمع جهانی اقتصاد

کدخبر:۶۵۲۹۱شنبه، ۲۰ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۰:۰۲۲۴۴۷ بازدید

مجمع جهانی اقتصاد متوسط رشد اقتصادی ۱۰ سال اخیر ایران را 1.3 درصد برآورد کرد. مجمع جهانی اقتصاد در گزارشی به ارزیابی شاخص های کلان اقتصادی ...
سیاه و سپید اقتصاد ایران به روایت مجمع جهانی اقتصاد

مجمع جهانی اقتصاد متوسط رشد اقتصادی ۱۰ سال اخیر ایران را 1.3 درصد برآورد کرد. مجمع جهانی اقتصاد در گزارشی به ارزیابی شاخص های کلان اقتصادی ایران پرداخت. طبق گزارش این نهاد غیر انتفاعی سوئیسی، ایران 82.4 میلیون نفر جمعیت و 5491.4 دلار درآمد سرانه داشته است. رشد اقتصادی ایران در طول ۱۰ سال اخیر 1.3 درصد اندازه گیری شده که نسبتاً پایین ارزیابی می شود.

همچنین این نهاد نرخ بیکاری در ایران را ۱۲ درصد و ضریب جینی ایران را 0.4 اندازه گیری کرده است. ضریب جینی به بررسی چگونگی توزیع درآمد در یک جامعه می پردازد و هر چه مقدار آن به صفر نزدیک تر باشد، بیانگر توزیع عادلانه تر درآمد است. 13 شاخص دیگر اقتصاد ایران به شرح زیر است. در گزارش یادشده، امتیاز کشورها از صفر تا 100 بیان شده که عدد 100بیانگر بهترین و عدد صفر بیانگر بدترین عملکرد است.

ترین‌های اقتصاد ایران

بر اساس گزارش مجمع جهانی اقتصاد از شاخص های کلان ارزیابی اقتصاد ایران، کشور ما بهترین رتبه خود را در شاخص تحقیق و توسعه کسب کرده است. با این حال، ایران در شاخص های ثبات بازار مالی، ثبات کلان اقتصادی، بنگاه های دولتی، و به خصوص موازنه و نظارت بودجه‌ای جزو 10 کشور عقب مانده دنیا قرار دارد. در این زمینه اگر چه سهم تحریم های تاریخی علیه کشور ما قابل چشم پوشی نیست، اما به نظر می رسد شاخص هایی نظیر موازنه و نظارت بودجه ای و بنگاه های دولتی، مواردی هستند که با وابستگی کمتر به متغیرهای تحریمی، قابل مدیریت بوده و متاسفانه با عملکرد مناسبی از سوی دولت همراه نبوده اند. 

82opdaay2wlxzq5c4qm1.jpg

کارگزاری فارابیاخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:


آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

آژانس مسافرتی زیما
بستن
کارگزاری فارابی