کانال تلگرام ایران جیب

تشریح چگونگی محاسبه غرامت بانک ملت از دولت انگلیس

کدخبر:۶۵۰۸۷شنبه، ۱۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۴:۴۰۳۹۶۸ بازدید

این روزها که مساله بانک ملت و دریافت غرامت این بانک از دولت انگلستان به یکی از مطرح‌ترین خبرهای سیاسی اقتصادی کشور بدل شده ...
تشریح چگونگی محاسبه غرامت بانک ملت از دولت انگلیس

این روزها که مساله بانک ملت و دریافت غرامت این بانک از دولت انگلستان به یکی از مطرح‌ترین خبرهای سیاسی اقتصادی کشور بدل شده، حاشیه‌های زیادی را نیز به همراه داشته است. گمانه‌زنی‌های فراوانی پیرامون میزان خسارت دریافتی و نحوه محاسبه آن  مطرح شده است.

به گزارش ایران جیب از تجارت‌نیوز ، این روزها که مساله بانک ملت و دریافت غرامت این بانک از دولت انگلستان به یکی از مطرح‌ترین خبرهای سیاسی اقتصادی کشور بدل شده، حاشیه‌های زیادی را نیز به همراه داشته است. گمانه‌زنی‌های فراوانی پیرامون میزان خسارت دریافتی و نحوه محاسبه آن  مطرح شده است. تا جایی که درآخر بانک ملت ایران اقدام به شفاف‌سازی در خصوص میزان وجه دریافتی از دولت انلگیس کرد. در همین راستا، حمبد بدیعی نژاد ، سفیر ایران در انگلستان در خصوص چگونگی فرآیند و نحوه محاسبه غرامت بانک ملت در  کانال تلگرامی خود اینگونه توضیح می‌دهد:

یک-دعوای حقوقی بانک ملت علیه دولت انگلیس با دعاوی متداول طرفهای ایرانی علیه طرفهای خارجی که عمدتا بر مبنای توقیف پول/اموال و یا عدم تحویل کالا در برابر وجه دریافتی میباشد،فرق داشته است.این دعوامبتنی بردرخواست خسارت بدلیل اعمال تحریمهای بانکی طرف انگلیسی در چند سال تحریم بوده است.

‏دو-مهمترین رأی دادگاه در این پرونده که مهمترین پیروزی برای ایران و بانک ملت هم محسوب میگردد متعهد کردن دولت انگلیس توسط دادگاه به پرداخت خسارت به بانک ملت بوده است، که البته پذیرش آن برای دولت انگلیس بسیار سخت بود و همین رأی دادگاه توانست پرونده را به مسیر بسیار جدیدی وارد سازد.

‏سه-اما در پرونده های درخواست خسارت، بعد از رأی الزام به پرداخت خسارت، محاسبه خسارت در اثر اقدام طرف مقابل یکی از پیچیده ترین مباحث در حقوق تجارت بین الملل میباشد که در خصوص نحوه ی محاسبه آن بین حقوق دانان با توجه به نظامهای حقوقی و موارد اختلاف، دیدگاهها و نظرات متعددی وجود دارد.

چهار-محاسبه میزان خسارت وارده به بانک ملت در اثر تحریمهای وارده نیز پیچیدگیهایی زیادی داشته است و لذا تخمینهای حداکثری و حداقلی متعددی توسط وکلا و حسابرسان داده شده است که برخی رسانه ها به برخی از تخمینها اشاره کرده اند. اما مذاکرات نحوه محاسبه خسارت خود سالها طول کشیده است.

پپنج-بعد از سالها مذاکرات سخت خوشبختانه دو‌طرف در خصوص مبلغ خسارت به توافق رسیدند و‌مهم اینکه این مبلغ غرامت، با وجود چالشهای زیادی که در تبادلات بانکی بعلت تحریمها و محدودیتها وجود دارند، مستقیما به حساب بانک ملت واریز گردید که خود موفقیت دیگری را برای بانک ملت به ارمغان آورد.

شش-لذا با وجود پیچیدگیهای زیادی که در مسیر این توافق وجود داشته است و با پرداخت قطعی این غرامت که تماما به سرمایه سهامداران بانک اضافه می شود، وکلا و مسئولین بانک ملت توافق خوبی را در این مقطع حساس بدست آوردند و سهامداران بانک را خوشحال کردند.

کارگزاری فارابیاخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
ایسام

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
کارگزاری فارابی