کانال تلگرام ایران جیب

تخلف 4 هزار میلیارد تومانی گروه عظام!

کدخبر:۶۵۰۱۳پنجشنبه، ۱۱ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۷:۳۵۷۹۹۹ بازدید

نماینده دادستان تهران با تشریح اتهامات گروه معروف به عظام در قاچاق و واردات قطعات خودرو گفت: عباس ایروانی از متهمان این پرونده ...
تخلف 4 هزار میلیارد تومانی گروه عظام!

ایرنا- نماینده دادستان تهران با تشریح اتهامات گروه معروف به عظام در قاچاق و واردات قطعات خودرو گفت: عباس ایروانی از متهمان این پرونده طی ۱۰ سال بیش از چهار هزار میلیارد تومان به بیت المال دست اندازی کرده است.

نخستین جلسه رسیدگی به اتهام های گروه عظام مبنی بر قاچاق سازمان یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران و مفسدان اقتصادی امروز چهارشنبه به صورت علنی در حال برگزاری است.

مسعود شاه محمدی در جلسه رسیدگی به اتهامات این گروه به سرکردگی عباس ایروانی در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران و مفسدان اقتصادی اظهار داشت: با بررسی‌های صورت گرفته مشخص شده که رقم دست اندازی ایروانی به بیت المال و تحصیل مال از طریق نامشروع با ایجاد شبکه ارتشاء، سالانه بیش از ۴۰۰ میلیارد تومان بوده که وی بیش از ۱۰ سال است این جرم را مرتکب شده و مجموع آن به بیش از چهار هزار میلیارد تومان رسیده است.
وی افزود: به این موضوع باید مسائل دیگری همچون میزان خروج ارز، فرار مالیاتی و تسهیلات و معوقات بانکی را اضافه کرد.

۳ هزار میلیارد تومان معوقات بانکی گروه عظام
نماینده دادستان تهران گفت: این افراد از طریق تبانی با مدیران بانکی از طریق ارتکاب و رفتارهای مجرمانه موفق به اخذ تسهیلات از بانک های ملی، مسکن و صادرات شده و چند شرکت فعال در مونتاژکاری را خریداری کرده که به گروه عظام معروف است.
وی میزان معوقات بانکی این گروه را سه هزار میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: این گروه به واردات قطعات خودرو می‌پرداختند ولی متهم از طریق پرداخت رشوه و اعمال نفوذ در صاحب‌منصبان دولتی از طریق کم اظهاری در کالاهای وارداتی تا سال ۹۵ وجوه کلانی را به صورت نامشروع تصاحب می کند.
نماینده دادستان اظهار داشت: ایروانی برای صدور اظهارنامه‌های خلاف واقع به گمرک تلاش می کرده و به مدیران ارشد و پرسنل مجموعه های زیرنظر خود ابلاغ کرده بود تا در صورت لزوم از طریق پرداخت رشوه و اعلام گاز سوز بودن قطعات به جای پرداخت ۲۵ درصد تعرفه گمرکی حداقل آن یعنی ۵ درصد را پرداخت کنند.
وی با استناد به ماده ۱۱۳ قانون گمرکی به مصادیق قاچاق گمرکی پرداخت و استفاده از اسناد خلاف واقع جهت فرار از پرداخت حقوق گمرکی را از مصادیق آن دانست و افزود: اتهامات گروه عظام به ریاست ایروانی منطبق با قوانین مورد نظر بوده و کارهای آنان قاچاق محسوب می‌شود.
شاه محمدی افزود: ایروانی با جعل اظهارنامه های گمرکی موفق می شود تا قطعات خودرو را به صورت غیرقانونی وارد کشور کند.

قاچاق حرفه ای متهمان
نماینده دادستان گفت: با توجه به اینکه محتویات پرونده حاکی از تکرار این اقدامات مجرمانه بیش از سه مرتبه بوده و ارزش کالاها نیز بیش از ۱۰ میلیون ریال است، با استناد به بند ۶ ماده ۱ قانون مبارزه با قاچاق کالا این اتهام به عنوان قاچاق حرفه‌ای محسوب می‌شود.
وی افزود: این متهم و مدیران ارشد تحت امر وی و کارکنان گمرک که با وی همکاری کرده‌اند، تحت عنوان این جرم محاکمه می شوند.

ایروانی سردسته متهمان عظام است
نماینده دادستان گفت: ایروانی با تشکیل گروه منسجم مجرمانه در راستای قاچاق قطعات خودرو اقدام به تفکیک وظایف کرده به گونه‌ای که ایروانی سردسته بوده و به تبیین خط مشی ها برای گروه می پرداخته و سلسله مراتب سازمانی در عملکرد متهمان قابل رویت است به گونه‌ای که همه اعضای گروه، خود را موظف به پیروی از ایروانی می دانستند.
وی ضمن برشمردن اتهامات امیررضا رفیعی متهم ردیف دوم این پرونده گفت: وی مدیرعامل وقت گروه برق و الکترونیک عظام و قائم مقام گروه عظام بوده است که وظیفه هماهنگی و ابلاغ دستورهای ایروانی را به اشخاص و مجموعه های زیرمجموعه به عهده داشته است.
به گفته شاه محمدی پرداخت رشوه به مدیران سازمان صنعت ایران خودرو و سایپا به عهده وی بوده و در مجموع تأمین منابع برای پرداخت رشوه را متهم به عهده داشته است.
وی با برشمردن اتهامات ردیف سوم گفت: روغنی ها عهده دار تنظیم اسناد مجعول و مدیریت پرداخت رشوه جهت ترخیص کالاها بوده و همچنین عهده دار طراحی اسناد مجعول مانند فاکتور بوده و پرداخت رشوه به کارکنان گمرک را نیز به عهده داشته است.
وی همچنین گفت: حامدی پور عهده دار ترخیص مجموعه قطعات خودرو و پرداخت رشوه بوده است.

متهمانی که کارکنان گمرک بودند
نماینده دادستان با اعلام اسامی سایر متهمان گفت: این افراد که جزو کارکنان گمرک بودند، عهده‌دار امور ناظر بر ترخیص کالاها بر اساس پرداخت رشوه بودند.

۷۶۴ میلیون دلار بابت واردات قاچاق
وی افزود: گروه عظام از سال ۸۸ تاکنون در مجموع ۷۶۴ میلیون و ۳۷ هزار و ۴۲۵ دلار واردات داشته که میزان قاچاق صورت گرفته از سال ۸۰ تا ۵ ماه نخست سال جاری است.

افساد فی الارض اتهام ایروانی است
وی افزود: اخلال در امر توزیع و تولید کالاها ناشی از اقدامات مجرمانه گروه عظام به رهبری ایروانی بوده است که باعث ورود خسارات عمده به حقوق عمومی و بیت المال مسلمین شده و وقوع جرم انتسابی وی افساد فی الارض مطابق ماده ۳۰ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و همچنین ماده ۲ قانون مجازات اخلالگران و ماده ۲۸۶ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۹۲ محرز به نظر می‌رسد.
نماینده دادستان گفت: نامبرده با اتکا به رفتارهای مجرمانه، تسهیلات کلان ارزی و ریالی را از شبکه بانکی دریافت کرده و شرکت های وی بیش از  سه هزار میلیارد تومان معوقات بانکی دارند.

میزان مشارکت سایر متهمان در قاچاق واردات
وی در ادامه اظهار داشت: طبق گزارش ضابطان، امیر رضا رفیعی ۲۰۱ میلیون و ۶۲۹ هزار و ۸۳۹ دلار، مرتضی روغنی ها ۱۱۸ میلیون و ۲۹۵ هزار و ۸۷۶ دلار و حامد خاتمی پور ۱۲۸ میلیون و ۲۸ هزار دلار در فرآیند قاچاق قطعات خودرو مشارکت داشتند که اخلال در نظام اقتصادی بدون اینکه افساد فی الارض باشد، اتهام این افراد است.

زد و بند و رشوه محور فعالیت های ایروانی بود
نماینده دادستان اعلام کرد: ایروانی از قوی ترین و پر نفوذترین فعالان اقتصادی کشور بوده که عمده ترین فعالیت های خود را بر مبنای زد و بند و رشوه و سوءاستفاده از شرایط تحریم و استفاده از رانت اطلاعاتی مسئولان نهادهای مختلف بنا نهاده بود.
وی افزود: این متهم با گسترش ابعاد فعالیت های خود به سوداگری در بازار مسکن پرداخت و ضمن جلب حمایت از افراد صاحب نفوذ به دنبال تحصیل مال از طریق نامشروع بوده است.

۸ هزار و ۵۰۰ رایانه خودرو بدون تشریفات قانونی وارد کشور شد
وی با اشاره به توقیف محموله شرکت سازه پویش توسط ناجا گفت: قطعات گازسوز از سوی متهم با تعرفه پنج درصد ترخیص شده که هشت هزار و ۵۱۲ قطعه ‌ای سی یو (رایانه خودرو) به ارزش ۳۴۸ هزار یورو معادل هزار و ۶۳۰ میلیارد تومان بوده و مربوط به خودروهای بنزین سوز است. 
نماینده دادستان تهران افزود: نمایندگی ایران خودرو در قزوین تأیید کرده که این قطعات مربوط به خودروهای گازسوز نیستند و سه هزار و ۶۱۲ قطعه دیگر ‌ای سی یو متعلق به خودروهای بنزین سوز بوده که در مجموع ۱۲ هزار و ۱۲۴ قطعه معادل ۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان بوده است.
وی افزود: بر اساس ابلاغ معاون اول رئیس جمهوری قطعات ‌ای سی یو باید با حقوق ورودی ۲۰ درصد ترخیص می‌شد ولی قطعات مذکور به صورت غیرواقعی اظهار شده است و حقوق ورودی کمتر از حقوق ورودی واقعی است و در واقع برای هشت هزار و ۵۱۲ قطعه ‌ای سی یو تشریفات قانونی صورت نگرفته و قاچاق سازمان یافته شکل گرفته است.

دریافت ۴۰۰ میلیارد تومان سود سالانه
شاه محمدی اضافه کرد: شرکت‌های زیرمجموعه ایروانی سالانه ۴۰۰ میلیارد تومان سود از شرکت‌های خودروسازی می‌گرفتند که باید ۲۰ درصد آن را به عنوان مالیات پرداخت می‌کردند که نامبرده با پرداخت مبالغ جزئی، مفاصا حساب گرفته و به منظور کاهش تعرفه گمرکی قیمت قطعات وارداتی را کمتر از قیمت واقعی اعلام می‌کرده تا مالیات کمتری بپردازد.
وی اظهار داشت: اسناد ترخیص توسط واحد لجستیک شرکت سازه پویش تنظیم شده است و روی برخی کالاهایی نظیر کوئل که چینی بوده نماد ساخت ایران نصب می‌کردند. در پنج ماه نخست سال جاری این گروه ۱۱۸ میلیون و ۱۳۵ هزار دلار واردات قطعه انجام شده و میزان فروش در بازار ۱۵ میلیون و ۱۵۹ هزار و ۶۲۷ دلار است و از اختلاف قیمت ارز آزاد و دولتی بیش از ۶ میلیارد تومان عاید این گروه شده است.

تبانی متهم با بانک مسکن 
شاه محمدی افزود: ایروانی از اسفند ۸۹ تا مرداد ۹۰ بالغ بر ۶۰۶ میلیون درهم از بانک مسکن دریافت کرده و تا به امروز هیچ وجهی را برنگردانده و هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان به این بانک بدهکار است که این مورد حاکی از تبانی ایروانی با مدیرعامل و هیئت مدیره اسبق بانک مسکن دارد. البته متهم اظهار داشته که در قبال دریافت تسهیلات، هدایایی را به مدیرعامل اسبق بانک مسکن (شریفی) و مدیرعامل اسبق بانک ملی (خاوری) پرداخت کرده است.
وی افزود: ایروانی ۵۰۰ میلیارد تومان نیز به بانک ملی بدهی دارد و مجموع بدهی وی به بانک صادرات نیز بیش از هزار میلیارد تومان است. گروه عظام در سال جاری ۱۷.۵ میلیون دلار ارز دریافت کرده، اما به میزان ۴۳ میلیون دلار واردات داشته که مابقی ارز دریافتی توسط شرکت ایران خودرو تامین شده است.
شاه محمدی اضافه کرد: گروه عظام ۱۱۸ میلیون و ۱۳۵ هزار و ۸۱۷ دلار واردات قطعه انجام داده و در اقرارهای متهمان آمده است که به مدیران ایران خودرو و سایپا نیز مبالغی به عنوان رشوه داده شده است.
 
فریده زبیدی مدیرکل مرکز مبارزه با جرائم سازمان یافته گمرک ایران درباره عملکرد این اداره کل توضیحاتی داد و قاضی صلواتی با اعلام ختم جلسه، ادامه محاکمه متهمان این پرونده را به شنبه ۱۳ مهرماه موکول کرد.

کارگزاری فارابیاخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:


آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

آژانس مسافرتی زیما
بستن
کارگزاری فارابی