کانال تلگرام ایران جیب

ارائه اسکناس 500 یورویی به زودی کاملا متوقف می‌شود

کدخبر:۵۹۴۷۸یکشنبه، ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۱:۱۹۸۹۹۲ بازدید

بانک فدرال آلمان و بانک ملی اتریش با پایان روز 26 آوریل ارائه اسکناس 500 یورویی را متوقف می‌کنند. علت این اقدام که دیگر کشورهای حوزه یورو ...
ارائه اسکناس 500 یورویی به زودی کاملا متوقف می‌شود

بانک فدرال آلمان و بانک ملی اتریش با پایان روز 26 آوریل ارائه اسکناس 500 یورویی را متوقف می‌کنند. علت این اقدام که دیگر کشورهای حوزه یورو قبلا انجام داده‌اند مقابله با جرایم مالی و تامین مالی تروریسم عنوان می‌شود.

با پایان وقت کاری بانک‌ها در جمعه هفته آینده (۲۶ آوریل) پرونده ارائه اسکناس‌های ۵۰۰ یورویی در کل منطقه یورو بسته خواهد شد. این اسکناس بنفش رنگ بالاترین اسکناس این منطقه، به لحاظ ارزش محسوب می‌شود.

آلمان و اتریش آخرین کشورهای منطقه یورو هستند که ارائه اسکناس ۵۰۰ یورویی را متوقف می‌کنند. منطقه یورو شامل ۱۹ کشور عضو اتحادیه اروپا می‌شود و بقیه کشورها این تصمیم را ۲۹ ژانویه امسال به اجرا گذاشته‌اند.

یوهانس بیرمان، از مدیران بانک فدرال آلمان، به روزنامه "فرانکفورتر آلگماینه" می‌گوید از آنجا که بانک‌های مرکزی آلمان و اتریش بیشترین اسکناس‌های ۵۰۰ یورویی را به گردش در می‌آوردند مهلت خاتمه این کار برای این دو کشور سه ماه بیشتر تعیین شده است.

بانک مرکزی اروپا که سیاست‌های پولی حوزه یورو را تعیین می‌کند علت توقف ارائه درشت‌ترین اسکناس یورو را مقابله با جرائمی مانند تامین مالی تروریسم، پولشویی و "کار سیاه" عنوان می‌کند. گرچه برخی موسسه‌های مالی نظیر بانک فدرال آلمان در کارآمدی این اقدام تردید جدی دارند.

به گزارش خبرگزاری آلمان، یوهانس بیرمان در گفت‌وگویی، که قرار است متن آن در شماره یک‌شنبه روزنامه فرانکفورتر آلگماینه منتشر شود، تاکید کرده که جایگزینی اسکناس‌های ۵۰۰ یورویی با اسکناس‌های خردتر "یک تلاش عظیم لجستیکی" خواهد بود.

شورای بانک مرکزی اروپا ابتدای ماه مه ۲۰۱۶ مقرر کرد که انتشار و ارائه اسکناس‌های ۵۰۰ یورویی باید تا پایان سال ۲۰۱۸ متوقف شود.

بر همین اساس در سری دوم اسکناس‌های یورو که با نشانه‌های ایمنی موثرتری منتشر می‌شوند خبری از اسکناس‌های بنفش نخواهد بود. انتشار این سری پیش از این آغاز شده و این کار با ارائه اسکناس‌های جدید ۱۰۰ و ۲۰۰ یورویی در روزهای پایانی ماه مه امسال (۲۰۱۹) تکمیل می‌شود.


اعتبار نامحدود اسکناس ۵۰۰ یورویی

مطابق قانون، اسکناس‌های ۵۰۰ یورویی در گردش همچنان معتبر خواهند ماند و هیچ تاریخی برای خاتمه امکان تعویض آنها در نظر گرفته نشده است.

بانک فدرال در سودمندی تدبیرهایی چون محدود کردن برداشت نقدی از حساب‌های بانکی و عدم ارائه اسکناس‌های ۵۰۰ یورویی به دیده تردید می‌نگرد. این بانک در گزارش ماهانه اخیر خود تاکید کرده که هنوز "شواهد تجربی" کافی در مورد کارآیی این تدبیرها در مقابله موثر با جرایم مالی، نظیر فرار مالیاتی به دست نیامده است.

این بانک با استناد به یک مدل حساب‌رسی می‌گوید پول نقد در فعالیت‌هایی که به آنها "اقتصاد در سایه" گفته می‌شود سهم ناچیزی دارد. بر پایه این مدل تنها ۱۴ درصد از پرداخت‌های نقدی در شعبه‌های این بانک می‌توانند به طور غیرمستقیم با "اقتصاد در سایه" ارتباط داده شوند.


تردید درباره سودمندی حذف ۵۰۰ یورویی

بانک فدرال با تاکید بر این که ارائه آمار دقیق در این حوزه کار ساده‌ای نیست برآورد می‌کند که گردش مالی جرایم مالی نظیر کار سیاه، قاچاق و خرید و فروش مواد مخدر بین ۲ تا ۱۷ درصد تولید ناخالص ملی آلمان باشد.

یوهانس بیرمان با توجه به اختلاف میان حداقل و حداکثر برآوردها می‌گوید این ارقام نشان می‌دهند که تحقیقات درباره "اقتصاد در سایه" را باید با احتیاط تفسیر کرد و همین امر بیانگر این واقعیت است که استخراج یک نتیجه قطعی و شفاف از این پژوهش‌ها ممکن نیست.

مطابق آمار بانک مرکزی اروپا تا سال ۲۰۱۶ هنوز ۵۴۰ میلیون قطعه اسکناس بنفش به ارزش نزدیک به ۲۷۰ میلیارد یورو در گردش بوده است. این تعداد رو به کاهش گذاشته اما همچنان شمار اسکناس‌های ۵۰۰ یورویی در گردش بسیار چشم‌گیر است. گفته می‌شود شمار این اسکناس‌ها در ماه مارس سال جاری ۵۰۴ میلیون قطعه بوده است.

کارگزاری فارابیاخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
ایسام

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
کارگزاری فارابی