کانال تلگرام ایران جیب
کیان برنا
چیلیوری
چیلیوری

عاقبت نماینده خطاکار مجلس چه می‌شود؟

کدخبر:۵۸۷۸۰یکشنبه، ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۱:۴۷۱۸۸۸ بازدید

محمدجواد جمالی سخنگوی هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان با با بیان اینکه هنوز حکم اولیه دادگاه سلمان خدادادی نماینده ملکان به هیأت نظارت و هیأت ...

محمدجواد جمالی سخنگوی هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان با با بیان اینکه هنوز حکم اولیه دادگاه سلمان خدادادی نماینده ملکان به هیأت نظارت و هیأت رئیسه مجلس ارجاع نشده است، گفت که هیأت نظارت هنوز در پرونده آقای خدادادی به جمع‌بندی نرسیده است که بخواهد نظرش را به قوه قضائیه اعلام کند، درباره اینکه آیا در صورت تأیید حکم در دادگاه تجدید نظر امکان صلب اعتبارنامه خدادادی وجود دارد می‌گوید: در قانون اساسی و یا قوانین مصوب مجلس نیامده که ما بتوانیم نماینده‌ای را از نمایندگی‌اش عزل کنیم. این در حیطه وظایف هیأت نظارت نیست و در قانون هم نیامده است. اتفاقاً چندی پیش این موضوع در طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس آمد که نمایندگان آن بند را درباره عزل نمایندگی حذف کردند. ظاهراً در مجالس گذشته هم این موضوع مطرح شده بود که شورای نگهبان آن را رد کرد با این استدلال که نمی‌توان نمایندگی را از نماینده مردم خارج کرد. درباره اعتبارنامه هم صرفاً در ابتدای شروع مجلس بررسی صورت می‌گیرد.

جمالی افزود: بر این اساس حتی اگر حکم تجدیدنظر هم ثابت شود موضوع مربوط به اعتبارنامه ایشان در قانون مسکوت است و چیزی در این باره در قانون نیامده است. اگر قوه قضائیه بخواهد این حکم را درباره آقای خدادادی اجرا کند قطعاً و حتماً موضوع را به هیأت رئیسه و رئیس مجلس مطرح و رایزنی می‌کند.

سخنگوی هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان در پاسخ به این پرسش که چرا هیأت نظارت گزارش خود را به قوه قضائیه نداده است، گفت: هنوز هیأت نظارت گزارشی به قوه قضائیه نداده، چون به نتیجه نرسیده است. ما تا زمانی که به جمع‌بندی و اعلام نظر برسیم جلسات خود را برای بررسی پرونده آقای خدادادی ادامه خواهیم داد.

جمالی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه چرا هیأت نظارت درباره پرونده آقای درازهی سریع به جمع‌بندی رسید اما درباره پرونده آقای خدادادی هنوز جمع‌بندی دست نیافته است، گفت: بحث آقای درازهی با آقای خدادادی متفاوت است. در پرونده آقای درازهی شاکی خصوصی وجود نداشت و بحث بین دولت و مجلس بود که توانستیم به نتیجه برسیم و پرونده آقای خدادادی بحث عمیق‌تر و فنی‌تر با جوانب بسیار گسترده است. به همین دلیل رسیدن به اجماع و بررسی بیشتر زمان‌برتر است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا هیأت نظارت در بررسی این پرونده مماشات می‌کند، گفت: ما قول داده و قسم خوردیم که رفتارهای‌مان با انصاف و عدالت باشد که همه نمایندگان در یک جایگاه قرار گیرند. ما آبروی همه نمایندگان را در نظر داریم. ما در این موضوع قطعاً مماشات نمی‌کنیم. در بررسی‌های سایر پرونده‌ها هم نشان دادیم که روند کارمان بدون مماشات بوده است.

چاپ شاپرکاخبار مرتبط

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

ساترا
رزرو هتل