کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

عقب‌نشینی 860 واحدی شاخص کل بورس تهران


کد خبر : ۵۵۹۱۲شنبه، ۲۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۳:۱۰۱۳۹۸ بازدید

معامله‌گران بورس تهران در حالی با قرمزپوش شدن دسته‌جمعی نماگرهای منتخب این بازار شاهد معاملاتی کم‌حجم و کسل‌کننده بودند که ...

معامله‌گران بورس تهران در حالی با قرمزپوش شدن دسته‌جمعی نماگرهای منتخب این بازار شاهد معاملاتی کم‌حجم و کسل‌کننده بودند که تک‌سهم‌های برخوردار ازشناوری پایین به ویژه بازار پایه‌ای‌ها و برخی قطعه‌سازها و لبنیاتی‌ها فرصتی برای نوسان‌گیری فراهم کرد.

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز شنبه 24 آذر ماه 97 با کاهش 860 واحدی به رقم 164 هزار و 489 واحد رسید.

شاخص کل هم ‌وزن اما با کاهش 90 واحدی عدد 27هزار و 652 واحد را به نمایش گذاشت.

شاخص سهام آزاد شناور نیز با کاهش 995 واحدی به رقم 176 هزار و 497 واحد دست یافت.

شاخص بازار اول اما در حالی با کاهش 733 واحدی به رقم 121 هزار و 203 واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با کاهش 1232 واحدی عدد 328  هزار و 583 واحد را به نمایش گذاشت.

امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با کاهش 8 واحدی بر روی رقم یک هزار و 842 واحد متوقف شد.

بر اساس این گزارش، امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی گروه مپنا با 57 واحد،پتروشیمی خارک با 28 واحد و معدنی و صنعتی گل گهر با 27 واحد افزایش بیشترین تأثیرمثبت را بر برآورد شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

در مقابل، معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های گروه مدیریت سرمایه گذاری امید با 112 واحد، بانک ملت با 110 واحد و صنایع پتروشیمی خلیج فارس با 79 کاهش، بیشترین تاثیر منفی را در محاسبه این نماگر به دوش کشیدند.

به گزارش فارس، ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از 346 میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از یک میلیارد و 260 میلیون سهم  و اوراق مالی قابل معامله طی 118 هزار و 361 نوبت داد و ستد بود.

طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های فرابورس مواد اولیه دارویی البرز پالک، پخش البرز، محورسازان ایران خودرو، حق تقدم خرید تأمین سرمایه امید، داده‌گستر عصر نوین، پارس الکتریک، بانک سرمایه، شهر ایران،نوسازی و ساختمان تهران، بیمه آرمان، فرآورده غذایی و قند چهارمحال از سوی ناظر بازار سهام متوقف و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های شیر پاستوریزه پگاه اصفهان، داده‌پردازی ایران، شیر پاستوریزه پگاه خراسان، شیر پاستوریزه پگاه آذربایجان غربی، های‌وب، شیر پاستوریزه آذربایجان شرقی، بیمه سامان، قند شیروان، داروسازی سبحان انکولوژی، تولید سموم علف‌کش، بانک خاورمیانه، حق تقدم خرید سهام سرمایه‌گذاری نیرو، پتروشیمی زنجان، سرمایه‌گذاری ساختمانی اعتمادگستر بازگشایی شدند.

امروز همچنین اطلاعیه آغاز دوره معاملاتی نخستین قراردادهای آتی سبد شاخص 30 شرکت بزرگ با سررسید منتهی به اسفند ماه منتهی به 97 برای عرضه در فردا یکشنبه 25 آذر ماه منتشر شد.

دامنه نوسان این قراردادها مثبت و منفی 5 درصد تعیین شده است. در عین حال امروز  اطلاعیه آغاز دوره معاملاتی قراردادهای آتی سبد شاخص صنعت خودرو و ساخت قطعات با سررسید منتهی به اسفند 97 و قراردادهای آتی سبد شاخص صنایع محصولات شیمیایی، قراردادهای آتی سبد شاخص صنعت بانکداری، قراردادهای آتی سبد شاخص صنعت فلزات اساسی، قراردادهای آتی سبد شاخص صنعت کانه‌های فلزی و در نهایت قراردادهای آتی سبد شاخص صنایع فرآورده‌های نفتی با سررسید منتهی به اسفند ماه امسال برای عرضه در فردا یکشنبه منتشر شد.

به گزارش فارس، امروز در بازار 2 بورس تهران که به معاملات درون‌گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد کمتر از 30 میلیون سهم گروه سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی به ارزش 14.5 میلیارد تومان با معاملات درون گروهی از سوی سهامدار عمده مواجه بود. در عین حال امروز اندکی بیش از 36 میلیون از واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت کمند به ارزش بیش از 3.5 میلیارد تومان از سوی مدیر این صندوق به کدهای درون‌گروهی انتقال یافت.

در آسان‌پرداخت پرشین نیز اندکی بیش از 10 میلیون سهم به ارزش 15.5 میلیارد تومان معاملات درون‌گروهی را تجربه کرد و کمتر از 10 میلیون سهم بیسکویت گرجی به ارزش کمتر از 5 میلیارد تومان از سوی سهامدار عمده کد به کد شد.

همین وضعیت در سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران با کد به کد شدن 5.5 میلیون سهم به ارزش بیش از 2 میلیارد تومان دنبال شد.

بر اساس این گزارش امروز بازار سهام در حالی معاملاتی کم‌حجم و متعادل را در اغلب نمادهای معاملاتی به نظاره نشست که فقر نقدینگی در بازار و تمرکز بورس‌بازها بر روی تک‌سهم‌های بازار پایه و اغلب فرابورسی باعث شد تا امروز بازار سهام با چشم‌اندازی منفی به کار خود پایان دهد، در عین حال فرا رسیدن موعد تسویه معاملات اعتباری کارگزاری‌ها نیز در افزایش فروش سهام برای معامله‌گران بی‌تأثیر نبوده است.

به گزارش فارس، روند نزولی معاملات بازار سهام و نگرانی از بابت افت قیمت‌ها باعث شده تا متولیان بازار سهام به دنبال صیانت از حقوق سهامداران خرد، ابزارهای جدیدی تحت عنوان قرارداد آتی سبد سهام 30 شرکت بزرگ و قراردادهای آتی سبد سهام صنایع پربیننده بازار تعریف و از فردا راه‌اندازی کنند.

توسعه ابزارهای مالی در بازار سهام می‌تواند علاوه بر تداوم حفظ صاحبان نقدینگی در این بازار به تنوع و شادابی بازار نیز از طریق جابه‌جایی نقدینگی میان سبدهای گوناگون بینجامد. بازاری که این روزها در جستجوی نقدینگی سردرگم چشم اندازی مبهم شده که فقط یک خبر خوب می تواند دوباره آن را دگرگون کند./ فارساخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها