کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

سنای آمریکا محمد بن سلمان را مسئول قتل خاشقجی شناخت


کد خبر : ۵۵۸۷۰جمعه، ۲۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۱:۰۶۷۵۰ بازدید

مجلس سنای آمریکا به قطعنامه‌ای رای داد که بنا بر آن محمد بن سلمان مسئولیت اصلی در قتل جمال خاشقجی را به عهده دارد. در قطعنامه‌ای ...

مجلس سنای آمریکا به قطعنامه‌ای رای داد که بنا بر آن محمد بن سلمان مسئولیت اصلی در قتل جمال خاشقجی را به عهده دارد. در قطعنامه‌ای دیگری سنا خواهان پایان حمایت آمریکا از ائتلاف نظامی عربستان در جنگ یمن شده است.

مجلس سنای آمریکا روز پنجشنبه ۲۳ آذر (۱۳ دسامبر) پیش‌نویس قطعنامه توقف حمایت نظامی از ائتلاف یمن به رهبری عربستان را به تصویب رساند. ۵۶ سناتور به این قطعنامه رأی مثبت دادند. شمار مخالفان ۴۱ نفر بود.

سنا قبلا به بررسی پیش‌نویس قطعنامه‌ای برای پایان دادن به حمایت نظامی از ائتلاف عربی در حمله به یمن رای مثبت داده بود.

قطعنامه قطع حمایت از ائتلاف نظامی در جنگ یمن را برنی ساندرز ارائه داده بود. منبای این قطعنامه این است که حمایت آمریکا از جنگ یمن مانعی برای دستیابی به راه حل سیاسی بحران این کشور است.

سنا همچنین به  قطعنامه دیگری رأی مثبت داد که محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی را مسئول قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد سعودی معرفی می‌کند. این قطعنامه از سوی باب کروکر، سناتور جمهوریخواه و رئیس کمیسیون سیاست خارجی سنا ارائه شده بود. انتقاد از خریدهای تسلیحاتی عربستان از چین و روسیه هم از مواد دیگر قطعنامه است.

هر دو قطعنامه اعتراض آشکار اپوزیسیون و بخشی از حزب جمهوریخواه، حزب دونالد ترامپ، به سیاست‌های او در قبال عربستان تلقی می‌شوند.

به رغم نتیجه‌گیری‌های تحقیقات سیا در مورد نقش محوری بن سلمان در قتل خاشقچی، دونالد ترامپ در هفته‌های اخیر با طرح شک و شبهه در این نتیجه‌گیری انتقادی را متوجه  محمد بن سلمان نکرد و  از اعمال فشار بر او هم امتناع کرد. استدلال او این بود که خریدهای تسلیحاتی عربستان و اتکا آمریکا بر این کشور در مقابله با ایران مهم‌تر از آن هستند که مناسبات با ریاض دستخوش نوسان شود.

هر دو قطعنامه اکنون می‌بایست در مجلس نمایندگان نیز به رای گذاشته شود، امری که تا پایان سال جاری میلادی بعید به نظر می‌رسد. حتی اگر بعدتر هم مجلس نمایندگان با هر دو قطعنامه موافقت کند، باز هم اجرای آنها نیازمند امضای دونالد ترامپ است که چنین اتفاقی تقریباً غیرممکن است.

 با توجه به اینکه جمهوری‌خواهان همچنان تا روز سوم ژانویه اکثریت را در مجلس سنا در دست دارند، احتمال رد این قطعنامه همچنان وجود دارد.اخبار مرتبط


کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
لاماری