کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

نرم افزار حسابداری پارمیسنرم افزار حسابداری پارمیس

کدام کارت‌های سوخت‌ باطل شده است؟


کد خبر : ۵۵۸۷یکشنبه، ۸ تیر ۱۳۹۳ - ۰۸:۰۳:۴۸۶۶۹۳ بازدید

از ابتدای ماه جاری سهمیه 60 لیتر بنزین سواری‌ها واریز شد اما تعداد قابل‌توجهی از کارت‌های سوخت نیز ابطال شد.

 از ابتدای ماه جاری سهمیه 60 لیتر بنزین سواری‌ها واریز شد اما تعداد قابل‌توجهی از کارت‌های سوخت نیز ابطال شد.

در مراجعه به پمپ‌بنزین‌های پایتخت جایگاهداران اعلام می‌کنند که بسیاری از مراجعه‌کنندگان از ابطال کارت سوخت خود آن هم بدون علت خبر می‌دهند. همچنین برخی از مخاطبان «وطن امروز» در تماس با ما هم مشابه این خبر را عنوان و از علت آن هم اظهار بی‌اطلاعی کردند. علاوه بر این، براساس اعلام مسؤولان ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور با ابطال بیش از 6 میلیون کارت بنزین خودروهای شخصی، عمومی و موتوسیکلت‌ها، روزانه حدود 6 میلیون لیتر در مصرف بنزین کشور صرفه‌جویی شده است.رشد افسارگسیخته مصرف بنزین در ایران در حالی رقم می‌خورد که اخیرا دولت تدبیر و امید با واگذاری ماموریت جدیدی به ستاد سوخت، خواستار ابطال کارت هوشمند سوخت خودروهای آژانس مسافری تحت عنوان اجرای طرح «ساماندهی کارت بنزین خودروهای عمومی» شده است. البته این طرح با ابهاماتی مواجه است و برخی هموطنان از علت ابطال کارت سوخت خود بی‌اطلاع هستند و این به علت اطلاع رسانی ضعیف مسؤولان است. همزمان با جهش دوباره مصرف بنزین در کشور، معاونت اجرایی ریاست‌جمهوری ماموریت جدیدی به ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور به منظور پایش کارت‌های هوشمند سوخت خودروها و موتوسیکلت‌ها و در نهایت ابطال برخی از کارت‌های بنزین واگذار کرده است.

با اجرای این طرح کارت هوشمند بنزین موتوسیکلت‌های فرسوده، فاقد پلاک ملی یا متوقف شده در پارکینگ‌های عمومی ابطال می‌شود، ضمن آنکه ابطال کارت سوخت خودروهای فرسوده شخصی و عمومی هم کماکان ادامه دارد.علاوه بر کارت سوخت خودروها و موتوسیکلت‌های فرسوده، سهمیه ویژه بنزین خودروهای عمومی همچون آژانس تاکسی، وانت بار و خودروهای آموزش رانندگی که در خدمت ناوگان حمل و نقل عمومی نیستند به سهمیه عادی خودروهای شخصی تنزل می‌یابد. آمارهای رسمی تاکنون توسط ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور منتشر شده است، نشان می‌دهد از دی ماه سال گذشته تاکنون کارت هوشمند بنزین بیش از 6 میلیون موتوسیکلت و خودروی شخصی و عمومی ابطال شده یا سهمیه ویژه به سهمیه عادی بنزین کاهش یافته است.

مصرف سرسام‌آور

 جهش افسارگسیخته مصرف بنزین کشور در حالی ادامه دارد که تاکنون دو سناریوی دولت شامل افزایش قیمت بنزین به 1000 تومان و ابطال کارت بنزین خودروها و موتوسیکلت‌ها منجر به توقف رشد مصرف بنزین نشده است. سال گذشته به‌طور متوسط روزانه حدود 68 میلیون لیتر بنزین در ایران مصرف شد که پیش‌بینی می‌شد با اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها و افزایش قیمت هر لیتر بنزین به یکهزار تومان جهش مصرف این فرآورده استراتژیک نفتی متوقف شود. با گذشت بیش از 2 ماه از اجرای فاز دوم قانون هدفمندسازی یارانه‌ها رشد مصرف بنزین در کشور نه تنها متوقف نشد که رکوردهای تازه‌ای هم درباره جهش این محصول پرطرفدار نفتی به ثبت رسیده است.

آمارهای شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی به عنوان متولی توزیع و عرضه بنزین در کشور حاکی از آن است که در طول سه‌ماه نخست سال جاری مصرف بنزین با رشد مصرف در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته روبه‌رو شده است. بر این اساس در فروردین‌ماه سال جاری به‌طور میانگین روزانه 9/73 میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف شد که در مقایسه با مصرف فروردین ماه سال گذشته (حدود 3/68 میلیون لیتر) مصرف این فرآورده میان‌تقطیری پالایشگاه‌های نفت به جای کاهش با 2/8 درصد افزایش همراه شده است. اردیبهشت‌ماه سال جاری هم متوسط مصرف بنزین به روند رو به رشد خود ادامه داد به طوری‌که متوسط مصرف این فرآورده نفتی از 4/66  میلیون لیتر در اردیبهشت‌ماه سال گذشته با ثبت رشدی 3/5 درصدی به مرز 70 میلیون لیتر در روز رسیده است. در سومین‌ماه فصل بهار هم به طور متوسط روزانه حدود 70 میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته مصرف این فرآورده نفتی با رشدی حدود 3/4 درصدی همراه شده است. عرضه بنزین 1000 تومانی در حالی ترمز جهش مصرف بنزین در ایران را نکشیده است که مسؤولان وزارت نفت از سونامی جدید مصرف این محصول پرطرفدار نفتی در فصل تابستان و بویژه از مرداد تا شهریورماه سال جاری خبر می‌دهند. به گفته مصطفی کشکولی، مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، پیش‌بینی می‌شود با توجه به تعطیلات تابستانی، مصرف بنزین فراتر نیز برود و به روزانه بیش از 70 میلیون لیتر برسد. از سوی دیگر این افزایش مصرف بنزین در حالی به ثبت رسیده است که برای نوروز سال جاری یا آغاز فصل تابستان هیچگونه سهمیه سفری اختصاص نیافته است. همچنین میزان متوسط مصرف روزانه نفت گاز (گازوئیل) در سه‌ماه ابتدایی سال جاری به 4/93 میلیون لیتر رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل که روزانه حدود 1/98 میلیون لیتر بوده، 8/4 درصد کاهش یافته است.

افزایش ظرفیت تولید بنزین سوپر

یک مقام مسؤول در شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران از افزایش ظرفیت تولید بنزین سوپر و با اکتان بالا با اجرای یک پروژه در پالایشگاه نفت شازند خبر داد. با راه‌اندازی یک طرح جدید پالایشگاهی (طرح استحصال بنزن از بنزین در پالایشگاه نفت تبریز) ظرفیت تولید بنزین ایران به بیش از 62 میلیون لیتر در روز افزایش یافته است. همزمان با اجرای این طرح پالایشگاهی، یک پروژه جدید افزایش ظرفیت تولید بنزین سوپر در پالایشگاه نفت شازند در مدار بهره‌برداری قرار گرفت که با تکمیل این طرح ظرفیت تولید بنزین سوپر و با اکتان بالای کشور افزایش یافت.

علی شیرازی‌زاده، مدیرعامل پالایشگاه نفت شازند با اشاره به تکمیل تعمیرات اساسی چهار واحد فرآیندی در این پالایشگاه نفت، گفت: تعمیرات اساسی واحدهای تقطیر، تصفیه نفتا و اکتانایز، تصفیه هیدروژنی نفت سفید و ایزومریزاسیون در سال جاری انجام شد. این مقام مسؤول با اشاره به تولید روزانه 16 میلیون لیتر بنزین با استاندارد یورو 4 اتحادیه اروپا در پالایشگاه شازند و توزیع آن در سطح کلانشهرهای تهران، کرج و اراک، تصریح کرد: علاوه بر این با راه‌اندازی یک واحد جدید بنزین‌ساز ظرفیت تولید بنزین سوپر این واحد پالایشگاهی روزانه حدود 200 هزار لیتر افزایش یافت. به گفته مدیرعامل پالایشگاه نفت شازند، هم‌اکنون ظرفیت تولید بنزین سوپر با اکتان بالا از 1/2 به 3/2 میلیون لیتر در روز افزایش یافته است.اخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

سایت شب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
سایت شب