کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

مدیر بازداشت شده “هوآوی” چطور تحریمهای ایران را دور می‌زد؟


کد خبر : ۵۵۷۶۹سه شنبه، ۲۰ آذر ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۸:۲۸۷۷۱ بازدید

وال استریت ژورنال به نقل از منابع آگاه نوشت بانک‌های «استادندارد چارترد» و «اچ‌اس بی‌سی» احتمالا در میان موسسات مالی هستند که ...

وال استریت ژورنال به نقل از منابع آگاه نوشت بانک‌های «استادندارد چارترد» و «اچ‌اس بی‌سی» احتمالا در میان موسسات مالی هستند که از سوی هوآوی برای انتقال پرداخت‌ها به ایران از آن استفاده شده است.

منگ وانشو در روز یک دسامبر در ونکوور کانادا دستگیر شده است. وی که مدیر ارشد مالی شرکت هوآوی و دختر بنیانگذار این شرکت بزرگ چینی است زمانی که در حال تغییر پرواز خود در کانادا بود از سوی مقامات قضایی کانادا دستگیر شد.

به نوشته وال استریت ژورنال، هوآوی از یک واسط سوم (یک شرکت کوچک هنگ‌کنگی اسکای کام) برای انتقال پرداخت‌ها میان این شرکت و ایران استفاده کرده است. هر دو بانک انگلیسی هستند و برای نقض قوانین پولشویی تحت بررسی‌های دقیق قرار گرفته بدند. هر دوی این بانک‌ها تحت بررسی‌های فدرال برای نوعی تراکنش‌ها که در پرونده هوآوی، قرار دارند. اما هیچ‌کدام به تخلفی متهم نیستند. بانک استاندارد چارترد از اظهارنظر به سی ان بی سی در این رابطه خودداری کرد اما مشخص ساخت که هدف تحقیقات در پرونده هوآی نیست. اما اچ‌اس‌بی‌سی از اظهارنظر به وال استریت ژورنال خودداری کرد.

اچ اس بی سی در پاسخ به ایمیل سی ان بی سی اعلام کرده است: «وزارت دادگستری آمریکا تایید کرده است که اچ اس بی سی در این پرونده تحت تحقیقات قرار ندارد.» هوآوی از سال ۲۰۱۲ برای طیف گسترده‌ای از موضوعات تحت تحقیقات قرار دارد.

بنا بر اعلام دادگاه این پرونده در روز جمعه، مدیران هوآوی از ابتدای سال ۲۰۱۷ موضوع تحقیقات در مورد نقض تحریم‌ها را می‌دانستند و «الگوهای سفر خود را برای جلوگیری از سفر به آمریکا تغییر داده بودند.» اما وکیل منگ تنش‌های جنگ تجاری را دلیل این تغییرات مسافرتی اعلام کرده است.

شرکت هوآوی یکی از ثروتمندترین، بزرگترین و مهمترین شرکت‌های چینی است و این احتمال وجود دارد که منگ وانشو، یکی از مدیران ارشد این شرکت از سوی مقامات آمریکایی در دادگاه نیویورک مورد محاکمه قرار گیرد.اخبار مرتبط


کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها