کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

مهلت اظهارنامه مالیاتی تا پایان شهریور تمدید شد


کد خبر : ۵۵۷۶شنبه، ۷ تیر ۱۳۹۳ - ۱۲:۳۹:۱۸۱۰۹۰۳ بازدید

معاون سازمان مالیاتی از تمدید مهلت اظهارنامه مالیاتی خبر داد و گفت: درآمد دولت از مالیات حقوق بگیران در بهار امسال 1460 میلیارد تومان بوده است.

حسین وکیلی - معاون مالیات‌های مستقیم سازمان امور مالیاتی - امروز شنبه در نشستی به عملکرد سه ماهه این سازمان اشاره کرد وگفت: در سه ماهه ابتدای امسال درآمدهای مالیاتی رشد 48 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته که منجر به تحقق 72 درصد بودجه شده است.همچنین نسبت به مدت مشابه سال قبل در بودجه 69 درصد رشد پیش بینی می شد که 49 درصد پوشش داده شد.

وی به رشد درآمد مالیاتی اشاره کرد وافزود: جمع مالیات وصول شده در سه ماه گذشته 10 هزار و700 میلیارد تومان مالیات مستقیم و کالا و خدمات بوده است.

اظهارنامه مالیاتی کاغذی نداریم

وی با بیان این‌که در حال حاضر اظهارنامه مالیاتی به صورت صد درصد الکترونیکی دریافت می‌شود یادآور شد: در سال‌های گذشته در کنار اظهارنامه الکترونیکی اظهارنامه کاغذی نیز وجود داشت که به دلیل مصادف شدن تکمیل اظهارنامه با ماه رمضان حذف شد و پرداخت الکترونیکی به سیستم اضافه شد تا همزمان با تکمیل اظهارنامه مالیاتی پرداخت الکترونیکی نیز داشته باشیم.

معاون مالیات‌های مستقیم سازمان امور مالیاتی به شرایط افراد برای تکمیل اظهارنامه الکترونیکی اشاره کرد و گفت: اشخاص حقیقی باید کد ملی به عنوان رمز عبور استفاده کنند و پیش ثبت نام را انجام دهند همچنین اشخاص حقوقی باید نام کاربری و کد رهگیری و پیش ثبت نام را داشته باشند.

وکیلی با بیان این‌که کسانی که تاکنون موفق به تکمیل اظهارنامه مالیاتی نشده‌اند می توانند ثبت نام خود را انجام دهند اظهار کرد: تاکنون 421 هزار و 98 اظهارنامه الکترونیکی دریافت شده که این میزان نسبت به سال گذشته رشد 10 برابری را شاهد بوده است. یعنی نسبت به سال گذشته استقبال از اظهارنامه الکترونیکی 10 برابر شده است.

وی تاکید کرد:‌ برای پرداخت الکترونیکی لازم است پیش ثبت نام افراد تایید شده باشد واگر کسانی که میخواهند پرداخت الکترونیکی داشته باشند حتما باید ثبت نام انجام دهند. زیرا با پیش ثبت نام می توانند هم پرداخت الکترونیکی داشته و هم اظهارنامه خود را تکمیل کنند لذا از کسانی که ثبت نام نکرده‌اند درخواست می‌شود سریعا وارد سیستم شده و ثبت نام خود را انجام دهند.

پیش‌ثبت نام مالیاتی سه میلیون و 300 هزار نفر

معاون مالیات‌های مستقیم سازمان امور مالیاتی یادآور شد: در حال حاضر سه میلیون و 300 هزار پیش ثبت نام در کل کشور صورت گرفته است که از این میزان متاسفانه یک میلیون و600 هزار پیش ثبت نام مردود است.یعنی پیش ثبت نام 50 درصد از ثبت نام کنندگان ایراداتی دارد که امکاناتی برای رفع آن فراهم شده است.

وکیلی به ماده 169 قانون مکرر اشاره کرد وگفت:‌ فهرستی که هر دو سال یک بار قرار است از معاملات خرید و فروش کالا و ارائه خدمات به سازمان مالیاتی ارائه شود از سه طریق قابل انجام است که دو طریق آن از طریق اینترنت بوده و باید پیش ثبت نام بدون اشکال انجام شود ودرحالت بعدی افراد می توانند فایل را دانلود کرده و بعد از اتصال به اینترنت به سازمان مالیاتی ارسال کنند.همچنین افراد از طریق سی دی نیز می توانند اطلاعات خود را به سازمان بدهند.

وی در ادامه به آستانه ارسال فهرست ماده 169 اشاره کرد و گفت: برای سال 1391 آستانه ارسال فهرست ماده 169 ، 670 هزار تومان برای سال 1392 آستانه ارسال فهرست 880 هزار تومان و برای سال 1393 یک میلیون و 200 هزار تومان تعیین شده است و فاکتورهایی که مبالغ آن زیر این ارقام است نیازی به ارسال فهرست ندارند و سه ماه یکبار می توانند میزان معاملات خود را در این فهرست قرار داده و ارسال کنند.

معاون مالیات‌های مستقیم سازمان امور مالیاتی ادامه داد:‌ علاوه بر این در برخی موارد از کد اقتصادی دیگران استفاده شده و فاکتورهایی نوشته می‌شود که واقعی نیستند.این درحالی است که لزومی ندارد از فاکتورهای نامربوط استفاده شود، زیرا فاکتورهای مربوط به کد فروش پیگیری خواهند شد و قطعا سازمان مالیاتی می توانند تمام آن ها را تفکیک کرده و کسانی که از این فاکتور استفاده می کنند مسوولیت تضامنی با مالیات دارند.

تمدید مهلت اظهارنامه مالیاتی

وکیلی در ادامه از تمدید مهلت ارائه فهرست‌های موضوع ماده 169 مکرر خبر داد و گفت: مهلت ارائه فهرست‌های موضوع ماده 169 مکرر مربوط به سال 1391 ، 1392 و سه ماهه 1393 تا پایان شهریور ماه امسال و برای آخرین بار تمدید شد و بیش از این سازمان نمی تواند آن را تمدید کند زیرا سازمان علاقه ندارد که مودیان جریمه نشوند و دوست دارند تمام مودیان تکالیف خود را انجام دهند.

وی به برگزاری جلسه سازمان مالیاتی با اصناف اشاره کرد و گفت:‌ نتایج خوبی با اصناف حاصل شد و امسال عدالت مالیاتی را توسعه دادیم به طوری که تا مبلغ یک میلیون تومان مالیات را چهار درصد افزایش داده و بین یک تا سه میلیون 9 درصد و بالای سه میلیون تومان 14 درصد افزایش دادیم.

معاون مالیات‌های مستقیم سازمان امور مالیاتی توضیح داد:‌این اتفاق صرفا شامل صاحبان مشاغل شده و شامل مالیات اجاره نمی‌شود.

شرایط متنوع پرداخت مالیات

وکیلی یادآور شد: آنهایی که مالیات سال 1391 آنها قطعی شده می توانند 40 درصد آن را تا 31 تیر ماه پرداخت کرده و بقیه را تا دی ماه به مدت شش ماه تقسیط کنند و چک‌های تقسیط شش ماه باید تا پایان مرداد ارائه شود.

وی با بیان این‌که اشخاص حقوقی مالیات ابرازی خود را باید تا تیر ماه پرداخت کنند از صاحبان مشاغل خواست که اطلاعات هویتی خود را کامل کرده و به سازمان ارائه کنند.

معاون مالیات‌های مستقیم سازمان امور مالیاتی از افزایش سهم ممنوع الخروجی‌های مالیاتی خبر داد و گفت: طبق قانون مالیات‌های مستقیم کسانی که یک میلیون تومان بدهکار مالیاتی بودند نمی توانستند ازکشور خارج شوند ولی با توجه به قانون سال 1392 این سقف برای تولیدی‌ها تا 500 میلیون تومان و برای غیر تولیدی‌ها واشخاص حقوقی تا صد میلیون تومان وبرای اشخاص حقیقی تا 10 میلیون تومان افزایش پیدا کرد.

به گفته وکیلی، کسانی که زیر این ارقام بدهی مالیاتی دارند می‌توانند به سازمان مالیاتی مراجعه کرده و خود را از ممنوع الخروجی خارج کنند.

وی در ادامه به تکمیل اظهارنامه مالیاتی در کافی نت‌ها و دفاتر پیشخوان دولت اشاره کرد و گفت:‌ مردم باید دقت کنند تا رقمی که توسط اتحادیه‌ها اعلام شده است در کافی نت‌ها و دفاتر پیشخوان رعایت شده و جداول اظهارنامه کامل شود تا اطلاعات به صورت درست ارسال شود.

معاون مالیات‌های مستقیم سازمان امور مالیاتی در پاسخ به این سوال که چرا عده‌ای از افراد نمی توانند وارد سیستم شده و اظهارنامه خود را تکمیل کنند گفت: سال گذشته نزدیک به پنج میلیون اظهارنامه الکترونیکی دریافت شد که در حال حاضر این میزان افزایش یافته است. این درحالی است که سازمان مالیاتی در تیر ماه پهنای باند صد درصد افزایش داده است.

وکیلی در ادامه این نشست به سوالات خبرنگاران پاسخ داد و در خصوص طرح جامع مالیاتی گفت: طرح جامع مالیاتی طرحی است که خروجی‌های زیادی دارد که مهمترین خروجی آن گسترش عدالت مالیاتی و رضایتمندی مودیان است.

وی یادآور شد: در حال حاضر این طرح در استان‌های تهران، کرمانشاه و اصفهان به صورت پایلوت اجرایی شده و نرم افزار اصلی آن نصب شده است. به طوری که از سال آینده وارد فاز توسعه ملی خواهیم شد و طی یکی دو سال آینده این سیستم به طور کامل مستقر می‌شود.

معاون مالیات‌های مستقیم سازمان امور مالیاتی خاطرنشان کرد: در اصلاحیه قانون مالیات‌ها ماده 104 به طور کلی حذف شد و بر این اساس کسر مالیات تکلیفی حذف می‌شود.

وکیلی در خصوص فرار مالیاتی برخی اشخاص گفت:‌ اگر مودیان به صورت دقیق شناسایی کنیم از آن‌ها مالیات می گیریم ولی درحال حاضر برخی از مودیان قابل شناسایی نیستند. اما امیدواریم که با اصلاح قانون مالیات‌ها و طرح جامع مالیاتی این مشکل حل شود تا فرار مالیاتی در کشور در حد نرم جهانی باشد.

وی عنوان کرد:‌ طی دو سال گذشته در سیستم‌های اطلاعاتی 12 میلیون رکورد اطلاعاتی بیشتر نداریم که در حال حاضر این میزان به 250 میلیون رکورد اطلاعاتی رسیده است. بنابراین اگر مشخص شود که شخصی درآمدهای زیادتری داشته ولی ابراز نکرده است مکلف به پیگیری هستیم.

معاون مالیات‌های مستقیم سازمان امور مالیاتی در ادامه در خصوص تفاهم سازمان مالیاتی با اصناف گفت: اتحادیه‌ها وشورای اصناف به دنبال اطلاع رسانی بوده و همکاری خوبی در این خصوص با سازمان مالیاتی انجام شده است بنابراین توصیه می کنیم که اصناف اظهارنامه خود را تکمیل کرده و از فرصت تفاهم استفاده کنند.

میزان معافیت مالیاتی حقوق‌ها

وکیلی در ادامه به درآمد دولت از مالیات حقوق بگیران اشاره کرد و گفت: امسال معافیت‌های مالیاتی به یک میلیون تومان افزایش پیدا کرده است این درحالی است که تا سال گذشته در اخذ مالیات بین بخش خصوصی و دولتی تفاوت داشت که امسال این نرخ یکسان سازی شده است.

وی توضیح داد: بنابراین تا یک میلیون تومان درآمد از پرداخت مالیات معاف بوده و مالیات یک تا هشت میلیون تومان درآمد 10 درصد و مازاد بر آن 20 درصد است که این در بخش خصوصی و دولتی یکسان است.

درآمد 1460 میلیارد تومانی دولت از مالیات حقوق بگیران

معاون مالیات‌های مستقیم سازمان امور مالیاتی خاطرنشان کرد:‌ در مجموع کل مالیات های مستقیم حدود 22 درصد مالیات‌ها مالیات حقوق است که در نسبت مالیات‌های مستقیم حقوق بخش عمومی 9 درصد و بخش خصوصی 13 درصد است. همچنین نسبت به کل مالیات‌ها اعم از مستقیم کالا و خدمات حقوق بخش عمومی شش درصد و حقوق بخش خصوصی هشت درصد کل مالیات را تشکیل می دهد.

وکیلی خاطرنشان کرد: به این ترتیب در سه ماهه اول امسال مالیات حقوق 1460 میلیارد تومان است که 14 درصد کل مالیات را شامل می شود.

وی در ادامه عنوان کرد:‌ مدیرانی که در شرکت‌های تحت نظارت خود بدهی مالیاتی دارند امکان مدیر شدن در جای دیگری نخواهند داشت لذا مدیرانی که باعث ایجاد بدهی مالیاتی در شرکت‌ها می‌شوند نمی توانند صورت جلسه‌ای برای مدیریت داشته باشند.

معاون مالیات‌های مستقیم سازمان امور مالیاتی در ادامه به معافیت مالیاتی شرکت‌های انتشاراتی اشاره کرد و گفت:‌ طبق ماده 139 قانون مالیات‌ها فعالیت‌های انتشاراتی ، فرهنگی و هنری معاف از مالیات بوده و هیچ گونه مالیاتی از این صنف مطالبه نکرده ونخواهیم کرد.

وکیلی با بیان این‌که بعضی رسانه‌ها اخذ مالیات از کتابفروشی رشد اهواز را مطرح می کنند توضیح داد:‌واقعیت این انتشارات این است که علاوه بر فعالیت انتشاراتی فعالیت‌های دیگری انجام می دهد که فعالیت آن مشمول مالیات شده است. لذا کتابفروشی که صرفا انتشارات نیست و از وزارت ارشاد مجوز نگرفته مالیات آن اخذ می‌شود.

وی ادامه داد: سازمان مالیاتی هر معافیتی که به موجب قانون تعریف شده با روی باز اعطا می کند ولی به لحاظ قانونی باید روشن و شفاف باشد. که قانون نیز دراین زمینه صراحتا گفته است که فعالیت انتشاراتی و فرهنگی معاف از مالیات است.اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها