کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

رویگردانی مشتریان از اوراق وام مسکن


کد خبر : ۵۵۵۱۵چهارشنبه، ۱۴ آذر ۱۳۹۷ - ۰۵:۴۸:۱۳۲۸۷۵ بازدید

قیمت اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی با سقوطی آزاد به 28 هزار تومان و اوراق تسهیلات مسکن بانک عامل مسکن که در تابستان کانال ...

شهروند| قیمت اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی با سقوطی آزاد به 28 هزار تومان و اوراق تسهیلات مسکن بانک عامل مسکن که در تابستان کانال قیمتی ٧٠ هزار تومان را تجربه می‌کرد با اندکی کاهش  به کانال ۵۰ تومان رسید.  آن‌گونه که مسئولان بانکی می‌گویند اگر تغییر در سیاست‌های پولی و مالی بانک مسکن ایجاد نشود، قیمت اوراق بازهم نزولی خواهد شد.  رئیس یکی از شعب بانک مسکن  که معتقد است در صورت ادامه این روند ممکن است قیمت اوراق به ٤٠‌هزار تومان هم برسد، به «شهروند» گفت: در تقاضای خرید اوراق در پاییز امسال نسبت به مدت مشابه پارسال ٣٠ الی ٣٥‌درصد کمتر شده و طبیعی است که وقتی تقاضایی نباشد، قیمت‌ها هم نزولی  می‌شود.

او با اشاره به این‌که از ٦ ماهه دوم‌ سال ٩٦ روند صعودی قیمت‌ها به‌حدی شدت گرفت که سهم این وام از قیمت مسکن تا حد بسیار زیادی کاهش  یافته است، ادامه داد: «درحال حاضر وام ٨٠‌میلیون تومانی جوابگوی خرید ملک در تهران نیست و بانک مسکن برای افزایش قدرت خرید مردم باید میزان تسهیلات خرید را بیشتر کند. تنها در این حالت است که قیمت اوراق دوباره گران می‌شود.»

نگاهی به آمارها نشان می‌دهد که قیمت مسکن در یک‌سال منتهی به آبان ماه امسال ٩١,٥‌درصد رشد کرده است. این رشد در برخی مناطق به بیش از ١٠٠‌درصد هم رسیده است. آن‌گونه که این مسئول بانکی می‌گوید: «تنها در‌ سال ٩٢ -٩١ بود که اوراق مسکن چنین کاهشی را تجربه کرده و قیمت آن به حدود ٣٥‌هزار تومان هم  رسید.»

در بازار اوراق چه خبر است؟

قیمت اوراق تسهیلات مسکن درحالی‌که در هفته‌های گذشته در قیمت ۵۷ تا ۶۰‌هزار تومان ثابت مانده بود، طی روزهای گذشته با کاهش چشمگیری مواجه شده است. علت این کاهش را می‌توان در افزایش میانگین قیمت مسکن در آبان ماه (بر اساس اعلام دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی) جست‌وجو کرد؛ براساس گزارش تازه وزارت راه و شهرسازی، میانگین قیمت هر مترمربع آپارتمان مسکونی در شهر تهران در آبان ماه امسال به حدود ۹.۲‌میلیون تومان رسیده است که از کاهش بیش از پیش قدرت خرید مسکن خانوارها حکایت دارد؛ بر این اساس، اوراق و وام‌های مسکن، بیش از گذشته اثرگذاری خود را در افزایش قدرت خرید خانوارها از دست داده‌اند و به همین دلیل تقاضا برای خرید این اوراق کاهش یافته است که این کاهش تقاضا، منجر به افت شدید قیمت شده است.

قیمت هر برگه تسهیلات مسکن (متعلق به بانک عامل حوزه مسکن) صادره در بهمن ۹۵ با نماد تسه ۹۵۱۱ یکشنبه در فرابورس با قیمت ۴۸‌هزار و ۵۵۰ تومان به فروش رسید که البته در معاملات روز گذشته با کمی افزایش با قیمت بیش از ۴۹‌هزار تومان معامله شد. قیمت برگه‌های تسهیلات مسکن صادره در شهریور ۹۶ (۹۶۰۶) نیز در معاملات یکشنبه به قیمت ۴۸‌هزار و ۵۰۰ تومان معامله شد که روز گذشته با حدود ۴ درصدافزایش، به رقم ۵۰‌هزار تومان برگشت. همچنین هر برگه تسهیلات مسکن صادره در اسفند ۹۵ نیز ۴۹‌هزار و ۲۰۰ تومان به فروش رسید.

از دیگر اوراق تسهیلات مسکن که یکشنبه در فرابورس معامله شد، برگه‌های صادره در فروردین ۹۶ (۹۶۰۱) با قیمت ۵۰‌هزار و ۳۰۰ تومان بود. این کاهش قیمت در نمادهای صادره در نیمه دوم امسال نیز مشهود بود که به‌عنوان نمونه اوراق تسهیلات مسکن صادره در مهر امسال (۹۷۰۷) روز گذشته با قیمت ۵۲‌هزار و ۲۵۰ تومان به فروش رسید و روز گذشته به ۵۵‌هزار تومان برگشت.

از دیگر اتفاقات یکشنبه بازار سرمایه در بخش اوراق تسهیلات مسکن، فروش ۱۰ نماد با قیمت ۴۹‌هزار تومان بود که به انواع برگه‌های صادره در بازه زمانی ابتدای ۹۶ تا نیمه دوم ۹۷ اختصاص داشت، ولی این اوراق روز گذشته با کمی افزایش روبه‌‌‌رو شده و اکثرا به بالای ۵۰‌هزار تومان بازگشته‌اند.
رسیدن قیمت برگه‌های اوراق تسهیلات مسکن به زیر ۵۰‌هزار تومان در ۸ ماه گذشته بی‌سابقه بوده است.

ارزان‌ترین برگ اوراق چقدر بود؟

ارزان‌ترین برگه تسهیلات مسکن که یکشنبه خرید و فروش شد، اوراق منتشره در آذرماه ۹۵ (۹۵۰۹) به قیمت ۳۹‌هزار تومان بود و روز گذشته این نماد باز هم با کاهش مواجه شد و به ۳۷‌هزار و ۷۰۰ تومان رسید.  علت این اتفاق، منقضی شدن تاریخ این برگه‌هاست؛ براساس آیین‌نامه سازمان بورس و اوراق بهادار، هر برگه تسهیلات مسکن از زمان انتشار تنها دو‌سال فرصت دارد و کسانی که این برگه‌ها را در دست دارند، حداکثر ظرف یک ماه پس از تاریخ انقضای آن می‌توانند اقدام به دریافت تسهیلات مسکن کنند، در غیر این صورت برگه‌های مزبور باطل شده و به هیچ وجه کارآیی ندارد.

اوراق تسهیلات مسکن صادره از سوی بانک ملی در مرداد ۹۷ با نماد تملی ۷۰۵ هم روز گذشته در کمترین قیمت خود از زمان ورود این اوراق تسهیلات مسکن به بازار سرمایه تاکنون و با نرخ ۲۸‌هزار و ۳۹۰ تومان خرید و فروش شد.

معاملات اوراق تسهیلات مسکن در فرآیندهای یکشنبه بازار سرمایه از نظر حجمی نیز با کاهش شدید تقاضا روبه‌رو شده، به گونه‌ای که تعداد اوراق معامله‌شده برای برگه‌های صادره در اردیبهشت‌ سال گذشته (۹۶۰۲) یک برگه، تسه ۹۶۰۵، ۷ برگه، ۹۶۰۴ در ۲۷ برگه،  و ... بود که از کاهش شدید تمایل خریداران مسکن با  استفاده از تسهیلات مسکن به دلیل پوشش‌دهی بسیار کم این وام نسبت به ارزش ملک خبر می‌دهد.

keulbnteoysvn8oespv8.jpgاخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها