کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

ظریف: آمریکا برای ایجاد بی ثباتی دائمی سلاح‌های پیشرفته در اختیار القاعده و داعش قرار می‌دهد


کد خبر : ۵۵۴۵۴دوشنبه، ۱۲ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۴:۵۸۳۴۱ بازدید

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه روز یکشبه یازدهم آذر (۲ دسامبر) در توئیتی ایالات متحده را به تجهیز تسلیحاتی گروه‌های افراطی نظیر داعش و القاعده متهم کرد.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه روز یکشبه یازدهم آذر (۲ دسامبر) در توئیتی ایالات متحده را به تجهیز تسلیحاتی گروه‌های افراطی نظیر داعش و القاعده متهم کرد.

وزیر امور خارجه ضمن به اشتراک گذاشتن گزارش اختصاصی روزنامه بریتانیایی گاردین درباره یمن و نقش عربستان سعودی در انتقال سلاح‌های ایالات متحده به گروه‌های شبه نظامی مرتبط با القاعده، در حساب توئیتری خود نوشت: «ظاهرا همدستی با سعودی و امارات متحده عربی در جنایات جنگی از طریق ارسال سلاح، پشتیبانی لجستیکی و اطلاعاتی (برای آمریکا) کافی نیست. این کشور علاوه بر این سلاح‌های پیشرفته را به صورت روزافزون در اختیار افراط گرایانی مانند داعش و القاعده قرار می‌دهد. اول در سوریه و حالا در یمن. هدف: ایجاد بی ثباتی دائمی برای سرپوش گذاشتن بر سیاست‌های شنیع خود.»

روزنامه گاردین روز ۲۸ نوامبر در مقاله‌ای با استناد به گزارش محمد ابوالغیط، خبرنگار سازمان رسانه‌ای «خبرنگاران عرب برای روزنامه‌نگاری تحقیقاتی» (Arab Reporters for Investigative Journalism) مستقر در عمان، نوشت: «این گزارش ادعا می‌کند که نه تنها این سلاح‌ها علنا به گروه‌های شبه نظامی وفادار به ائتلاف به رهبری عربستان سعودی تحویل داده می‌شود، بلکه برای دامن زدن به خصومت‌های قومی در اختیار گروه‌های مختلف قرار می‌گیرد.»

گاردین می‌نویسد که مستندات ارائه شده در گزارش این خبرنگار، عربستان و دولت‌های تامین‌کننده سلاح برای این کشور را به نقض قانون «کاربر نهایی» در سند‌های فروش تسلیحات متهم می‌کند.

ابوالغیط و تیم وی شواهدی جمع‌آوری کرده‌اند که نشان می‌دهد، مفاد سندهای امضا شده توسط عربستان و امارات متحده عربی نقض شده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۶ یک سال پس از آغاز درگیری‌ها در یمن، به ائتلاف به رهبری عربستان نسبت به «بی مسئولیتی» در قبال انتقال سلاح‌ها ابراز نگرانی کرده وهشدار داده بود که این تسلیحات ممکن است به بازار سیاه منتقل شوند.اخبار مرتبط


کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها