کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

نرم افزار حسابداری پارمیسنرم افزار حسابداری پارمیس

سقوط آزاد قیمت اوراق مسکن ملی به 28 هزار تومان


کد خبر : ۵۵۴۴۲دوشنبه، ۱۲ آذر ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۹:۴۶۸۵۰۱ بازدید

قیمت اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی با سقوطی آزاد به 28 هزار تومان و اوراق تسهیلات مسکن بانک عامل مسکن با اندکی کاهش به حدود 50 هزار تومان رسید.

قیمت اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی با سقوطی آزاد به 28 هزار تومان و اوراق تسهیلات مسکن بانک عامل مسکن با اندکی کاهش به حدود 50 هزار تومان رسید.

به گزارش ایران‌جیب از مهر، قیمت اوراق تسهیلات مسکن در حالی که در هفته های گذشته در قیمت ۵۷ تا ۶۰ هزار تومان ثابت مانده بود، طی روزهای گذشته با کاهش چشمگیری مواجه شده است. علت این کاهش را می توان در افزایش میانگین قیمت مسکن در آبان ماه (بر اساس اعلام دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی) جستجو کرد؛ براساس گزارش تازه وزارت راه و شهرسازی، میانگین قیمت هر مترمربع آپارتمان مسکونی در شهر تهران در آبان ماه امسال به حدود ۹.۲ میلیون تومان رسیده است که از کاهش بیش از پیش قدرت خرید مسکن خانوارها حکایت دارد؛ براین اساس، اوراق و وام های مسکن، بیش از گذشته اثرگذاری خود را در افزایش قدرت خرید خانوارها از دست داده اند و به همین دلیل تقاضا برای خرید این اوراق کاهش یافته است که این کاهش تقاضا، منجر به افت شدید قیمت شده است. 

قیمت هر برگه تسهیلات مسکن (متعلق به بانک عامل حوزه مسکن) صادره در بهمن ۹۵ با نماد تسه ۹۵۱۱ دیروز در فرابورس با قیمت ۴۸ هزار و ۵۵۰ تومان به فروش رسید که البته در معاملات امروز با کمی افزایش با قیمت بیش از ۴۹ هزار تومان معامله شد. قیمت برگه های تسهیلات مسکن صادره در شهریور ۹۶ (۹۶۰۶) نیز در معاملات دیروز به قیمت ۴۸ هزار و ۵۰۰ تومان معامله شد که امروز با حدود ۴ درصدافزایش، به رقم ۵۰ هزار تومان برگشت. همچنین هر برگه تسهیلات مسکن صادره در اسفند ۹۵ نیز ۴۹ هزار و ۲۰۰ تومان به فروش رسید.

از دیگر اوراق تسهیلات مسکن که امروز در فرابورس معامله شد، برگه های صادره در فروردین ۹۶ (۹۶۰۱) با قیمت ۵۰ هزار و ۳۰۰ تومان بود. این کاهش قیمت در نمادهای صادره در نیمه دوم امسال نیز مشهود بود که به عنوان نمونه اوراق تسهیلات مسکن صادره در مهر امسال (۹۷۰۷) روز گذشته با قیمت ۵۲ هزار و ۲۵۰ تومان به فروش رسید و امروز به ۵۵ هزار تومان برگشت.

از دیگر اتفاقات دیروز بازار سرمایه در بخش اوراق تسهیلات مسکن، فروش ۱۰ نماد با قیمت ۴۹ هزار تومان بود که به انواع برگه های صادره در بازه زمانی ابتدای ۹۶ تا نیمه دوم ۹۷ اختصاص داشت ولی این اوراق امروز با کمی افزایش روبه رو شده و اکثرا به بالای ۵۰ هزار تومان بازگشته اند.

رسیدن قیمت برگه های اوراق تسهیلات مسکن به زیر ۵۰ هزار تومان در ۸ ماه گذشته بی سابقه بوده است.

ارزانترین برگه تسهیلات مسکن که دیروز خرید و فروش شد، اوراق منتشره در آذرماه ۹۵ (۹۵۰۹) به قیمت ۳۹ هزار تومان بود و امروز این نماد باز هم با کاهش مواجه شد و به ۳۷ هزار و ۷۰۰ تومان رسید.  علت این اتفاق، منقضی شدن تاریخ این برگه هاست؛ بر اساس آیین نامه سازمان بورس و اوراق بهادار، هر برگه تسهیلات مسکن از زمان انتشار تنها ۲ سال فرصت دارد و کسانی که این برگه ها را در دست دارند، حداکثر ظرف یک ماه پس از تاریخ انقضای آن می توانند اقدام به دریافت تسهیلات مسکن کنند در غیر این صورت برگه های مزبور باطل شده و به هیچ وجه کارآیی ندارد.

اوراق تسهیلات مسکن صادره از سوی بانک ملی در مرداد ۹۷ با نماد تملی ۷۰۵ هم امروز در کمترین قیمت خود از زمان ورود این اوراق تسهیلات مسکن به بازار سرمایه تا کنون و با نرخ ۲۸ هزار و ۳۹۰ تومان خرید و فروش شد.

معاملات اوراق تسهیلات مسکن در فرآیندهای امروز بازار سرمایه از نظر حجمی نیز با کاهش شدید تقاضا روبه رو شده به گونه ای که تعداد اوراق معامله شده برای برگه های صادره در اردیبهشت سال گذشته (۹۶۰۲) ۱ برگه، تسه ۹۶۰۵، ۷ برگه، ۹۶۰۴ در ۲۷ برگه،  و ... بود که از کاهش شدید تمایل خریداران مسکن به استفاده از تسهیلات مسکن به دلیل پوشش دهی بسیار کم این وام نسبت به ارزش ملک خبر می دهد.اخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

سایت شب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
سایت شب