کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

این روزها یک جهیزیه کامل چه‌قدر آب می‌خورد؟


کد خبر : ۵۵۲۸۱چهارشنبه، ۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۷:۵۰۱۷۹۸۳ بازدید

بستگی به میزان قناعت عروس و داماد و بودجه آن‌ها، می‌توان چند قلم اصلی جهیزیه شامل تلویزیون، یخچال و فریزر، ماشین لباسشویی، اجاق‌گاز و ...
این روزها یک جهیزیه کامل چه‌قدر آب می‌خورد؟این روزها یک جهیزیه کامل چه‌قدر آب می‌خورد؟

بستگی به میزان قناعت عروس و داماد و بودجه آن‌ها، می‌توان چند قلم اصلی جهیزیه شامل تلویزیون، یخچال و فریزر، ماشین لباسشویی، اجاق‌گاز و جاروبرقی را با قیمت‌هایی بین 9 تا 53 میلیون تومان تهیه کرد.

بنا بر سنتی که از گذشته وجود داشته با فرا رسیدن ماه ربیع‌الاول، تعداد ازدواج‌ها نیز بیش‌تر می‌شود و بسیاری از زوج‌ها به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی می‌کنند که مراسم ازدواج آن‌ها در این ماه انجام شود. تأمین جهیزیه و اسباب زندگی نیز یکی از مواردی است که زوج‌ها باید برای آن برنامه‌ریزی کنند. خبری از این روزهای بازار لوازم خانگی دارید؟

برای برآورد هزینه تقریبی جهیزیه، سه دسته کالا را با قیمت‌هایی متفاوت در نظر گرفتیم. دسته‌ای که از قیمت نسبتاً ارزانی برخوردارند، عمدتاً تولید داخل بوده و حداقل‌های لازم را دارند. دسته‌ای که شامل کالاهایی با قیمت متوسط بازار است و در بین آن کالاهای تولید داخل و همچنین کالاهای خارجی یافت می‌شود و نسبت به دسته اول از کارایی و قابلیت‌های بیشتری برخوردارند. دسته آخر نیز کالاهایی که قیمت بالایی نسبت به کالاهای هم‌رده خود داشته، تقریباً همگی خارجی بوده و البته قابلیت‌های مختلفی را نیز در برمی‌گیرند.

از تلویزیون آغاز می‌کنیم؛ یک LED 32 اینچ با قیمت 2 میلیون و 200 هزار تومان، یک LED هوشمند 43 اینچ با قیمت چهار میلیون و 400 هزار تومان و یک LED هوشمند 55 اینچ با امکانات مختلف و قیمت 9 میلیون و 500 هزار تومان کالاهای منتخب ما بودند. هر چند می‌توان تلویزیون‌هایی با ابعاد بزرگ‌تر و امکانات بیش‌تر نیز پیدا کرد که البته قیمت گران‌تری هم دارند.

یخچال و فریزری ایرانی که ابعادش اندکی کوچک‌تر از حد معمول است، یک میلیون و700 هزار تومان قیمت دارد، خرید یک یخچال و فریزر دوقلوی ایرانی نیز 6 میلیون و 500 هزار تومان هزینه دارد. این در حالی است که یخچال‌فریزهای سایدبای‌ساید خارجی قیمت‌های بیش‌تری دارند و برای مثال نمونه مورد نظر ما قیمتی معادل 22 میلیون و 900 هزار تومان دارد. البته می‌توان یخچال‌های ساید‌بای‌‌ساید را با قیمت‌هایی کم‌تر نیز پیدا کرد، همچنان که نمونه‌های بسیار گران‌تری نیز در بازار موجود است.

ماشین لباس‌شویی‌های موجود در بازار نیز نمونه‌های مختلف ایرانی و خارجی را شامل می‌شود. یک ماشین لباس‌شویی ایرانی 6 کیلوگرمی سه میلیون و 875 هزار تومان قیمت دارد. یک ماشین لباس‌شویی خارجی هشت کیلوگرمی از قیمتی معادل هفت میلیون و 650 هزار تومان برخوردار است و یک نمونه خارجی دیگر با همین ظرفیت و قابلیت‌های بیش‌تر 13 میلیون و 650 هزار تومان برای عروس و داماد آب می‌خورد.

اجاق گاز یکی از اقلام نسبتاً ارزان جهیزیه است که از نوع رومیزی سه‌شعله با قیمت 590 هزار تومان تا نمونه ایرانی فردار با قیمت یک میلیون و950 هزار تومان و نمونه خارجی با دو فر و قیمت چهار میلیون و 650 هزار تومان را شامل می‌شود.

جاروبرقی‌های خارجی نیز شامل مواردی از نوع سطلی با قیمت 850 هزار تومان و نمونه‌های جدیدتر با قیمت یک میلیون و 55 هزار تومان و 2 میلیون و 890 هزار تومان است.

اگر عروس و داماد بخواهند یک تخته فرش ماشینی 12 متری در خانه خود داشته باشند، باید بین سه میلیون و 830 هزار تومان تا چهار میلیون و 680 هزار تومان برای آن هزینه کنند. هر چند می‌توان انواع دیگر فرش را با قیمتی نازل‌تر و همچنین مواردی گران‌تر را در بین انواع دست‌بافت آن جست‌وجو کرد.

یک دست مبل هفت نفره ایرانی، پنج میلیون و 755 هزار تومان قیمت دارد و نمونه‌های خارجی قیمت‌هایی حدود 10 میلیون تومان را شامل می‌شود. البته می‌توان مبل‌های ایرانی که اندکی ارزان‌تر باشد و مبل‌هایی با قیمت‌های بسیار بیشتر را نیز در بازار یافت.

سرویس ظروف چینی 102 پارچه ایرانی یک میلیون و 140 هزار تومان و 121 پارچه ایرانی نیز سه میلیون و 700هزار تومان قیمت دارد. همچنین سرویس قابلمه و تابه از 255 هزار تومان تا یک میلیون و 660 هزار تومان در بازار پیدا می‌شود.

اگر تنها تلویزیون، یخچال و فریزر، ماشین لباسشویی، اجاق‌گاز و جاروبرقی را در نظر بگیریم؛ در صورتی که بخواهیم تمام اقلام را با رویکرد اقتصادی و صرف ‌هزینه اندک خریداری کنیم به عدد 9 میلیون و 215 هزار تومان می‌رسیم. برای خرید همین اقلام از نوع متوسط باید 21 میلیون و 555 هزار تومان هزینه کنیم. خرید نمونه گران‌تر همین اقلام با رویکرد دست‌ و دل بازانه نیز 53 میلیون و 590 هزار تومان هزینه دارد.

مشخص است که این هزینه، تمام جهیزیه مورد نیاز عروس و داماد را برای اینکه بتوانند در خانه مستقل خود زندگی کنند در بر نمی‌گیرد و موارد بسیاری در این محاسبه منظور نشده است. همچنین تمام قیمت‌های یادشده با تقریب کم‌تر از پنج‌هزار تومان گرد شده‌اند.

برآوردهای مسعود موسوی، کارشناس لوازم خانگی قدری متفاوت است؛ وی می‌گوید: یخچال سایدبای‌ساید خارجی تا 60 میلیون تومان نیز در بازار موجود است و یخچال و ‌فریزر معمولی خارجی در حدود هشت میلیون تومان نیز در بازار پیدا می‌شود. اکنون برای یک جهیزیه با قیمت متوسط که شامل ماشین لباس‌شویی، یخچال سایدبای‌ساید، ماشین ظرفشویی، جارو برقی و تلویزیون است، به‌طور متوسط باید 50 میلیون تومان هزینه کرد. البته اگر قیمت‌های کم‌تری مد نظر باشد، می‌توان از نمونه‌های ایرانی استفاده کرد و برای همان اقلام یاد شده حدود 25 میلیون تومان هزینه کرد.

موسوی درباره وضعیت بازار لوازم خانگی می‌گوید: اکنون خرید و فروش کم‌ شده و بازار کساد است. می‌توان گفت که وضعیت در چند ماه گذشته بدتر شده است. بازار لوزام خانگی نسبت به تابستان نیز دچار رکود بیشتری شده است. قیمت‌ها در این بازار همچنان نوسان دارد، اما نوسان نسبت به ماه‌های قبل که نوسانات نرخ ارز بیش‌تر بود، قدری کاهش یافته است. (ایرنا)اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

میزیتو

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
میزیتو