کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

ریزش قیمت‌ها در بازار سکه و ارز ادامه دارد


کد خبر : ۵۴۶۹۸چهارشنبه، ۲۳ آبان ۱۳۹۷ - ۰۰:۰۴:۴۹۱۲۷۹۹ بازدید

گروهی از فعالان باور دارند، کاهش فعلی دلار مقطعی خواهد بود و در روزهای آتی قیمت به جاده افزایشی بازخواهد گشت. این عده بیشتر بر اثرات تحریم‌ها ...
ریزش قیمت‌ها در بازار سکه و ارز ادامه داردریزش قیمت‌ها در بازار سکه و ارز ادامه دارد

دنیای‌اقتصاد نوشت: روز گذشته، دلار از مرز ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان پایین رفت و سکه تمام بهار آزادی سومین افت ۶ رقمی در هفته اخیر را به ثبت رساند. روز سه‌شنبه، سکه ۱۶۰ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به قیمت ۴ میلیون و ۱۹۰ هزار تومان رسید. به گفته فعالان، ادامه کاهش بهای دلار، نزول بهای اونس طلا در بازارهای جهانی و ورود بخشی از سکه‌های پیش‌فروش به بازار از جمله متغیرهایی بودند که در سقوط فلز گرانبهای داخلی اثر داشتند. دلار نیز در هفته اخیر تحت‌تاثیر افزایش عرضه و کاهش تقاضای احتیاطی روزهای نزولی را پشت‌سر گذاشته است.

در چهارمین روز هفته، سکه یک بار دیگر کاهشی ۶ رقمی را طی یک روز تجربه کرد. حادثه‌ای که ۳ بار در هفته جاری رخ داده است. روز گذشته سکه ۱۶۰ هزار تومان کاهش قیمت را به ثبت رساند و به ۴ میلیون و ۱۹۰ هزار تومان رسید. سکه در روزهای شنبه و یکشنبه نیز ۱۰۰ و ۱۶۰ هزار تومان کاهش قیمت را ثبت کرده بود. روز دوشنبه این فلز گرانبها تنها ۲۰ هزار تومان افت کرد ولی روز سه‌شنبه بار دیگر کاهش قیمت سکه شتاب گرفت. به گفته فعالان، روز دوشنبه سکه‌بازان تصور می‌کردند که دلار به کف قیمتی رسیده است، در نتیجه کمی در برابر افت زیاد قیمت مقاومت کردند، اما با ادامه افت دلار در روز گذشته سکه‌بازان نیز از بازار عقب نشستند. در این میان، برخی معامله‌گران باور داشتند نزول بهای اونس در بازارهای جهانی نیز در شدت گرفتن کاهش بهای سکه موثر بوده است. ساعت ۳ بعدازظهر دیروز بهای اونس در بازارهای جهانی زیر مرز هزار و ۲۰۰ دلار قرار گرفته بود. همچنین ادامه تحویل سکه‌های پیش‌فروش یکی دیگر از عواملی است که از نظر فعالان در نزول قیمت سکه اثرگذار شده است. برخی از معامله‌گران باور داشتند، ارزش بازاری سکه هفته گذشته کمی از ارزش ذاتی فاصله گرفت و همین موضوع موجب شده بود که پس از فعال شدن سیگنال‌های کاهشی، قیمت این فلز گرانبها افتی بیش از انتظار معامله‌گران را در هفته جاری تجربه کند. در شرایط فعلی آنچه بیشتر در میان معامله‌گران پیرامون آن بحث می‌شود، مربوط به کف قیمت سکه است. گروهی باور دارند، سکه ممکن است حتی به زیر مرز ۴ میلیونی سقوط کند، حال آنکه بخش دیگری از توقف روند کاهشی در مرز یاد شده سخن می‌گویند. البته هر دو گروه اعتقاد دارند، جهت آینده قیمت سکه از علامت بازار ارز تعیین خواهد شد.

در روز سقوط سکه، دلار نیز به مرز ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان رسید و ساعت ۴ بعدازظهر با قیمت ۱۳ هزار و۴۵۰ تومان معامله شد. این قیمت ۳۰۰ تومان کمتر از روز دوشنبه بود. به گفته فعالان، عرضه ارز در بازار یکی از مهم‌ترین عواملی است که موجب شده قیمت در مسیر کاهشی قرار بگیرد. روز گذشته ارزش دلار در منطقه سلیمانیه عراق و هرات افغانستان نیز کاهشی شده بود.

 گروهی از فعالان باور دارند، کاهش فعلی دلار مقطعی خواهد بود و در روزهای آتی قیمت به جاده افزایشی بازخواهد گشت. این عده بیشتر بر اثرات تحریم‌ها بر درآمدهای ارزی تاکید می‌کنند و ازسوی دیگر باور دارند، سیگنالی از گشایش‌های سیاسی به بازار مخابره نشده است که جهت انتظارات را به صورت بنیادی تحت تاثیر قرار دهد. به باور این دسته، بازارساز قصد دارد با کاهشی کردن قیمت‌ها و نوسان محدود از یکسو افراد عادی را از بازار دور نگه دارد و از سوی دیگر، آنها را تشویق کند که ارزهای دپو شده خود را در بازار عرضه کنند. در این میان، گروه دیگری باور دارند، قیمت دلار در ماه‌های گذشته اثر تحریم‌ها را پیش‌خور کرده است و مردم عادی و سرمایه‌گذارانی که به بازار ارز توجه می‌کنند، ریال چندانی ندارند که اقدام به خرید دلار کنند. آنها در ماه‌های قبل از نظر این دسته دلار خود را تهیه کرده‌اند. اگر تئوری این دسته درست باشد، دلار در ماه‌های آتی کشش برگشت به سقف‌های پیشین را نخواهد داشت. بسیاری از معامله‌گران باور دارند شرایط بازار ارز و پیش‌بینی آینده قیمت‌های آن بسیار پیچیده شده است. همین پیچیدگی موجب می‌شود که سطح احتیاط در بازار بیش از گذشته بالا برود.



اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

سرزمین خودرو

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

لاماری