کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

رابطه بانک مرکزی ایران با شبکه مالی سوئیفت قطع شد


کد خبر : ۵۴۶۶۵سه شنبه، ۲۲ آبان ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۹:۱۲۲۱۶ بازدید

یکی از مقامات ارشد اطلاعات مالی آمریکا به خبرنگاران گفته است که آمریکا نگران تلاش‌های اروپا در زمینه یافتن راهکاری برای داد و ستد مالی ...

یکی از مقامات ارشد اطلاعات مالی آمریکا به خبرنگاران گفته است که آمریکا نگران تلاش‌های اروپا در زمینه یافتن راهکاری برای داد و ستد مالی با ایران نیست. اکنون خبر می‌رسد که رابطه بانک مرکزی با سوئیفت قطع شده است.

سیگال مندلکر، مامور ارشد برای اطلاعات مالی در وزارت خزانه‌داری آمریکا، رسما اعلام کرده است که بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از شبکه مالی بین‌المللی سوئیفت حذف شده است.

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه ۲۱ آبان (۱۲ نوامبر) در گزارشی که از لندن ارسال کرده بود به سخنان سیگال مندلکر درباره قطع ارتباطات مالی ایران با شبکه سوئیفت اشاره کرده است.

مندلکر گفته است که راهکار پیش‌بینی شده از سوی اتحادیه اروپا برای حفظ امکان داد و ستد با ایران موجب نگرانی دولت آمریکا نمی‌شود.

این مقام  ارشد وزارت خزانه‌داری آمریکا گفته است که با توجه به خروج اکثر شرکت‌های اروپایی فعال در ایران و قطع همکاری‌های اقتصادی این شرکت‌ها با این کشور، راهکار پیش‌بینی شده از سوی اتحادیه اروپا مشکلی را حل نخواهد کرد.

به گفته مندلکر، دولت آمریکا در شرایط کنونی بر آن است تا با بهره گرفتن از امکانات دیگر فشار بیشتری بر حکومت ایران وارد کند.

سگال مندلکر در پاسخ به این پرسش خبرنگاران که پرسیده بودند گام بعدی آمریکا در برابر ایران چیست، گفت: «درباره ایران، شما شاهد اقدامات بس بیشتری از جانب ما خواهید بود.»


قطع رابطه با سوئیفت

خبر قطع ارتباط بانک مرکزی ایران با شبکه بین‌المللی سوئیفت در ادامه اخباری منتشر می‌شود که پیش از این از سوی مقامات خزانه‌داری آمریکا اعلام شده بود.

روز پنجشنبه ۱۹ آبان استیون منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا، خبر قطع قریب الوقوع ارائه خدمات بانکی از سوی سوئیفت به بانک مرکزی ایران و دیگر سامانه‌های مالی این کشور را اعلام کرده بود.

منوچین این خبر را در یک پست توییتری اعلام کرده بود. سخنان امروز سگال مندلکر، در عمل خبر اجرایی شدن این سیاست است.

لازم به یادآوری است که در جریان دور پیشین تحریم‌های ایران، در فاصله زمانی ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ نیز، شماری از بانک‌های ایرانی و از جمله بانک مرکزی جمهوری اسلامی از شبکه سوئیفت حذف شده بودند.اخبار مرتبط


کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها