کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

محکومیت 2 نفر از متهمان فساد اقتصادی به اعدام + اسامی


کد خبر : ۵۴۶۲۸یکشنبه، ۲۰ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۵:۳۹۳۲۸۷ بازدید

سخنگوی قوه قضاییه از محکومیت به اعدام دو نفر از متهمان فساد اقتصادی خبر داد و جزئیات برخی آرای صادر شده را تشریح کرد.
محکومیت 2 نفر از متهمان فساد اقتصادی به اعدام + اسامیمحکومیت 2 نفر از متهمان فساد اقتصادی به اعدام + اسامی

غلامحسین محسنی اژه‌ای در یکصد و سی و سومین نشست خبری قوه قضائیه با اشاره به جزئیات جلسات دادگاه ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی گفت:  تعداد دیگری از متهمان، در دادگاه ویژه فساد اقتصادی محکوم شده‌اند که دو نفر از این افراد حکم‌شان قطعی است.

وی درخصوص اسامی این افراد گفت: داریوش ابراهیمیان و یونس بهاالدینی محکوم به اعدام شدند که این احکام غیرقطعی است.

اژه‌ای ادامه داد: محمد بهاالدینی به ۱۰ سال حبس، ایمان پهلوانی به  ۵ حبس تعزیزی قطعی، داود کاتبی ۷ سال حبس و ضبط وجوه به دست آمده، مرتضی کاتبی نژاد ۵ سال حبس و ضبط وجوه، رضا نادری به ۵ سال حبس و ضبط اموال در شیراز محکوم شدند.

وی در ادامه افزود: در تهران نیز حمید میرزایی زرین کلاهی به ۷ سال حبس تعزیری و جزای نقدی بالغ بر ۴۸هزار میلیارد ریال، جعفر بهشتی فروتن به ۶ سال و ۶ ماه حبس، علی اصغر کاویانی به ۶ سال و ۳ ماه حبس، سندبادسفرها به ۶ سال و ۶ ماه حبس، علیرضا سنجری به ۶ سال حبس، محمد مرادی ۶ سال و سه ماه حبس تعزیری، فریدون امین آقایی به ۶ سال و سه ماه حبس، مجید فلاحی به ۶ سال و سه ماه حبس، محمد کاویانی به ۶ سال و سه ماه حبس محمد غالب علمداری به ۵ سال و سه ماه حبس تعزیری، فرشاد بهادری ۶سال حبس ، فرخ اسکندری نژاد به ۵ سال حبس و مسعود ابراهیمی گندمی ۵ سال حبس محکوم شده‌اند البته موارد دیگری داشتیم که از قبل بوده است که هنوز حکمشان قطعی نیست.

اژه‌ای با بیان این که بر اساس مصوبات قوه قضائیه مقرر شده با متخلفان در دستگاه قضایی هم با شدت و حدت برخورد کنیم،  گفت: ما نزدیک به ۴۰هزار قاضی و کارمند خدوم داریم که ممکن است تعداد کمی هم تخلف کنند، طبق گزارشات پرونده دوقاضی به دادسرا ارسال و درخواست تعلیق آنها داده شد. در این میان یک مورد از قضات به نام حجت الله یازرلوکه متهم به فساد و رشوه شد که بر اساس احکام صادره به  ۱۰سال حبس، ۷۵ ضربه شلاق ، ۳سال انفصال از خدمت محکوم شد.

سخنگوی قوه قضاییه تاکید کرد: از سوی دیگر ۱۹ قاضی هم بر اساس گزارش واصله خوب کار کردند که با حضور دادستان مورد تشویق قرار گرفتند.

وی ادامه داد: در سال ۹۷ در زمینه مجازات‌های جایگزین حبسمان به نسبت سال ۹۶ و سال  قبل‌تر (۹۵) رشد خوبی داشته است. در نیمه اول سال ۹۷، ۲۹ هزار و ۶۱۱ مورد محکوم به حبس شدند که تبدیل به مجازات دیگر شد.

اژه‌ای تاکید کرد: خانواده‌ها مراقب باشند که محکوم از جایگزینی که برایش انجام شده تخطی نکند. حدود ۱۱ درصد از کسانی که محکوم به حبس شده بودند به مجازات‌های جایگزین ارجاع داده شدند.

وی ادامه داد: در این مدت یک فرد  به نام کمال امیر بیک فرزند محمد به ۱۰ سال حبس و ضبط ۷۰ هزار دلاربه اتهام جاسوسی محکوم شد.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: در جریان رسیدگی به پرونده‌های مفاسد اقتصادی، بیش از ١٠٠ نفر دستگیر شدند و پرونده‌های قابل توجهی به دادگاه رفته و جمعشان حدود ٨٠ پرونده شده حکم علیه‌شان صادر شده و به غیر از اینها افرادی که در کف خیابان و سایت‌ها با اقدامات غیرواقعی در خصوص ارز و سکه اقداماتی انجام می‌دهند هم هستند که در این زمینه ٩٦ نفر در این مدت بازداشت شدند.

وی افزود: در این فاصله برخی کیفرخواست‌ها صادر شده است. در رابطه با پرونده بانک سرمایه و صندوق ذخیره فرهنگیان برای ١٣ نفر کیفرخواست صادر شده اما هنوز به دادگاه ارسال نشده است. ٢ مدیر عامل سابق بانک هم با اتهامات سنگین‌تر اخیرا بازداشت شدند.

اژه‌ای گفت: در خصوص آنهایی که قطعات خودرو وارد می‌کردند و ارز می‌گرفتند، برای ٧ نفر  کیفرخواست صادر شده و به دادگاه رفتند. در خصوص لیزینگ کیمیایی هم پرونده ٤ نفر که ١٢٠٠ نفر شاکی دارند به دادگاه رفت. سه تعاونی هم اخیرا برایشان کیفر خواست صادر شده است؛ در پرونده تعاونی دومان و توکان برای ٦ نفر، در پرونده تعاونی ولیعصر برای ٢ نفر و در پرونده تعاونی البرز ایرانیان برای ٢ نفر و در پرونده کنترسازی ایران برای ٤ نفر کیفرخواست صادر شد.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: شاید چندین بار در خصوص جعل عنوان و اینکه افرادی با ادعای ارتباط با برخی نهادها جعل عنوان و اخاذی می‌کنند  هشدار داده‌ام که این کار برای مردم و دستگاه قضا دردسر ایجاد می‌کند.

اژه‌ای یادآور شد: در این مدت هم برخی از طرف نهاد ریاست جمهوری به شورای پول و اعتبار جعل امضا کردند یک نفر خودش را منتصب کرده و گفته من داماد محسنی اژه‌ای هستم و گفته اول داماد روحانی بودم و بعد داماد رییس‌جمهور یک کشور آفریقایی شدم و الان داماد اژه‌ای شدم. برفرض که داماد من یا آقای روحانی باشد مردم ما توجه داشته باشند مگر صرف انتصاب می‌شود کار خلاف کرد؟  این فرد رفته روستای استان همدان و زمینی را می‌خواسته بسازد و گفته من داماد فلانی هستم. در مورد این افراد مردم مراقب باشند.

وی گفت: مطلب دیگر در خصوص جرم سنگینی است که می‌تواند درحد افساد فی الارض تلقی شود و آن هم مربوط به کسانی است که مشروب می‌سازند. ساخت مشروب و پخش آن جرم است. مشروب سمی می‌سازند و مردم مسموم می‌شوند در این راستا ١٨ نفر بازداشت شدند و ٣٨ نفر برای شرب این مواد فوت کردند. ٤٢٧ نفر مسموم شدند برخی هم کلیه خود از دست دادند یا کور شدند.

معاون اول قوه قضاییه ادامه داد:‌ مطلب دیگر برخوردی است که بصورت جدی با کسانی شده که سوخت را قاچاق می‌کنند. مردم گرفتاری دارند برخی برای منافع شخصی کارهایی انجام می‌دهند. برخی با جایگاه‌های سوخت تبانی کردند و در یک مورد ٨٤ میلیون لیتر سوخت قاچاق شده است.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه آیا با توجه به اتهامات دو تن از متهمان  ارزی اتهاماتی متوجه ولی الله سیف بوده و پرونده‌ای تشکیل شده یا خیر گفت: در خصوص بانک مرکزی سه پرونده تشکیل شده است، یکی از شرکت تعاونی شکایت شده و یکی از سمن‌ها و گزارشی که از مجلس آمده در خصوص رییس بانک مرکزی است.  یک پرونده در رابطه با توزیع خارج از مقررات و تخلفات در خصوص اسکناس ارز است که سالار آقاخان و معاون ارزی بانک مرکزی و دو مدیرکل تحت تعقیب قرار گرفتند و کیفرخواست برای آنها صادر شده است. از سوی دیگر برای  ٥ نفر کیفرخواست صادر شده و یک نفر بازداشت شده و یک نفر احضار شده که مربوط به تخلفات مالی  است و اتهام یک مدیرکل مالی است و چند نفر تحت تعقیب هستند. آقای سیف اما همچنان ممنوع الخروج است.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی در خصوص تخلفات بخش خصوصی و دولتی در واگذاری املاک دولتی به بخش خصوصی و پرونده فروشگاه رفاه گفت: در این پرونده بازرسی کل کشور وارد شده اما نتیجه را نمی‌دانم. در مورد این واگذاری‌ها معمولا پرونده تشکیل می‌شود اما در برخی موارد مکانیسم رعایت نمی‌شود و تخلف صورت می‌گیرد. برخی موارد هم این چنین نیست و روی تقسیط بحث است. حتما چنانچه محاسبه کنند و قیمت واقعی بگذارند خریدار ندارد و دولت متضرر می‌شود اگر قیمت روز بگذاریم خریدار ندارد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این میزان زیان اقتصادی پرونده‌های که مورد محاکمه قضایی قرار گرفتند چقدر است، گفت: هیچ برآوردی از رقم این پرونده‌ها ندارم زیرا برخی از این پرونده‌ها مستقیم و غیرمستقیم ضربه می‌زند. به طور مثال در بحث ارز کسی ارز گرفته و برنگرداننده که علاوه بر ضرر اقتصادی به اعتماد مردم هم ضربه زده است و یا در بحث دارو هم همین است فقط بحث احتکار نیست باید دید نبود این دارو جان چند نفر را گرفته است؟  

اژه‌ای درباره آخرین وضعیت پرونده‌های رسیدگی به تخلفات خودرو گفت: درباره خودرو چند پرونده تشکیل شده، اخیرا دو مدیر عامل هم از شرکت‌های رنو و تویوتا بازداشت شدند.

وی در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت همدست بابک زنجانی گفت: برای این فرد کیفرخواست صادر شده است. وی در نقل و انتقالات بابک زنجانی نقش داشته است اما این که گفته می‌شود جعبه سیاه بابک زنجانی است را تائید نمی‌کنم او هم مثل بقیه نقش دارد که باید بررسی شود.

معاون اول قوه قضاییه درباره آخرین وضعیت پرداخت مهریه از سوی محکومان گفت: ریاست محترم قوه قضائیه قبل از اصلاح قانون گفتند که این درست نیست فرد به دلیل عدم توانایی در پرداخت مهریه به زندان برود و بعد ما رسیدگی کنیم، باید قانون اصلاح شود. به طور مثال فردی به پرداخت مهریه محکوم شده است و دادگاه هم گفته باید ماهی یک سکه پرداخت کند اما در حال حاضر با گران شدن سکه او نمی‌تواند همین یک عدد را هم پرداخت کند چه باید کند؟ خانم هم شکایت می‌کند و فرد هم به زندان می‌افتد.

وی افزود: در این زمینه بررسی می‌کنند و متوجه می‌شوند که فرد نمی‌تواند باتوجه به درآمدی که دارد پرداخت کند، از طرفی هم خانم روی این سکه هم برنامه‌ریزی کرده است بنابراین به فرد می‌گویند هر سه ماه یک سکه بدهد. خانواده‌ها دقت کنند که چه میزان مهر می‌کنند، من نمی‌دانم آقایان در چه حال و هوایی مهریه سنگین قبول می‌کنند، مهریه عنداالمطالبه است حال اگر فردا صبح خانم بخواهد، باید پرداخت کنید.

(منبع: ایلنا)اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها