کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

نرم افزار حسابداری پارمیسنرم افزار حسابداری پارمیس

ظریف در واکنش به رد لایحه CFT: از ترس مرگ نباید خودکشی کرد


کد خبر : ۵۴۵۸۵شنبه، ۱۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۴:۰۷۳۱۷۵ بازدید

در صورتی که ایران نتواند خواسته های گروه بین المللی اقدام مالی را در زمینه مبارزه با پول شویی و حمایت از تروریسم تامین کند در فهرست سیاه این گروه قرار خواهد گرفت.
ظریف در واکنش به رد لایحه CFT: از ترس مرگ نباید خودکشی کردظریف در واکنش به رد لایحه CFT: از ترس مرگ نباید خودکشی کرد

محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران امروز شنبه 19 آبان درباره رد لایحه الحاق ایران به کنوانسیون «سی‌اف تی» در شورای نگهبان گفت: «نباید از ترس مرگ خودکشی کرد.»

وزیر امورخارجه با اشاره به تلاش آمریکا در منزوی کردن ایران و ایجاد مشکلات در تعاملات بانکی گفت: «ما نباید در این زمینه خود را تحریم کنیم.»

لایحه الحاق ایران به کنوانسیوان بین‌المللی مقابله تامین مالی تروریسم موسوم به «سی‌اف‌تی» درمهرماه به تصویب نمایندگان مجلس رسید و برای تایید به شورای نگهبان فرستاده شده بود که این شورا با تاخیر و پس از پایان یافتن مهلت قانونی، آن را واجد ایرادات و ابهامات زیادی دانسته و رد کرد.

عباسعلی کدخدایی، سخن‌گوی شورای نگهبان در واکنش به انتقادات از ایرادات شورای نگهبان و سیاسی خواندن رد شدن این لایحه در توئیتر نوشت: «هنگام بررسی کنوانسیون پالرمو، شورای نگهبان با ایراداتی نیز در ترجمه آن مواجه گشت و مجلس آنها را اصلاح کرد. در CFT نیز واژه‌ی لیست سیاه محل ایراد بود در حالی که در اسناد FATF چنین واژه‌ای وجود ندارد. اکنون باید سوال شود چگونه این مصوبات تصویب شدند؟ آیا ایرادات شورا سیاسی است یا...؟»

محمود صادقی نماینده مجلس در واکنش به ایرادهای شورای نگهبان و در پاسخ به توئیت آقای کدخدایی نوشت: «ضمن احترام برای شورای نگهبان، به نظر می رسد ایرادهای اعلامی نسبت به بند ۲ ماده واحده و بند ب جزء ۱ ماده ۲ کنوانسیونCFT ، که مبنای بسیاری از ایرادهای دیگر است، بیش از آنکه متکی بر مبانی فقهی و حقوقی متقن، مخصوصا علم حقوق معاهدات بین المللی باشند، متأثر از فضاسازی مخالفان است.»

آقای ظریف در گفتگویی رادیویی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه منتقدان نگران هستند که نیروهای نظامی ایران از جمله بسیج و سپاه از سوی آمریکا به عنوان گروه تروریستی شناخته شوند گفت: «اگر ما در سطح بین‌المللی عمل کنیم دور از ذهن است که چنین اتفاقی بیافتد و از سوی دیگر ما هیچ محدودیتی برای خروج از کنوانسیون‌های بین‌المللی نداریم.»

وزیر امورخارجه با تاکید بر اینکه ایران عضو اف‌ای‌تی‌اف (FATF) نمی‌شود گفت که با الحاق به کنوانسیون «سی‌اف‌تی» ایران از لیست کشورهای غیرهمکار اف‌ای‌تی‌اف (FATF) خارج شده و به لیست کشورهای همکار اضافه می‌شود.

به گفته آقای ظریف در حال حاضر بیش از ۲۰۰ کشور و سازمان بین‌المللی همکار اف‌ای‌تی‌اف (FATF) هستند و تنها ایران و کره شمالی به عنوان دو کشور غیرهمکار شناخته می‌شوند. در صورتی که ایران نتواند خواسته های گروه بین المللی اقدام مالی را در زمینه مبارزه با پول شویی و حمایت از تروریسم تامین کند در فهرست سیاه این گروه قرار خواهد گرفت.اخبار مرتبط

سایت شب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
سایت شب